Jeigu prieš tai kitam iš tėvų ši privilegija buvo suteikta (nes tik vienam iš tėvų ji priklauso), teks abiems tėvams nuvykti į TLK ir vienam raštiškai atsisakyti. O ką daryti, jei tas, kuriam priklausė, išsideklaravęs iš Lietuvos ir pusę metų dirba kitoje Europos Sąjungos valstybėje? Pasirodo, jis privalo grįžti ir raštiškai atsisakyti TLK, ir tik tuomet kitas iš tėvų galės į tą „privilegija“ pretenduoti.

Štai taip išaiškino TLK, toks tas skaitmeninis amžius... Ir kam tada tie elektroniniai parašai, kam tie el. valdžios vartai, kam tie išleisti milijonai, kad gyventume patogiau?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

***

Atsako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėja Natalija Jelenskienė

Lietuvoje valstybės lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraudžiamas vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, auginantis vaiką iki 8 metų, taip pat vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, auginantis du ir daugiau nepilnamečių vaikų iki 18 metų. Globėjais laikomi tik tie žmonės, kurie yra įteisinę vaiko globą.

Gimus vaikui tėvai turi tarpusavyje nuspręsti, kuris iš jų bus draudžiamas valstybės lėšomis, nes juo gali tapti tik vienas iš tėvų – arba mama, arba tėvas. Vienas iš tėvų, pageidaujantis draudimo valstybės lėšomis, teritorinei ligonių kasai (TLK) turi pateikti atitinkamos formos prašymą nustatyti privalomojo sveikatos draudimo valstybės lėšomis galiojimo laikotarpį.

Kol tėvai nesikreipia į TLK, tol ligonių kasos neturi informacijos apie tai, kuris iš tėvų pasirinko draudimą valstybės lėšomis, šios informacijos neturi ir gydymo įstaigos, todėl jos negali teikti ligonių kasų kompensuojamų gydymo paslaugų.

Taigi pateikus prašymą ir reikiamus duomenis ligonių kasai, vienas iš tėvų tampa apdraustu valstybės lėšomis vaikus auginančių apraustųjų grupėje ir gali gauti kompensuojamas gydymo paslaugas.

Tais atvejais, kai teisė į PSD perduodama kitam iš vaiko tėvų (įtėvių), nei anksčiau buvo nustatyta, dėl ko nutraukiamas anksčiau nustatytasis draudimo valstybės lėšomis laikotarpis, pildomas sutikimas dėl PSD valstybės lėšomis galiojimo nutraukimo.

Sutikimą dėl draudimo galiojimo laikotarpio nutraukimo pasirašo tas iš vaiko tėvų (įtėvių), kurio PSD laikotarpis nutraukiamas, išskyrus atvejus, kai dėl objektyvių priežasčių vaiko (vaikų) tėvas (įtėvis) sutikimo pasirašyti negali (pvz., nuolat gyvena užsienyje ir pan.). Tokiu atveju prašymą teikiantis asmuo prašyme nurodo, kad sprendimas dėl draudžiamojo PSD valstybės lėšomis yra priimtas abiejų vaiko (vaikų) tėvų bendru susitarimu ir savo parašu patvirtina, kad visi pateikti duomenys yra teisingi.

Norime priminti, kad draudimas valstybės lėšomis suteikiamas vienam iš tėvų, kuris gyvena ir augina vaiką (vaikus) Lietuvoje, neturi įsiteisėjusio teismo sprendimo dėl tėvų teisių netekimo (vaiko (vaikų) nuo tėvų atskyrimo, tėvų valdžios apribojimo, nedirba ir negauna kitoje Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse ir Šveicarijos konfederacijoje veiklos pajamų ir nėra apdraustas sveikatos draudimu kitose ES, EEE šalyse ir Šveicarijos konfederacijoje.