Praeitais metais netikėtai mano vyrui ateina laiškas iš LK – atvykti į jų būstinę Kaune dėl nusižengimo. Galvojam su vyru, kas gi čia per nusižengimas, šaukimo vyras tai jokio negavo. Nuvažiavo – gavo 15 Eur baudą, už tai, kad buvo šauktinių sarašuose ir laiku neprisistatė. Vyras jiems paaiškino, kad jokio šaukimo negavo. Pasirodo, reikėjo pačiam pasižiūrėti internete.

Na, gerai, sumokėjo baudą, perėjo karo medicinos patikrą. Šiais metais vėl tas pats, ateina laiškas, kad prisistatytų.

Šiandien nuvažiavo ir vėl ta pati situacija, tik kad bauda jau „šiek tiek“ didesnė – tik 100 Eur. Įdomu, kiek vyru mokėjo baudas? Negi sunku atspausdinti šaukimus? Ne kiekvienas turi laiko sėdėti internete.

Daugelis vyrų turi šeimas, mažamečius vaikus ir pamiršta, kad kažkur, interneto platybėse, turi pasitikrinti, ar taves nekviečia tarnauti...

Kad išrašytų baudą, popieriaus laiškui parašyti atranda. Gal viska talpinkime į internetą – baudų lapus, patarnavimų mokesčius ir t. t., o jei žmogus, neturintis priėjimo prie interneto, nesumokės, tai bauskim didelėmis baudomis... Absurdas kažkoks...

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Komentuoja Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Verbavimo ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Giedrė Kazlauskienė

Kiekvienas Lietuvos pilietis turi konstitucines piliečio teises ir pareigas, tarp jų ir karo prievolę. O įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

Nuo 2017 m. šaukimo nurodymai karo prievolininkams paštu nebėra siunčiami – informaciją, kada ir kaip atlikti procedūras karo prievolininkai randa karo prievolininkų sąraše internete ČIA arba ČIA.

Tokiu būdu karo prievolininkams yra palengvinamas informacijos pasiekiamumas, nes kiekvienas gali individualiai sekti savo karinės įskaitos eigą internete.

LR Karo prievolės įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad kalendorinių metų karo prievolininkų sąrašo sudarymo eiga, taip pat kiti duomenys, susiję su šaukimo vykdymu, skelbiami Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje, taip pat per kitas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos ir karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos informacinės visuomenės informavimo priemones.

Taip pat, kad karo prievolininkų sąraše nurodoma:

1) karo prievolininko eilės numeris;

2) pirmoji vardo raidė, pavardė, gimimo metai;

3) karo prievolininko kodas;

4) dokumentų, kuriais pagrindžiamos šio įstatymo 3 straipsnyje nurodytos atleidimo nuo karo prievolės aplinkybės ar šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalyje nurodytos privalomosios pradinės karo tarnybos atidėjimo individualia tvarka aplinkybės, ir karo prievolininko duomenų ryšiams palaikyti (faktinės gyvenamosios vietos, telefono numerio, elektroninio pašto adreso) pateikimo terminas ir karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos, kuriai šie dokumentai ir duomenys turi būti pateikti, adresas, telefono numeris ir elektroninio pašto adresas;

5) sveikatos priežiūros įstaigos arba karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos, jeigu iš jos vykdomas karo prievolininkų vežimas karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos transportu į sveikatos priežiūros įstaigą, adresas ir data, kada karo prievolininkas privalo atvykti pasitikrinti sveikatos;

6) informacija apie karo prievolininko šaukimo eigą (šaukimo procedūros vykdomos; privalomoji pradinė karo tarnyba atidėta; išbrauktas iš karinės įskaitos; paskirtas atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą).“

Jeigu karo prievolininkas neatvyksta iki jam nurodytos datos šaukiamųjų sąraše ir neatlieka nustatytų veiksmų, tuomet į deklaruotą gyvenamąją vietą yra siunčiami šaukimai atvykti į administracinio nusižengimo tyrimą.

Būtent tokius šaukimo nurodymus ir gavo asmuo minimas atsiųstame komentare.