Savižudybės dabar labai dažnos Lietuvoje, ir tikrai nėra keista, jog jos populiarios tarp paauglių, nes tai - pats opiausias žmogaus gyvenimo laikotarpis, kai bręstanti asmenybė dar nesuvokia daugelio dalykų, tačiau jau nori žengti į suaugusiųjų pasaulį, ieško atsakymų į daugelį kylančių klausimų ir jų nesuranda... Sunkus laikotarpis, kurį kiekvienas išgyvena skirtingai...

Pagrindinės vaikų savižudybių priežastys yra šios:
– patirta seksualinė, fizinė, emocinė prievarta ar nesirūpinimas (šeimoje, mokykloje, kitoje aplinkoje),
– egzaminų baimė,
– artimo žmogaus mirtis,
– draugo ar kito artimo žmogaus savižudybė,
– tėvų skyrybos,
– nelaiminga meilė,
– neviltis išspręsti problemą.

Dar labai dažnai paauglius į savižudybę nuveda ir patyčios, kurios taip pat yra labai aktuali tema, nes aštuoni vaikai iš dešimties jas patiria. Patyčias vaikai ir paaugliai jaučia šeimoje, draugų rate ir kas be ko – mokykloje. Kai kuriose Lietuvos mokyklose yra pradėta taikyti „Olweus programa“, kuri yra nukreipta prieš patyčias. Ši programa yra paremta daugybe mokslinių tyrimų, ji efektyviai mažina patyčių skaičių mokyklose.

Mokiniai, kurie tampa patyčių objektais, dažnai būna prislėgti, jų savivertė žema. Dauguma jų kenčia dėl tokių sveikatos sutrikimų kaip skrandžio arba galvos skausmai. Dažnai nukenčia ir jų mokymosi rezultatai. Kai kurie nuo patyčių nukentėję mokiniai dažnai galvoja apie savižudybę, o kartais ir savo noru pasitraukia iš gyvenimo. Neigiamos patyčių pasekmės juos persekioja ir suaugus, net jei po mokyklos baigimo praeina nemažai laiko. Kiekvienas žmogus turi teisę mokykloje jaustis saugiai ir išvengti nemalonios, su patyčiomis susijusios patirties.

Lietuvoje per metus apytiksliai nusižudo apie 500 šimtus žmonių (įskaitant ir paauglius). Šalyje yra bandoma su tuo kovoti. Dabar ypač veiksmingos specialios telefono linijos, kurios teikia psichologinę pagalbą, pataria įvairiais klausimais. pvz.: Vaikų linija (16111), Vilties linija (8800 60 700), ir Jaunimo linija (8800 28 888). Linijos populiarios, nes jos nemokamos ir anonimiškos. Jos visada yra pasiekiamos. Bet ar visi, kuriems kyla sudėtingų klausimų ar bėdų, jomis naudojasi?

Gal paauglys, kuris tikisi kažko iš gyvenimo, bet juo netiki, lieka tik pats su savimi ir savo mintimis. Gal dažniausiai taip ir yra. Gal išgyvena ir nepakelia rankos prieš save tik stipriausi. Sunku pasakyti, kur slypi atsakymai, kurių mums reikia. Esam skirtingi, tai ir tą gyvenimo ar jo pažinimo kelią renkamės skirtingai. Vieni, praėję jiems sunkų periodą, džiaugiasi gyvenimu, o kiti pavargsta ir pasitraukia.

Bet ar verta atsisakyti to, kas gražu? Gyvenkim ir džiaukimės tuo, kas mums duota tik vieną kartą – gyvenimu…

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366I-VII
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123I-VII
visą parą

Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Krizių įveikimo centre (Giedraičių 60 A, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas –39 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.