Ir kodėl ne! Pasaulis juda pirmyn.

Kaip žinia, lapkričio 6 dieną sulaukėme naujienų srauto bombikės – gauti dirvožemio tyrimai šalia uosto esančiose teritorijose – chromo koncentracija viršija normas iki 12 kartų...

Ką daro miesto valdžia, Visuomenės sveikatos centras, Uosto krovos kompanijų atstovai? Surengia ypatingąjį posėdį, pasako, kad BŪTINAI ką nors darysime šiuo klausimu ir?.. Tuo manome viskas ir pasibaigs.

O kur šioje vietoje lieka vaikai? Šioje teritorijoje esančiose ugdymo įstaigose – Vitės, S. Dacho, M. Gorkio progimnazijose, Vaivorykštės tako gimnazijoje, lopšeliuose – darželiuose „Bitutė“ ir „Traukinukas“ – bendrai sudėjus ugdomi viso labo „tik“ kiek daugiau nei trys tūkstančiai Klaipėdos vaikų.

Kaip vaikai susiduria su užterštu dirvožemiu, paklausite Jūs. Mes, mamos, atsakome: tiek mokyklose (pertraukų metu ir prailgintose grupėse), tiek darželiuose, nors ir negalėtumėte tuo patikėti, bet – VAIKAI ŽAIDŽIA lauke ant žolės su gražiais rudens spalvomis nudažytais lapais, spardo žemę ir sėkmingai kvėpuoja visais sunkiaisiais metalais, kurie nusėdę dirvoje.

Lapkričio 7 dieną visų ugdymo įstaigose besimokančių vaikų tėvams išsiųstos rekomendacijos – vaikams neleisti kasti žemės, nežaisti su nukritusiais lapais, uždėti kaukes ir periodiškai plauti nosis. Nes tai TARIAMAI SUMAŽINS apsinuodijimo riziką... O kas prisiims atsakomybę (tikėkimės, kad tokių vaikų labai mažai) – už ligas, kurios JAU išsivystė vaikams, žaidžiantiems šioje teritorijoje du mėnesius ar kas žino kiek ilgiau?

Vitės mokyklos valdžia į susidariusią situaciją sureagavo greitai – spalio pradžioje buvo pakeista asfalto danga visoje mokyklos teritorijoje, vaikai bus perkelti žaisti ant asfalto, o dirvožemio sluoksnis bus, kaip įmanoma greičiau, nukastas.

Sakoma, kad mėginiai imti rugpjūčio pradžioje, kai buvo labai karšta, ir dabar situacija turėtų būti kitokia. Kokia ji iš tikrųjų? – paklausite JŪS. Atsakome – ogi reikia laukti iki lapkričio 18 dienos, kol grįš vienas vienintelis ties šia problema dirbantis Geologijos tarnybos atstovas. Savivaldybės teigimu, daugiau kompetetingų žmonių tirti šiai situacijai nėra, o šis ponas išvykęs į Afriką dalintis patirtimi... Ir kai šis ponas grįš, gal bus atlikti nauji tyrimai...

Jei aplinkosaugininkai teigia, kad juodos palangės ir dešimtmečius užterštas gruntas normalu – tai tuomet jūs, MAMOS IR TĖČIAI, pernelyg panikuojate dėl savo lepūnų, kapstančių smėlį ar mokyklos kieme besidžiaugiančių krentančiais lapais. VISKAS NORMALU!

Na taip taip – dabar čia keletą dienų sako nevaikščioti, dėti kaukes, nevalgyti daržovių, nekasti duobių... Suprask, per greita galima adaptacija. Bet nesijaudinkime, trumpai žiniasklaida pakalbės, valdžios ir verslo atstovai „pasikaltins“ ir kasdienybė grįš į savo vėžes.

Tam, kad vestų statistiką, kiek vaikų šie taršos pakitimai pakenkė – reiktų ištirti mažiausiai šimtą vaikų, tyrimas vienam vaikui kainuoja 32 Eur – kas apmokės šiuos tyrimus?

Tad ruoškime ir toliau savo palikuonis ateičiai – na taip, bus kelios dešimtys aukų (ten plaučių ligelės ir pan.), bet čia juokas – tik 0,0000000000…1 proc. klaipėdiečių ir tai ne dėl TO.

DŽIAUKIMĖS, Tėveliai ir Mamytės, vėliau, jei pavyks, mūsų vaikučiai pereis į kitą lygį – AUKŠTESNĮ! Kol kas neaišku, bet prognozuotume gal į kokią radiacijos pakopą... Ech, o čia tai lygis... Apie nėščiąsias net nekalbame – jų kūdikėliai gims su marškinėliais! Taip kad nesišakokite, SUPERtėveliūkščiai, viskas TIK dėl mūsų vaikų gerovės. Klaipėda rūpinasi savo ateitimi!

Ko mes iš tikrųjų laukiame? Na gerai, ateis atsakymai, kad ir dabar tyrimai blogi, ir kas tada? Toliau tik kaukės? Koks apskritai turi būti ekstremalios situacijos valdymas? Kodėl visuomenė neinformuota, ko tikėtis, kam ruoštis?.. Gal, kaip vienas politikas pasakė dėl Alytaus situacijos gamykloje, imti šeimas ir varyti kur toliau? Gal ir mums, šių ugdymo įstaigų tėvams, imti vaikus ir pervesti į kitas mokymosi įstaigas toliau nuo šitų dulkių?..