Kaip DELFI redakcijai rašė pasibaisėjusi Žirmūnų gyventoja, Vilniaus miesto savivaldybė tikino, jog dauguma medžių yra plonakamieniai (iki 16 cm), tačiau, pasak moters, socialiniuose tinkluose žmonės dalinosi nupjautų ir pažymėtų pjauti nuotraukomis, kuriose matyti medžiai beveik visi yra 30 cm skersmens ir storesni, kai kurie siekia virš 50 cm. Emocingai nurodė, kad „žemės plaučių budeliai nepaleidžia pjūklų iš rankų“.

„Jau nupjauti medžiai dauguma yra sveiki. Akiplėšiškai meluojama apie vykdomus darbus, gyventojai projekto rengime dalyvavo tik formaliai, kad užsidėtų projekto rengėjai pliusiuką, apie kertamus želdynus ir jų planą tylima iki šiol. Minties ir Tuskulėnų gatvės turi gražias liepų alėjas, gyventojai baiminasi jų netekti.

2018 m. priimtame Lietuvos Respublikos nutarime „Dėl kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtinimo ir medžių, ir krūmų priskyrimo saugotiniems“ teigiama, jog miesto teritorijoje medžiai, esantys virš 12 cm skersmens, yra saugotini. Akivaizdu, kad nesilaikoma įstatymų.

Gyventojai reikalauja Visuomeninės želdynų ir želdinių apsaugos komisijos ekspertizės. Nėra aišku, kaip ir ar skaidriai buvo atliekamas medžių būklės įvertinimas. Žirmūnai yra vienas iš sostinės rajonų, kuriame daugiausia kietųjų dalelių ore“, – tikino ji.

DELFI paprašė pakomentuoti, ar iš tikrųjų Žirmūnų mikrorajonas pasižymi didesniu negu įprasta užterštumu, taip pat, ar tikrai naikinami ir sveikieji medžiai.

„Vilniaus mieste aplinkos oro kokybė stebima keturiose automatinėse oro kokybės tyrimų stotyse, kurios nepertraukiamai matuoja oro teršalų koncentracijas. Stebėjimo duomenys rodo, kad oro užterštumas kietosiomis dalelėmis kasmet kinta. Kietųjų dalelių paros ribinė vertė negali būti viršijama daugiau nei 35 dienas per kalendorinius metus. Šiemet iki lapkričio 6 d. Žirmūnų OKTS buvo viršyta 15 dienų.

Pasiruošiant darbams, pirmiausia teritorijoje atliekami pavojingų, ligotų ir menkaverčių medžių bei krūmų šalinimo darbai. Žirmūnuose želdiniai yra gana gausūs, bet pakankamai seni, o jų išdėstymas tam tikrose vietose chaotiškas. Dar 2017 m. liepos mėn. teritorijoje buvo atlikti detalūs dendrologiniai ir kraštovaizdžio tyrimai. Jų metų nustatyta, kad prasčiausios būklės yra trikampio gatvių želdynas, dėl ilgalaikio netinkamo, žalojančio genėjimo suformuota netipiška rūšims, silpna laja. Nekontroliuojamas augmenijos augimas kėlė rimtų problemų, neleido augti vertingoms rūšims, kurių vietas užima invazinės rūšys.

Trikampyje pastebėta ir keletas itin senų, pavojingai pakrypusių medžių, kai sukelti medžių svorio centrai didele jėga verčia augalus iš silpnų, pažeistų kamieno pagrindų. Žirmūnų trikampio teritorijoje iš viso numatyta šalinti 165 pavojų keliančius ligotus, senus medžius bei krūmus, dauguma medžių yra mažiau nei 16 cm skersmens. Kur ir kokius medžius reikalinga šalinti, nustatė SĮ „Vilniaus planas“ architektai“, – komentavo specialistai.

Taip pat buvo pažymima, kad tiesiant pėsčiųjų ir dviračių takus daug dėmesio bus skirta miesto žaliosioms erdvėms: įvertinti esami želdiniai ir dedamos visos pastangos juos išsaugoti.

„Bus pašalinti uosialapiai klevai, nes šioje vietoje bus tiesiami dviračių ir pėsčiųjų takai bei kita infrastruktūra. Šalia naujų pėsčiųjų ir dviračių takų yra suplanuota pasodinti daugiau nei tris kartus – 567 naujų medžių ir 4220 krūmų, kurie apjungs žaliąsias erdves ir bus tarsi „žalieji koridoriai“.

Suprojektuotos naujos poilsio erdvės, kuriose gausu želdinių, ribojančių poilsio zonas nuo gyvenamųjų namų, gatvės triukšmo bei dulkių. Kadangi esami želdiniai rajone nebuvo gausūs rūšine sudėtimi, projektuojant naujas rūšis, buvo į tai atsižvelgta. „Žirmūnų trikampyje“ atsiras dekoratyvios tiek lapais, tiek žiedais medžių ir krūmų rūšys, pvz., lanksva, forzitija, jazminas ir kt., gudobelė, slyvos, raudonlapiai klevai ir kt. Želdynai bus papildyti spygliuočiais – serbinėmis, dygiosiomis eglėmis, kalninėmis bei juodosiomis pušimis. Parenkant želdinių rūšis atsižvelgta ir į tai, jog augalai pritrauktų kuo daugiau paukščių, todėl pasirinkti šermukšniai, gudobelės ir kt. medeliai.

Sutvarkytame Žirmūnų trikampyje bus įrengti, o kai kur rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių takai, sporto ir aktyvaus poilsio aikštelės, rekreaciniai pėsčiųjų takai. Šalia Žirmūnų gatvės bus įrengtas pagrindinis skveras, jame formuojama keletas funkcinių zonų su vietomis prisėsti ir bendra vaikų žaidimo aikštelė.

Už projekto įgyvendinimą yra atsakinga savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“, – tvirtino savivaldybė.