EDL – vos prieš porą metų Lutone įkurta organizacija, kurios retorika – stiprus priešiškumas Islamui ir šarijato įstatymams, kurie, EDL narių teigimu, smelkiasi į Anglijos bendruomenės gyvenimą. Per kelis gyvavimo metus organizacija spėjo pasižymėti keliomis fašistinėmis protesto akcijomis, bei pavieniais atsitiktiniais išpuoliais prieš Islamo išpažinėjus bei jų verslus.

Policija ėmėsi ypatingų saugumo priemonių užtikrinti saugumą mieste ir tai, kad šios dvi atvirai priešiškos grupuotės nesusitiktų.

Miestiečiams buvo primygtinai patariama šeštadienį laikytis atokiau nuo miesto centro. Per penktadieninius musulmonų bendruomenės susitikimus kelias savaites policijos pareigūnai ragino elgtis santūriai ir nepasiduoti provokacijoms, prašė pranešti apie neramumų kurstytojus.

Jau vakarą prieš demonstracijas miesto centre ir šalutinėse gatvelėse parduotuvės, kirpyklos, kavinės ir kitos įstaigos pradėjo užkalinėti langus, dauguma šiandien nepradėjo darbo dienos, visose veikiančiose parduotuvėse ir baruose nebuvo prekiaujama alkoholiu, dauguma liko uždaryti netgi pasibaigus protestams.

Į kol kas didžiausią EDL demonstraciją organizacijos nariai vyko iš visos šalies –atvyko apie keturiasdešimt EDL autobusų ir mikroautobusų, kurių, dauguma, prieš įvažiuodami į miestą buvo tikrinami policijos, tačiau ginklų rasta nebuvo. Daug protestuotojų atvyko traukiniais.

Žinybos tikėjosi iki 14 tūkstančių protesto dalyvių, tačiau jų skaičius buvo žymiai kuklesnis – apie 2.5 tūkstančio EDL narių ir iki tūkstančio UAF. Mieste budėjo 800 policijos pareigūnų iš visos apygardos, buvo daug užkardų, šalutinės gatvelės buvo atitvertos ir uždarytos, danguje situaciją stebėjo sraigtasparniai.

Po Bob Marley dainų UAF pasmerkė ryte ministro pirmininko Davido Camerono pasakytą kalbą apie daugiakultūrės visuomenės žlugimą - “jei jis vaikšto, kaip fašistas, jei jis kalba, kaip fašistas, mes su juo elgsimės taip, kaip su fašistu”.

Organizacijos nariai piktinosi, kad policija “saugo EDL” ir “valdžia prieš mus susimokė”. Kelios dešimtys UAF narių bandė ištrūkti iš aikštės, tačiau gausios policijos užkardos nepaliko jokių šansų.

EDL, iš pradžių bandę patekti į Burry park (Lutono rajonas kuriame gyvena daugiausiai kitataučių, ten vyko mažesnės UAF grupės mitingas su gausiomis policijos pajėgomis), į jiems numatytą st. George aikštę atėjo apie antrą popiet. Juos lydėjo raiti ir pėsti policijos pareigūnai, sudarydami apie kilometro ilgio tunelį, kuriuo judėjo protestuotojai, nešini Anglijos vėliavomis ir skanduodami rasistinius šūkius.

Aikštėje – įprasta EDL retorika apie islamizaciją ir tai, kad “reikia gintis”, o valdžia daro “per mažai” “tikriems anglams”. Musulmonai buvo vadinami pedofilais, nors įdomu pastebėti, kad vienas EDL lyderių Richard Price neseniai buvo nuteistas už vaikų pornografijos ir narkotikų turėjimą.

Organizacijos įkūrėjas ir lyderis Tommy Robinson (tikrasis vardas Stephen Lennon) pasakojo apie sulauktus grasinimus ir kasdien vilkimą neperšaunamą liemenę. Buvo paminėta nesena teroristų ataka Švedijoje, kurią parengė ir įgyvendino Lutone gyvenęs asmuo. Ryškesnių bandymų prasibrauti iki UAF nebuvo.

Medikai pranešė apie 19 lengvai sužeistų, policija sulaikė aštuonis asmenis. Visa operacija kainavo apie 800,000 svarų sterlingų, vietinis verslas taip pat skaičiuoja nuostolius dėl praktiškai nulinės prekybos.
Policijos ir miesto valdžios atstovai visos dienos metu naujausią informaciją apie situaciją mieste skelbė socialinio tinklo Twitter pagalba, taip pat norintiems buvo siunčiamos SMS žinutės.

Miesto tarybos atstovė Hazel Simmons komentavo, kad nors ji asmeniškai nesupranta tokių pažiūrų, “kiekvienas turi teisę į žodžio ir susitikimo laisvę, ir ji šiandien buvo užtikrinta. Džiaugiuosi, kad miesto bendruomenė buvo kantri ir didelis ačiū mūsų partneriams iš Bedfordšyro policijos ir kitų žinybų, kurios puikiai pasidarbavo užtikrindamos Lutono saugumą”.