Man spalio pabaigos savaitę niekas ant galvos neužkrito, bet ji buvo sunki. Dėl „Brexit“ teko susidurti su problemomis, keliomis naujovėmis, pasinervinti ir net pasikeikti. Tą viską galėčiau įvardinti kaip savotišką nelaimę.

Bet viską susitvarkiau, iš Anglijos, per Lenkiją atsidūriau Švedijoje ir, kaip tas asiliukas, nusprendžiau paieškoti vairuotojo laimės.

Švedijoje – jokių kaukių

Sustojau savaitgaliui saugioje sunkvežimių aikštelėje su vaizdu į jūrą, dušu, tualetu už juokingą kainą – tik 2 eurai 24 valandoms. Patikėkite, iš tokios aikštelės nesinori išvažiuoti, bet norisi bent mintimis padėkoti vietiniai valdžiai už realų, o ne deklaratyvų rūpestį vairuotojais. Papusryčiavau ir išėjau.

Vieta su vaizdu į jūrą
Foto: Asm. albumas

Pirmiausia nuskuodžiau į parduotuvę patikrinti, kaip švedai kovoja su COVID-19. Iš įpratimo išsitraukiau kaukę, pasiruošiau Galimybių pasą, bet laiku susigriebiau. Čia nebereikia kaukių, pasų ir tik saugaus atstumo žymės priminė pandemiją – tikra švediška laimė ir pergalė prieš pandemiją. O mes vis dar kovojame.

Produktų kainos didesnės nei Lietuvoje, bet ne stipriai. Dviem – trim eurais daugiau už kilogramą, o kas tiek neišgali sumokėti, gali pasigauti žąsį. Šalia parduotuvės esančiame paplūdimyje jų labai daug varlinėjo. Capt už sprando ir turi vakarienei keptą žąsytę. Aš nealkanas, pinigų turiu, tad žąsis palikau ramybėje. Pasidžiaugiau švedų laisve nuo COVID-19 ir pasukau miesto centro link.

Na, joks vairuotojas negali ramiai praeiti pro kolonėlę nepatikrinęs degalų kainų. Kai pamačiau gražias kainas net perbėgau į kitą gatvės pusę. Nenuostabu, kodėl Skandinavijoje labai populiarūs dviračiai. Dyzelinas brangesnis už benziną ir lietuviškoms kainoms dar yra kur augti, tik svarbu, kad atlyginimai spėtų paskui kainas, nes lietuviai nelabai mėgsta dviračius.

Kelionės akimirkos
Foto: Asm. albumas

Mūsų valdžia vis suka galvas dėl ekologinio mokesčio. Visiems aišku, kad nuo jo nepabėgsime, anksčiau ar vėliau teks mokėti. Kodėl to mokesčio neįskaičiavus į degalų kainą? Kvite, atskiroje eilutėje, galima pažymėti „eco mokestis – x“. Dyzelinui taikyti didesnį, benzinui – mažesnį. Daugiau važiuoji – daugiau moki. Manau, tai būtų teisinga. Bet paliksiu mokesčius politikų sąžinei. Toliau negadinau savaitgalio nuotaikos ir keliavau į miestelio centrą.

Švediška ramybė, jokios koronos, jokių kaukių, pykčių ar demonstracijų. Nesusilaikiau neužsukęs į saldumynų parduotuvę. O čia tai laimė. Vaiktau tarp prekystalių, medituoju ir kenčiu, nes užsibrėžiau numesti iki Kalėdų keletą kilogramų. Prisimenu savo vaikystę. Retsykiais gaunamą bandelę su uogiene už 7 kapeikas ir dar rečiau matomus saldainius, šokoladus. Apie tokią gausybę saldumynų net gražiausiame sapne nesusapnuodavau, nes tuo laiku tokių grožybių tiesiog nebuvo. Nugurgiau sukilusias seiles ir iš vaikystės grįžau į realybę.

Švediška laimė!
Foto: Asm. albumas

Kadangi esu tradicinis vyras, tai mane domina moterys. Nesusilaikiau, stabtelėjau ir ilgokai užtrukau prie būrelio po skėčiais pasislėpusių merginų. Vyrai sutiks su manimi, kad besislepiančios merginos dažnai domina labiau nei atvirai demonstruojančios savo grožį. Paplūdimyje šimtai guli pusnuogių, bet nekreipi į jas per daug dėmesio, o jei mieste eina su trumpu sijonėliu ir nuodėmingai atvira iškirpte, skersomis net per žmonos petį nužiūri. Labai rūpėjo, kokios gražuolės slepiasi po skėčiais saulėtą dieną. Tik truputį pasilenkiau – tuoj pristatė apsauginiai. Pasijutau nejaukiai, išsigandau, kad neapkaltintu priekabiavimu ir kaltai nudelbęs akis pasišalinau.

Kokios panelės
Foto: Asm. albumas

Po tokių gundymų saldumynais ir merginomis sielą bei kūną traukė prie kažko ramesnio ir šventesnio. Į šventą vietą platūs keliai neveda, tai radau siaurą gatvelę ir patraukiau link vietinės bažnyčios.

Žingsniamatis nustebino

Sukalbėjau „Tėve mūsų“ ir tas, kuris gyvena danguje, uždėjo man aureolę. Iki visiško šventumo betrūko, kad ji pradėtų švytėti, o aš apsigaubčiau balta palaidine. Atsargiai, tyliai užsiminiau apie palaidinę ir švytėjimą, bet tas, kuris gyvena danguje, aiškiai atsakė: „Kai keliais apeisi Žemaičių Kalvariją, gausi baltą palaidinę ir švytėjimą.“

Ir iš kur jis sužinojo, kad aš žemaitis? Tikriausiai tos pasislėpusios po skėčiais neklaužados paskundė. Ką padarysi, grįžus į Žemaitiją teks eiti keliais, nes juk aš – žemaitis.

Savaitgalį stovėjau saugioje civilizuotoje aikštelėje, pasivaikščiojau po miestą, pasidžiaugiau švedų laisve nuo kaukių ir pasų, paganiau paplūdimyje žąsis, saldainių krautuvėje prisiminiau vaikystę, susipažinau po skėčiais pasislėpusiomis gražuolėmis, prie bažnyčios sukalbėjau „Tėve mūsų“, sveikas grįžau į mašiną ir išsiviriau lietuviškų cepelinų. Manau, tai ir yra ta paprasta, rami, savaitgalinė vairuotojo laimė.

Ne, truputį klystu. Patikrinau telefone esantį žingsniamatį. O Viešpatie, 12285 žingsniai! Net du kartus viršijau dienos normą. Neabejoju, kad toks paprastų žingsnių kiekis prilygsta ketvirčiui keliaklupsčio ėjimo apie Žemaičių Kalvariją. Va tai tikra laimė!

Štai ir aureolė
Foto: Asm. albumas

Anglija be ES

Iš Švedijos, truputį pasiblaškęs po Europą, vėl pasukau Anglijos link. Tikra vairuotojo laimė plaukti į Angliją iš Olandijos. Soti vakarienė, pusryčiai ir poilsis vienvietėje kajutėje. Šį kartą vežu „Euro jogurtus“ badaujančiai, bet laisvai Anglijai. Čia juokais, o jei rimtai, Europos Sąjunga labai jaudinosi, kad Anglija pražus be Briuselio globos, bet anglai Centrui parodė špygą ir nepražuvo.

Susitvarkė muitų sistemą, labai puikiai organizavo pasienio terminalų darbą, rado galimybę ir lėšų dar pandemijos pradžioje atšaukti kelių mokestį ir iki šių dienų važiuojame nemokėdami už kelius. O mūsų ponai ieško būdų, kaip dar labiau transportą prismaugti.

Beveik visose degalinėse nemokami dušai, o ES net pandemijos metu nesugebėjo nors savaitgaliais padaryti nemokamus. Vairuotojai, kuriems reikia COVID-19 testų, gali nemokamai juos pasidaryti prie magistralių esančiuose punktuose. Jie nurodyti specialiai vairuotojams skirtame internetiniame puslapyje.

Va, ir galvok, kas labiau rūpinasi transportu, vairuotojais. Tiesa, Anglijoje yra gausybė vairuotojų gyvenimą apsunkinančių draudžiamųjų, įspėjamųjų ir auklėjamųjų ženklų, bet tokioje multivisuomenėje jų ir reikia. Manau, ir mums greitai teks perimti kai kuriuos ženklus iš anglų.

Degalų – sočiai

Važinėju į šią šalį nuolat ir nemačiau nei eilių, nei muštynių prie degalų. Jų visur yra ir kartais tenka net suabejoti skleidžiamos informacijos tikrumu. Atplaukęs į Harwich uostą nuėjau į prekybos centrą pasižiūrėti, ar negresia anglams badas. Tvirtai pareiškiu – karo, maro, bado čia nėra. Prie durų niekas nešaudo, kaukių ant nosies netampo, galimybių pasų neprašo, o maisto pilnos lentynos.

Kainos, žinant jų atlyginimus, taip pat nesikandžioja. Aišku, kaip ir visame pasaulyje kai kas pabrango, bet kainos vis tiek išliko grynai angliškos. Pagrindiniams maisto produktams yra netaikomas PVM, dėl to kasdienių maisto produktų kainos ne ką didesnės, o daugelio prekių – net mažesnės nei Lietuvoje.

Namai ten, kur gera
Foto: Asm. albumas

Mūsų valdžia taip pat galėtų kasdieniams maisto produktams panaikinti PVM, o konditerijai, saldumynams ir kitiems ne kasdienio valgymo produktams pakelti iki 25 proc. Nori smaližiauti – mokėk brangiau.

Degalai Anglijoje pigesni nei Švedijoje, bet brangesni nei Lietuvoje. Viskas susiję su atlyginimais. Galime sakyti, rašyti ką norime, tačiau pasakymas apie žemaičius visai tinka ir anglams – kas bus, kas nebus, bet Anglija nepražus.

Galime keikti anglus, švedus, juoktis iš jų, bet tam, kad sukurtume savo lietuvišką gerovės valstybę, kiek tai panašią į jų, mums dar reikia daug dirbti. O valdžiai labiau stengtis dėl savo šalies gerovės ir mažiau kariauti.

Daug Europos šalių esu išmaišęs ir net negaliu pasakyti, kur geriausiai būtų gyventi. Kartais sakome: „Namai – pragarai, be namų – negerai.“ Tame yra dalis tiesos, bet mes su žmona manome, kad vis dėlto namai ten, kur gera. O mums gera Lietuvoj.