„Dėl mano mirties kaltinkite Rusijos Federaciją“ – toks buvo jos paskutinis įrašas feisbuke.

To tragiško įvykio išvakarėse, remdamiesi melagingu kaltinimu, policija jos namuose atliko kratą. Byla buvo iškelta verslininkui Michailui Joselevičiui. Jį kaltino neleistina veikla – judėjimo „Atvira Rusija“ (Otkrytaja Rosija) renginių organizavimu.

Kratos metu iš Slavinos buto policija paėmė elektronikos prietaisus, asmeninius daiktus, dokumentus, sąsiuvinius su įrašais.

„Paėmė ką tik rado, mano ir dukters užrašus, kompiuterį, telefonus – ne tik mano, bet ir vyro, krūvą bloknotų, kuriuose buvo įrašai iš spaudos konferencijų. Mane paliko be darbo priemonių“, – išvakarėse savo feisbuke rašė Irina Slavina.

Vėliau paaiškėjo, kad krata Slavinos šeimos bute buvo tyrėjų klaida. Jie supainiojo Novgorodą su Žemutiniu Novgorodu.

2019 metų vasario mėnesį Iriną Slaviną valdžios struktūros kaltino dalyvavimu jiems nepageidautinos organizacijos veikloje ir nubaudė 5 000 rublių bauda.

Po metų, negalėdama pakęsti policijos savivalės, Irina susidegino prie policijos pastato.

Dar anksčiau, 2017 metais, nežinomi asmenys keletą kartų supjaustė jos automobilio padangas. Kartą, kuomet 2016 metais ji grįžo iš žurnalistų seminaro Jungtinėje Karalystėje, prie pastato, kur dirba jos vyras, nežinomi asmenys išbarstė lapelius, kuriuose Irina buvo įvardyta gyvuliu (rus. skotina) dėl jos straipsnio apie Rusijos dalyvavimą Sirijos kare.

Tada ji rašė apie lėktuvo Tu-154 katastrofą: „Gedi, bet negali pamiršti Sirijos vaikų lavonų, kur vyko Rusijos artistai pašokti.“

Irina Slavina
Foto: AP / Scanpix

2019 m. kovą Žemutinio Novgorodo teismas nubaudė I. Slaviną 20 000 rublių bauda už tai, kad ji organizavo su valdžia nesuderintas eitynes Borisui Nemcovui atminti.

Tų metų vasarį jie ėjo Bolšaja Pokrovskaja gatve miesto centre su B. Nemcovo portretu. Kartu su ja ėjo kelios dešimtys žmonių, kurie vėliau padėjo gėles Teatro aikštėje nužudytam politikui atminti.

2019 metų spalio mėnesį I. Slavina vėl buvo nubausta 70 000 rulių bauda „už valdžios ir visuomenės negerbimą“ – po to, kai ji savo feisbuke juokais pasiūlė miestui Šachunja nepadorų pavadinimą. Ją papiktino lentos Stalino 140-mečiui atminti pakabinimas šiame mieste.

„Mano MIP- masinės informacijos priemonės (rus. CMI) susideda iš vieno žmogaus – tai aš. Aš rašau, aš esu operatorius, aš esu atsakovas teismuose ir atsakinga už mokesčius. Kitaip tariant, visur aš viena.

Be to kelionė į Šachunją kainuoja, o mano CMI biudžetas labai kuklus, ir aš dar kartą pasikartosiu: jis gyvas tik aukų dėka. Aš negaliu sau leisti šių kelionių. Mane įkvepia tai, kad į šią kelionę vyksta ir du juristai, kurie nesavanaudiškai man padeda, vienas iš „Auroros,“ o kitas iš „Protesto apologijos“.

Man didelė garbė, kad man padeda tokie žmonės. Esu tikra, kad jie anksčiau ar vėliau susidurs su represinėmis struktūromis“, – po to įvykio, duodama interviu radijui, pasakojo Irina.

Visai neseniai, šių metų birželio mėnesį, Iriną Slaviną valdžia apkaltino „fake news“ (liet. melagingų naujienų) platinimu, po to, kai jos leidinys pranešė kaip vienas sambo akademijos vadovas kontaktavo su dešimtimis žmonių, taip pat ir su mokyklos lankytojais, žinodamas, kad jie užsikrėtę COVID-19. Tada ją nubaudė 65 000 rublių bauda.

„Kol kas man norisi tik numirti, nes RF baudžiamasis straipsnis, kurį taiko man, parašytas tik tam, kad nužudytų žurnalistus ir jiems neįtinkančias masinės informacijos priemones finansiškai. Tačiau dvasinis skausmas dėl neteisybės toks stiprus, kad sunku ir fiziškai“, – rašė ji feisbuke.

Larisa Perry, apibendrindama dabartinę padėtį Rusijoje, Irinos feisbuke parašė: „Neklyskite! Tai gali dar tęstis šimtmetį. Kol neatsiras naujas lyderis, kuris sugebės pabudinti režimo sąlygomis išaugusią liaudį.

Tačiau A. Navalno nepakanka. Nuo žmonių priklauso, kokioje šalyje jie gyvena. Mūsų žmonės nemoka analitiškai mąstyti, jie sutinka tik išgyventi ir negalvoja apie vaikų ateitį. Baisu, kai priekyje nėra kelio, kuris vestų prie geresnio gyvenimo šventovės.“

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Sidabrinė linijaBudi savanoriai konsultantai 8 80080020I-V, 8.00-20.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.