Renginyje dalyvavo 7 mokyklos: „Saulėtekio“ progimnazija, Margaritos Rimkevičaitės technologinė mokykla, J. Miltinio gimnazija, Velžio gimnazija, Ramygalos gimnazija, Karsakiškio Strazdelio pagrindinė mokykla ir Naujamiesčio vidurinė mokykla.

„POZITYVO“ zonoje gimsta naujos idėjos

Pasvalio „Svalios“ pagrindinėje mokykloje ir Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijoje susirinkę rajonų lyderiai braižė savo aplinkos socialinį žemėlapį. Moksleiviai nurodė jiems aktualiausias vietos problemas. Taip pat pateikė minčių, kaip jas būtų galima išspręsti.

Pagrindinės diskusijos užvirė kalbant apie patyčias ir smurtą mokyklose. Vaikai pripažino, jog taip vyksta, ir kad to netoleruoja: „Kaip vieną iš pasyvumo šiai problemai priežasčių jaunimas įvardijo užuojautos stoką. Dalyviai sakė, kad nereikia atstumti, nebendrauti su kiek uždaresniais vaikais, atvirkščiai – bent paklausti, kaip jiems sekasi, ir užstoti prieš skriaudikus“, – pasakojo „Bendraamžių švietėjų“ programos koordinatorė Karolina Telyčėnaitė.

Vaikai taip pat bandė įvardinti priežastis dėl kurių, anot atlikto sociologinio tyrimo, tėvai su savo atžalomis per dieną praleidžia vidutiniškai 8 minutes. Dalyviai neskubėjo kaltinti tėvų, greičiau stengėsi rasti būdų, kaip turint mažai laiko stiprinti ryšį.

Iš skirtingų miestų ir miestelių susirinkęs jaunimas vieningai nutarė, jog jiems trūksta popamokinės veiklos, kurioje galėtų reikšti savo mintis: „Jie trokšta kažko daugiau nei valandos trukmės būrelis po mokyklos. Jiems labai patiko idėja, jog „POZITYVAS“ tęsis visus mokslo metus. Dalyviai pasiūlė kitoms mokykloms tarpusavyje palaikyti ryšį ir vykdyti bendrus darbus“, – moksleivių iniciatyvumu džiaugėsi K. Telyčėnaitė.

Septintokės: „Labai retai sutiksi tokį žmogų“

„Gyvojoje bibliotekoje“ apsilankiusios „Saulėtekio“ progimnazės septintokės išėjo plačiai basišypsančios: „Bendravome su autizmu sergančia mergina ir likome sužavėtos jos nuoširdumu bei sugebėjimu bendrauti. Ėjome skaityti būtent šią knygą, nes kasdieniniame gyvenime retai sutiksi tokį žmogų“, – čiauškė – čiauškėjo 13 ir 14 metų merginos.

Velžio gimnazijos ir Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos mokytojos išsakė mintį, jog „Gyvosios bibliotekos“ kataloge turėtų atsirasti vaikas, užaugęs asocialioje ar socialiai remtinoje šeimoje, nes tokių atvejų mokyklos aplinkoje yra labai daug, o bendraamžiai vis dar linkę jų „nematyti“ ar net užgauti.

Kinas privertė galvoti apie draugystę

Edukacinio kino metu vaikai žiūrėjo filmą iš „Europos kinas – kultūrų dialogai“ programos. Po peržiūros dalyviai diskutavo apie draugystę: ką jiems reiškia turėti draugą, kaip su juo reikia bendrauti, elgtis, kaip žmonės įsilieja į draugų ratą, ar sunku ten patekti.

Moksleiviai taip pat aptarė socialinės atskirties problemas – kaip visuomenė priima „kitokius“ žmones (fizinę negalią turinčius, atvykusius iš kitos kultūros ir pan.).

„Piliečio žadintuvas“ – pilietiškumą skatinantis projektas, vyksiantis visus mokslo metus. Į veiklas tiesiogiai įsitrauks 145 mokyklos ir daugiau nei 2000 moksleivių iš visos Lietuvos. Jaunimas savarankiškai identifikuos jų bendruomenėje (mokykloje, miestelyje, apskrityje), kylančias problemas ir stengsis jas išspręsti.

Veiklos vykdomos įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamą projektą TAPK („Neformaliojo švietimo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse“), kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.