Viešumon iškilo ir informacija, kad nacionalinė rinktinė iš žaidėjams skirtų pinigų sumokėjo raganiui.

Prieš rungtynes „Simba“ žaidėjai aikštelę pabarstė keistais milteliais ir ant jos daužė kiaušinius. Du „Yanga“ žaidėjai šių kerų poveikį „naikino“ apšlapindami aikštelę.

Tuomet dauguma žaidėjų į aikštelę įėjo nugaromis į priekį.

Rungtynės baigėsi lygiosiomis 2-2, tačiau TFF už keistenybes prieš varžybas nubaudė abi komandas.

Visgi tokios apeigos Tanzanijos futbole yra įprastas dalykas, o raganiai už savo paslaugas gauna nemažus pinigus.

Papročiai, atrodo, glumina profesionalius žaidėjus – pavyzdžiui, somalietį Issa Abshirą Adeną, kuris žaidžia už „Simbą“.

Jis teigė, kad retkarčiais jam buvo sakoma neiti į rūbinę, nes ten atliekami juju ritualai.

„Tanzanijos futbole tikima daugeliu dalykų. Man tai neįprasta“, - sakė futbolininkas.

Nors raganavimo įtaką futbolui stengiamasi visokeriopai mažinti, klubų vadovai teisinasi, kad naudotis raganių paslaugomis juos nuolat spaudžia įtakingi sirgaliai.

Atsisakę raganavimo paslaugų rizikuoja netekti darbo. Buvęs „Simbos“ generalinis sekretorius Kassimas Dewji birželį atsistatydino dėl to, kad jo kova su raganavimu buvo nesėkminga.

„Jei pažiūrėtume į statistiką... Man vadovaujant komanda iškovojo 8 taures – tai dėl to, kad aš tikėjau treneriais. Leisdavau daug pinigų geriems žaidėjams pirkti – štai dėl ko komandai taip sekėsi. Tačiau buvo grupelė žmonių, kurie man visą laiką prieštaravo, nes aš netikėjau jų raganavimais ir burtais“, - sakė buvęs klubo vadovas.

K.Dewji taip pat teigė, kad klubų vadovai neretai patys stiprina nuomonę, kad jų iškovota pergalė yra raganių nuopelnas, nes jiems tai yra papildomas pajamų šaltinis.

Tariamai raganiams sumokami pinigai iš klubo sąskaitų paimami neoficialiai. Prieš dideles rungtynes klubo vadovai „už raganavimą“ gali savo kišenėn įsimesti iki 5000 JAV dolerių (apie 13800 litų).

Rugsėjį buvęs TFF vadovas Mwina Kaduguda sukėlė daug triukšmo pareikšdamas, kad raganių paslaugomis naudojasi ne vien klubai prieš tarpusavio rungtynes.

Jis sakė, kad federacija sumokėjo raganiui, kad šis atvyktų į Nairobį, kur nacionalinė Tanzanijos komanda atrankinėse Pasaulio čempionato rungtynėse susigrūmė su Kenija. Pinigai raganiui buvo paimti iš komandos išlaidoms skirto fondo.

Be to, raganiaus pastangos pasirodė esą bergždžios – rungtynėms pasibaigus pergalę rezultatu 3-0 šventė Kenijos futbolininkai.

Federacijos vadovo teigimu, žaidėjai nežaidė taip, kaip galėjo, nes negavo jiems skirtų pinigų.

TFF dabar oficialiai paskelbė, kad jei raganius nėra savanoris, tuomet jo paslaugos – nepageidaujamos.

„Jei koks nors raganius pasisiūlys padėti, mes tiesiog sakysime - eik ir daryk tai, ką išmanai, nes tau patinka nacionalinė rinktinė, bet tau niekas už tai nemokės“, - sakė TFF vadovo pavaduotojas Charlesas Masanja.

Šis sprendimas tikriausiai yra teisingas, nes Tanzanijos futbolininkai sunkiai prilygsta net ir kaimynams iš gretimų Rytų Afrikos valstybių.

Ankstesnis Nacionalinės rinktinės vadovas Charlesas Mkwasa teigia, kad raganavimas neretai netgi pablogina žaidimą, nes suteikia žaidėjams netikrą saugumo jausmą. Jo teigimu, geriau būtų, jei žaidėjai daugiau dėmesio skirtų treniruotėms, o ne rezultatų laukimui iš juju raganysčių.