Ketvirtadienį JAV tyrėjai paskelbė nustatę gyvenimo plačiai nusidriekusiuose JAV priemiesčiuose kainą - jų gyventojai sveria vidutiniškai 2,7 kilogramo daugiau negu kompaktiškuose miestų centruose gyvenantys amerikiečiai.

"Mes nustatėme, kad suaugę amerikiečiai, gyvenantys po didelę teritoriją išsibarsčiusiuose miesteliuose ir gyvenvietėse, sveria daugiau, dažniau yra nutukę ir dažniau kenčia nuo didelio kraujospūdžio, negu jų tautiečiai, gyvenantys kompaktiškose vietovėse", - tvirtina vienas Merilendo universiteto Nacionalinio protingo augimo centro darbuotojas.

Jo teigimu, du trečdaliai JAV piliečių gyvena būtent sveikatai "kenksmingose", t.y. plačiai išsibarsčiusiose, gyvenvietėse.

Skirtingai negu senuosiuose urbanistikos centruose gyvenantys žmonės, kurie gali nueiti iki darbo, parduotuvės ar visuomeninio transporto stotelės, jie net neturi galimybės vaikščioti, nes daugelyje priemiesčių ir kaimiškų gyvenviečių nėra šaligatvių ir perėjų, o namus, mokyklas ir darbo vietą dažnai skiria dideli atstumai.

Šio tyrimo rezultatai, paskelbti specialiuose žurnalų "American Journal of Public Health" ir "American Journal of Health Promotion" numeriuose, anot jų autorių, turėtų įtikinti miestų projektuotojus bei miestų tarybų narius ir kitas suinteresuotas grupes pergalvoti miestų statybos koncepciją.

Be teigiamo poveikio sveikatai, gyvenimas kompaktiškose bendruomenėse atsieina pigiau - pasak mokslininkų, plačiai išplitusiuose gyvenamuosiuose centruose 10 proc. brangiau kainuoja komunalinės paslaugos ir 8 proc. yra didesnės būsto išlaikymo išlaidos. Kompaktiškose gyvenvietėse, be to, paprasčiau kovoti su oro užterštumu ir čia susiklosto stipresni žmonių tarpusavio santykiai.

Beje, per kitą tyrimą nustatyta, kad dauguma amerikiečių pagrįstai, nors gal ir nesąmoningai, vengia vaikščioti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu. Priemiesčiuose ir kaimiškose bendruomenėse JAV pėstiesiems ir dviratininkams, anot statistikos, gresia triskart didesnis pavojus patekti po automobilio ratais ir žūti negu Vokietijoje ir net šešis kartus didesnis pavojus negu Olandijoje.