Dar pavasarį prasidėjusio ir dėl pandemijos laikinai sustabdyto „Garažas’20“ konkurso finale „Plié” varžėsi su grupėmis „Mėlyna“, „Kozmik Pacany“, „Sirupas“, „Augustas ir šeima“, „Velvet“, „John’s Shower Band“ bei „The Syres“. Konkurso organizatoriai pabrėžė, jog šiemet finalo dalyviai išsiskyrė profesionalumu ir itin stipriu pasiruošimu.

Šiemet komisija rinko naujos kategorijos prizininkus – originaliausią grupę. Ja pripažinta „Plié“ apdovanota vienu geidžiamiausių prizų – vinilinio albumo arba kompaktinio disko įrašymu bei jo pristatymo koncertu „Tamsta“ muzikos klube. Per ilgus konkurso „Garažas“ gyvavimo metus, „Kalnapilis nealkoholinis“ apdovanojimus suteikė aibei naujų, perspektyvių kolektyvų, o grupė „Plié“ – jau devintoji.

Vytauto Dranginio nuotr.

„Kalnapilio-Tauro grupės“ Marketingo direktorė Baltijos šalims Julija Šeiko džiaugiasi, jog remdama „Garažo“ konkursą įmonė prisideda prie lietuviškos muzikos kokybės gerinimo ir kūrybinio progreso.

„Džiaugiamės šiemet apdovanoję originaliausią konkurso grupę – tikime, kad drąsa ir originalumas skatina progresą ir naujoves lietuviškos muzikos padangėje. Patį konkursą remiame jau devintus metus iš eilės ir šią ilgalaikę partnerystę labai vertiname – galime palaikyti ir paskatinti jaunas grupes, kurioms muzikinės karjeros pradžia yra labai svarbus, tačiau kartu – ir itin sudėtingas etapas. Svarbiausia šiuos jaunus kūrėjus įkvėpti ir motyvuoti siekti užsibrėžtų tikslų. Pirmasis įrašytas albumas ar vinilinė plokštelė šiame kelyje – be galo reikšmingi“, – sako J. Šeiko.

Vytauto Dranginio nuotr.

Grupė drąsiai priima naujoves

Trečius metus muzikinę veiklą vykdantis Mato Linkausko, Viliaus Daumanto, Jokūbo Andriulio, Nedo Latovino ir Kasparo Kaminsko kolektyvas „Garažo“ konkurse dalyvauja jau antrus metus iš eilės. Vaikinai teigia, jog tai daro ne tik dėl galimybės prisistatyti naujai auditorijai, bet ir dėl įdomios patirties, augimo perspektyvų ir iššūkio grupės kūrybiškumui. Kūryboje „Plié“ svarbiausias būtent pastovus judėjimas į priekį, ribų plėtimas, nuolatinė naujų muzikinių aspektų paieška.

„Lietuvos muzikinių grupių bendrame kontekste jaučiame drąsos ir eksperimento trūkumą. Mes patys atliekame atfiltruotą „avant-garde“, eksperimentalizmą – norime išlaikyti autentiškumą ne tik prieš kitus, bet ir prieš save. Nėra prasmės atlikti muzikos, kuria netiki“, – sako Matas Linkauskas.

Dėmesį atkreipia ne tik grupės atliekamos muzikos išskirtinumas, bet ir faktas, jog vaikinai nėra pasidalinę konkrečiais vaidmenimis grupėje.

„Žinome vienas kito stipriąsias puses ir tuo žaidžiame. Intuityviai pasiskirstome rolėmis, tačiau kiekvieno vaidmuo nuolat kinta ir nėra tvirtai nusistovėjęs“, – sako Kasparas Kaminskas.

Vytauto Dranginio nuotr.

Dalis grupės narių profesionaliai studijuoja muziką, kiti dirba su muzika nesusijusius darbus ir muzika lieka antrame plane. Vaikinai sutaria, jog dėl skirtingų požiūrių kartais būna sunku suderinti idėjas, tačiau iš to gimsta unikalūs skambesiai.

„Muzikantai, neturintys profesionalaus akademinio išsilavinimo, dirbdami visai kitokio pobūdžio darbus, gali pažinti muziką per patį gyvenimą. Į grupę kiekvienas atsinešame labai skirtingas nuomones, idėjas, patirtis, jausmus. Visa tai sujungę išgauname labai įdomių rezultatų“, – pasakoja Jokūbas Andriulis.

„Profesionaliai besimokant muzikos įdiegiamos tam tikros taisyklės, kurios apriboja kūrybiškumą. Kurdamas kartu su žmonėmis, kurie nėra profesionalūs muzikantai, jaučiu, kad jie tuos pačius dalykus mato laisviau, girdi visai kitaip“, – priduria „Plié“ narys Nedas.

Grupės nariai džiaugiasi laimėjimu ir pripažįsta, jog galimybė įrašyti albumą ir jį pristatyti koncerto metu – labai svarbus prizas jaunai grupei, skatinantis ir toliau užsiimti kūryba bei atveriantis naujas galimybes, todėl grupė jau planuoja naujojo albumo įrašymą.

Vytauto Dranginio nuotr.

„Artimiausiu metu turėsime keletą koncertų Vilniuje ir Kaune, tačiau iškart po jų planuojame daugiau laiko praleisti studijoje, kur pradėsime kūrybos darbus ir pasiruošimą laimėto albumo įrašymui“, – pasakojo vaikinai.

„Garažas’20“ pasirodymų metu konkurso dalyvių pasirodymus, kaip įprasta, vertino ne tik žiūrovai, bet ir konkurso komisija, kuri ir skyrė grupei „Plié“ renginio partnerių „Kalnapilis nealkoholinis” įsteigtą originaliausios grupės prizą. Komisiją sudarė ilgamečiai muzikinės srities profesionalai ir ekspertai, tokie kaip buvęs grupės „Fojė“ narys Arnoldas Lukošius, grupės „Poliarizuoti Stiklai“ vokalistas Šarūnas Mačiulis, atlikėja Girmantė Vaitkutė, grupės „Nacija“ narys ir įkūrėjas Vladas Kovaliovas, muzikantas Eimantas Belickas, ir kiti.

Norintiems išgirsti dainas, per visus 11 metų skambėjusias konkurse „Garažas“, „Kalnapilis nealkoholinis“ siūlo paklausyti specialaus „Spotify“ grojaraščio: