Priemonių, padedančių pasveikti nuo priklausomybių, yra ne viena, tačiau pasveikti neretai trukdo pasenusios nuostatos ir stereotipai, esą alkoholizmas – tai gėda, charakterio silpnumas, o gydymo metodai tiesiog neefektyvūs. Apie šiuos dalykus pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.

Griebtis alkoholio paskatina ne tik neigiamos emocijos

Šiai dienai priklausomybė nėra nei nuosprendis, nei likimas. Psichologinės žinios apie priklausomybių prigimtį ir alkoholizmo gydymą pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai žengia į priekį, o kartu su tuo keičiasi ir visuomenės požiūris. Priklausomybės nelaikomos nei prakeiksmu, nei likimu. Tai – smegenų ir organizmo reakcija į išbalansuojančias, stresą keliančias aplinkybes.

Kokios tos aplinkybės? Tai situacijos, susijusios su rizika ir atsakomybe, smurtu, prievarta, nusikaltimais, mirtimi ir kt. Pripažįstama, kad tam tikrų profesijų atstovai – gydytojai, policininkai, kariai, gaisrininkai – kenčia nuo profesinio streso ir dažniau nei kitų profesijų žmonės yra linkę slopinti nerimą alkoholiu.

Nors priklausomybės vis dar siejamos su gėda ir charakterio silpnumu, situacija dažnu atveju būna priešinga – priklausomais neretai tampa būtent tie, kurie yra stipriausi ir drąsiausi.

Streso šaltiniu gali būti ir asmeninio gyvenimo niuansai – smurtas šeimoje, skyrybos ir kt. Tačiau stresas ne visada yra reakcija į negatyvias aplinkybes – jis gali būti susijęs su pozityviais dalykais: populiarumu, tiesioginiu eteriu, minios aplodismentais, pergalėmis ir apdovanojimais. Tokie iš pirmo žvilgsnio pozityvūs dalykai yra didžiulis emocinis krūvis psichikai ir organizmui, po kurio sudėtinga atgauti pusiausvyrą. Norėdami nusiraminti, žmonės griebiasi alkoholio.

Streso metu žmogaus organizme išsiskiria specifiniai hormonai, kortizolis ir adrenalinas, kurie paruošia organizmą iššūkiams – organizmas įsiaudrina, pasiruošia kovoti, po to sunkiai sugrįžta į ramybės būseną. Alkoholis neutralizuoja šių hormonų poveikį, padeda nusiraminti, trumpalaikėje perspektyvoje apsaugo nuo šoko bei emocinio perdegimo. Ilgalaikėje perspektyvoje organizmo savireguliacijos mechanizmai išbalansuojami, žmogus tampa priklausomas ir be alkoholio nebegali gyventi – taip, kaip kiti negali be maisto ir be oro.

Normalu, kad streso metu kiekvienas griebiasi lengviausiai prieinamo nusiraminimo būdo. Tai nėra gėdinga – tai žmogiška, ir kuo labiau žmonės tai įsisąmonins, tuo efektyviau galės padėti sau ar savo artimiesiems.

Priklausomybės nėra nuosprendis, silpnybė ar klaida. Tai specifinė organizmo būsena, susiformavusi nepalankių aplinkybių pasekoje, tai organizmo savisaugos reakcija, kuri ilgalaikėje perspektyvoje tampa disfunkcine. Šią būseną reikia keisti, ir kuo anksčiau tai bus padaryta, tuo lengviau pavyks išspręsti problemą.

Problemos sprendimų būdų – ne vienas

Šiandien, alkoholizmas ir kitos priklausomybės gydomos paprastai ir efektyviai – atkuriant organizmo savireguliacijos funkcijas, skatinant organizmą savarankiškai kovoti su stresu be alkoholio pagalbos.

Bene populiariausias būdas kovoje su alkoholizmu – kodavimas. Šis kontraversiškai vertinamas metodas šiai dienai grindžiamas ne bauginimu, o pozityvių emocinių sąsajų kūrimu. Kodavimo metu žmogus įvedamas į lengvo transo būseną, kurios metu performuojamos jo giluminės nuostatos: žmogus pradeda justi pasitenkinimą blaivybės būsenoje, o alkoholis jam ima kelti pasibjaurėjimą.

Kitas populiarus metodas yra gydymas lazeriu. Procedūros metu stimuliuojami akupunktūriniai taškai ausyse, skatinant dopamino ir seratonino išsiskyrimą. Šie hormonai natūraliai sukelia ramybės ir pasitenkinimo jausmą, o organizmas pratinimas savo jėgomis kovoti su stresu.

Priklausomybių gydymo metodų yra ir daugiau. Pasitarę su specialistu, papasakoję apie savo priklausomybių istoriją, gyvenimo būdą, lūkesčius ir ketinimus, rasite sau tinkamą sprendimą.

Kaip teigia psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas, prieš kelis dešimtmečius didžiausia problema buvo tai, kad žmonės nesuprato, kaip veikia priklausomybės ir kaip jas efektyviai gydyti. Šiandien susiduriame su kita problema – klaidinančiais įsigalėjusiais stereotipais, trukdančiais ieškoti pagalbos ir pasveikti.

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ buvo įkurtas 2018 m. Centrui vadovauja psichoterapeutas Sergejus Gorškovas. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių: alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybės nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų. Šiuo metu, centras turi biurus Vilniuje ir Klaipėdoje.

Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami bet kuriuo metu.

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“
Naugarduko g. 68B, 2 aukštas, Vilnius
Šermukšnių g. 7, 105 kab., Klaipėda
Tel. Nr. +370 633 11193 (galima kreiptis visą parą).

Nepamirškite paskaityti kitų žmonių istorijų ir pasakojimų apie jų kovą su alkoholizmu: https://www.priklausomybes.lt/

Norite sužinoti daugiau apie alkoholizmo kodavimą? Užsukite į „Sielos veidrodis“ centro svetainę: https://alkoholio-kodavimas.lt/