Tartu: mokslas ir prosenelių žaislai

Jei į Estiją keliausite mašina, geriausia pažintį su jos pramogomis pradėti Tartu – antrame pagal dydį šalies mieste, kuris nuo Vilniaus ir Kauno nutolęs vos daugiau kaip 500 km arba gerą pusdienį kelionės.

Patys estai tvirtina, kad Tartu – tai antroji šalies sostinė, tik šiame mieste sukoncentruota intelektualioji ir kultūros sritys. Greičiausiai taip yra dėl to. kad Tartu įsikūręs seniausias Estijos universitetas.

Būtent su juo susiję ir nemažai veiklos, ką galima nuveikti Tartu. Universitetas yra įkūręs arba globoja bent kelis tikrai įspūdingus muziejus, o vienas smagiausių aplankyti su šeima – edukacinis pramogų centras AHHA (ahhaa.ee/en), gimęs iš 1997 metais Universiteto įgyvendinto projekto.

Didžiausias Baltijos šalyse mokslo centras nuostabus tuo, kad dauguma parodų yra paremtos „išbandyk pats“ metodu. Jau vien tai, kad muziejuje galima viską liesti, sukelia tikrai nemenką pagundą apsilankyti.

Čia tikrai ras ką veikti ir vaikas, ir suaugęs: galima sukelti žaibus, sumažėti ir padidėti, pasivažinėti dviračiu ištemptu lynu, patirti laisvo kritimo pojūtį, pasivaikščioti veidrodžių labirintais bei išbandyti daug kitų mokslu paremtų pramogų.

Viena įspūdingiausių muziejaus dalių skirta kosmosui, kur dangų galima pamatyti per japono išradėjo Takayuki Ohiro sukurtą projektorių „Megastar“ (jis yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą), leidžiantį pamatyti net menkiausias Paukščių tako žvaigždes. Taip pat abejingų nepaliks 4D kino teatras.

Foto: Organizatorių nuotr.

Dar vienas Tartu muziejus, kurį tikrai verta aplankyti kiekvienam vaikui ir suaugusiam žmogui – Žaislų muziejus (mm.ee/en), kuriame susipažinsite su žaislų istorija, pamatysite, kokiais žaislais žaidė jūsų seneliai ir proseneliai, o žaislų dirbtuvėse galėsite net patys juos pasigaminti.

Tartu tikrai verta apsistoti su nakvyne, o vakarą visa šeima gali praleisti „Aura“ vandens parke (aurakeskus.ee/en).

Foto: Organizatorių nuotr.

Talinas: Ž. Verno fantazijų pasaulis

Kitas viešnagės Estijoje sustojimas galėtų būti jau pačioje sostinėje - Taline. Nors šis miestas labiausiai garsėja nedideliu, bet išskirtiniu senamiesčiu, veiklų šeimoms čia – daugiau nei apstu.

Siekiant ne tik pramogų, bet ir žinių (nepamirštant pramogų, žinoma), rekomenduojame būtinai aplankyti PROTO stebuklingų išradimų šalį (prototehas.ee/en/home/).

Vizualiai žavingas muziejus nukels jus į Žiulio Verno fantazijų laikus ir pasiūlys išbandyti net dešimt jaudinančių praėjusio amžiaus išradimų. Buvusioje slaptoje povandeninių laivų gamykloje „Noblessner“ įsikūręs vienintelis toks visoje Europoje muziejus supažindins su įvairiais senovės technikos prototipais. Virtualios realybės pagalba galėsite pavairuoti lenktyninį automobilį, varomą garo varikliu, apsilankyti požeminiuose tuneliuose ar vandenyno gelmėse ir paskraidyti oro balionu.

Foto: Organizatorių nuotr.

Pramogoms po stogu Taline taip pat rekomenduojame vandens parką. Tiesa pasakius, Estijos sostinėje įsikūręs „Atlantis H20“ (aquapark.ee/en/) yra ne tik vandens, bet ir gamtos atradimų centras.

Čia rasite gausybę baseinų, aštuonias įvairaus aukščio ir ilgio čiuožyklas, kurių ilgiausia – 120 m! Taip pat vandens parke yra bangų baseinas ir viduje tekanti „upė“. Pasirūpinta ir mažyliais – jie turi atskirą zoną su dviem mažesnėmis čiuožyklomis, laipiojimo zona ir 20 cm gylio baseinu.

Estijos policijos muziejus

Vykstant iš Tartu į Taliną arba atgal namo tikrai verta šiek tiek išsukti iš kelio ir aplankyti Rakverę, Šiaurės Estijos miestą, garsėjantį XVI a. Livonijos ordino pastatyta pilimi (rakverelinnus.ee/en). Joje galėsite išbandyti įvairias viduramžių pramogas bei virtuvę. Tvirtovėje įsikūrusio restorano meniu garsėja toli už Estijos sienų – jame rasite viską, ką būtumėte galėję paragauti Estijoje XVI a. Vargu ar yra kita vieta, kur galite taip nuodugniai susipažinti su atgaivinta viduramžių virtuve.

Moksleivių akiračio praplėtimui būtina aplankyti ir šiame mieste įsikūrusį policijos muziejų (politseimuuseum.ee/lt). Čia atliekant įvairias užduotis galima pažinti policininkų darbo principais bei susipažinti su šios tarnybos istorija.

Muziejuje turėsite progą įvertinti savo reakcijos greitį prie automobilio vairo, „pasimatuoti“ policijos įrangą, paimti pirštų atspaudus, išmatuoti automobilio greitį gatvėje, tapti specialiojo padalinio pareigūnu ar sužinoti, kaip elgtis gatvės riaušių metu. Beje, tai vienas Estijos muziejų, kur visą informaciją rasite ir lietuvių kalba, atsisiuntę programėlę į mobilųjį telefoną.

Daugiau apie tai ką galite pamatyti Estijoje: visitestonia.com/en/