Pasiūlą diktuoja paklausa

Jau įrengtas 2,5 MW saulės parkas Kuršėnuose yra išparduotas, ir beveik 500 šeimų jau naudojasi saulės elektrinėmis. „Tendencija tokia, kad elektros kainos nuolat auga, ir neabejotinai augs ateityje. Turėdami nuosavą saulės elektrinę parke, dalį energijos pasigaminame patys. Skaičiuojama, kad taip galima sumažinti savo išlaidas elektrai net iki 3-jų kartų. Tai reiškia, kad, užuot mokėję, pavyzdžiui, 60 eurų per mėnesį, mokėsite tik 22 eurus. Žmonėms aktualu taupyti, todėl, kaip sako „Saulės grąža“ vykdomasis direktorius Mindaugas Gerulaitis, atsižvelgiant į augantį rinkos poreikį, buvo nuspręsta išplėsti parko galingumą iki 5 MW jau šįmet.

„2019 m., įsigaliojus Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimams, leisiantiems gyventojams elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti kitoje, prasidėjo ir saulės parkų projektai. Per 2020 m. nuo 18-os gaminančių vartotojų skaičius išaugo iki 1502-jų, o šiuo metu siekia apie 1700-us. Tai rodo, kad susidomėjimas tokiu alternatyviu energijos gavimo būdu išties didelis“, – pasakoja M. Gerulaitis.

Dabar, norint tapti gaminančiais elektrą vartotojais, visiškai nesvarbu, ar gyvenate nuosavame name, ar bute, o taip pat kurioje Lietuvos vietoje esate – galimybės visiems vienodos.

Foto: Organizatorių nuotr.

„Dabar nutolusią saulės elektrinę gali įsigyti visi, o tai padaryti yra labai paprasta. Tereikia kreiptis į vystytoją ir rezervuoti reikiamos galios elektrinę. Pradėjus veikti parkui, tampama gaminančiu vartotoju. Jūsų nutolusi elektrinė gamina elektrą, kuri ESO tinklais atkeliauja į jūsų namus, o nepanaudotas energijos perteklius atiduodamas „pasaugoti“ ir jį sunaudojate šaltuoju metų laiku, kai saulės yra mažiau. Verta paminėti ir tai, kad jokie papildomos įrangos montavimo darbai, išskyrus pakeisto elektros skaitiklio, nėra daromi, o visus formalumus galima sutvarkyti internetu“, – aiškina „Saulės grąža“ atstovas.

Proga nutolusią elektrinę įsigyti pigiau

Siekiant Lietuvoje didinti energijos vartojimo efektyvumą iš atsinaujinančių šaltinių, APVA iki balandžio 30 d. teikia paramą iki 10 kW galingumo saulės elektrinių įsirengimui. Į šią paramą gali pretenduoti butų, nuosavų namų ir sodų namų savininkai, kurie už kiekvieną kW įrengtos saulės elektrinės galios gali gauti 323 eurų kompensaciją.

Foto: Organizatorių nuotr.

„Norint gauti paramą, reikia iki balandžio 30 d. pateikti paraišką, kurioje būtina nurodyti rezervuotos saulės elektrinės galią. Šią galią rekomenduojama pasirinkti pagal individualų elektros energijos suvartojimą. Dažniausiai rezervuojama 4–5 kW galios saulės elektrinės dalis, tačiau tiksliau pasiskaičiuoti galima mūsų skaičiuoklėje, apsilankius www.saulesgrazosparkai.lt“, – pataria M. Gerulaitis.

„Pavyzdžiui, jei šiuo metu vidutiniškai elektrai išleidžiate 50 eurų per mėnesį, tai jums yra reikalinga maždaug 4 kW galios saulės elektrinė. Įprasta saulės elektrinės kW kaina mūsų saulės parke – 925 eurai, tačiau su balandžio mėnesį kuponu yra taikoma 50 eurų kW nuolaida, tad pradinė investicija į 4 kW saulės elektrinę bus 3500 eurų. Tuomet, pritaikius dar ir paramą, kaina lieka tik 2208 eurų. Turėdami 4 kW elektrinę, per mėnesį mokėsite nebe 50, o 19 eurų, o per 25 saulės elektrinės gyvavimo metus sutaupysite beveik 6000 eurų“, – teigia M. Gerulaitis.

Nors yra skeptikų, manančių, kad saulės elektrinės pirkti neverta, visgi tai yra pelningas būdas įdarbinti laisvus pinigus, nes investicija į saulės elektrinę parke atsiperka vidutiniškai per 7-erius metus. Tai reiškia, kad per tiek laiko elektrai sutaupyti pinigai atperka investiciją, o po to tiesiog nebeišleidžiate tų pinigų, kuriuos būtumėte sumokėję elektros tiekėjui“, – sako „Saulės grąža“ vykdomasis direktorius.

„Be abejo, noras sutaupyti nėra vienintelė priežastis. Pastebime, kad atsiranda vis daugiau žmonių, kuriems svarbu, kokia aplinka juos supa. Tad tokios vertybės kaip ekologija, gamtos išteklių tausojimas tampa reikšmingais faktoriais, kodėl žmonės renkasi energiją gauti tvaresniais ir žalesniais būdais“, – teigia M. Gerulaitis.

Pažangiausios technologijos saulės parke Kuršėnuose

Šiuo metu vykdomame naujame „Saulės grąžos“ saulės parko Kuršėnuose plėtros etape yra montuojami pažangiausi ir visai neseniai rinkoje pasirodę „JA Solar Deep Blue 3.0 535 W“ dvipusio veikimo stiklas-stiklas saulės moduliai su itin ilga, net 30 metų, efektyvumo garantija.

„Būsimiems saulės parko savininkams tokia pažangi technologija bus naudinga, nes šis saulės parkas generuos daugiau energijos, nei įprastai yra gaunama iš saulės parko – t. y., net 1077 kWh iš kilovato saulės elektrinės galios. Idealus modulių pasvirimo kampas taip pat leis maksimaliai išnaudoti saulės spinduliuotę ir užtikrins elektros energijos generacijos efektyvumą“, – sako M. Gerulaitis.

Negano to, parkas suprojektuotas ir pastatytas, pritaikant didžiuosiuose saulės parkuose pasaulyje išbandytus technologinius sprendimus, kurie užtikrina ilgaamžį parko veikimą, o sutartyje taip pat numatyta elektrinės priežiūra visą jos gyvavimo laikotarpį, įskaitant išmontavimą bei utilizavimą.

„Lyginant saulės elektrinę parke su ant stogo ar žemės įrengiama elektrine, galima pasidžiaugti, kad saulės elektrinės parke savininkas 25-erius metus nepatirs jokių rūpesčių, o elektrai išleis tris kartus mažiau. Svarbu ir tai, kad jei parkas nesugeneruos numatyto kiekio energijos, stygius bus kompensuotas. Tokios saulės elektrinės savininkui taip pat neteks rūpintis nei priežiūra, nei saugumu, nei remontu“, – teigia pašnekovas.

Planuojama, kad iki 5 MW išplėstas parkas elektros energiją pradės tiekti nuo 2021 m. rugsėjo 10 d.