Svarbiausios dvi paslaugos

Iš elektroninių platformų populiariausias NMA informacinis portalas. Juo naudojasi, ko gero, dauguma paraiškų teikėjų ir paramos gavėjų. Jame pareiškėjai, paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemones gavėjai gali greitai surasti tikslią informaciją apie pateiktų paraiškų vertinimą, atliktas patikras, gautus ir išsiųstus pranešimus, pasitikrinti išmokėtą paramos sumą, pasikeisti savo kontaktinius duomenis.

Sparčiai platėja ir mobilios programėlės „NMA agro“, įdiegtos prieš keletą metų, naudotojų ratas. Ja naudojasi daugiau kaip 11,5 tūkst. asmenų. Programėlė – puikus praktinis įrankis, kai reikia pranešti apie įvykdytus įsipareigojimus. Tuo tarpu per Žemės ūkio informacinę sistemą (ŽŪMIS) ūkininkai teikia paraiškas pagal KPP investicines priemones, mokėjimo prašymus, ataskaitas ir kitus dokumentus. Apie tai, kaip sekasi naudotis NMA elektroninėmis paslaugomis, pasakoja Vilkaviškio rajono ūkininkas Rokas Šlivinskas.

Sėkmės istorija

R.Šlivinskas yra Vilkaviškio rajono ūkininkų sąjungos narys. Jis dalyvauja KPP programose, kurias administruoja NMA. „2008 m. įkūriau savo ūkį, 2009 m. gavau paramą pagal KPP veiklos sritį „Jaunojo ūkininko įsikūrimas“. 2018 m. gavau paramą pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Nesustojau ir toliau. 2020 m. sėkmingai gavau ir panaudojau paramą ūkio modernizavimui pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“, – „Valstiečių laikraščiui“ papasakojo jis. Akivaizdu, kad ūkininkas nuolat bendrauja su NMA, tad kai jis kalba apie vis didesnę šios agentūros darbo su paramos programoje dalyvaujančiais ūkininkais pažangą, gali būti tikras, kad taip ir yra.
Kadangi COVID-19 pandemijos kontekste aktualu kuo daugiau darbų atlikti nuotoliniu būdu, R.Šlivinskas gerai vertina NMA elektronines paslaugas. Prašant paramos iš pradžių buvo deklaruota 280–300 ha laukų. Roko teigimu, šiemet jau bus apie 500 ha.

NMA elektroninės paslaugos
Foto: Autorių nuotr.

Prieš kiekvieną paraiškų rinkimo etapą NMA specialistai parengia paramos taisyklių apžvalgą bei rekomendacijas potencialiems pareiškėjams, taip siekdami sutaupyti ūkininkų laiką.

Programėlės veikia vis geriau

Rokas laukus deklaruoja vykdydamas įsipareigojimus pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ veiklas „Ražienų laukai per žiemą“ ir „Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamojoje žemėje“. Teiravomės, ar jis naudojasi programėle „NMA agro“.
Ūkininkas R.Šlivinskas viską išdėstė paprastai, ūkiškai ir be užuolankų: „Taip, naudojuosi jau vienerius metus ir toliau ketinu. Keista būtų nesinaudoti, jeigu sudaryta tokia galimybė. Naudojuosi tokiomis jos funkcijomis: žiūriu, kur kas pasėta ir tikslinuosi sklypų dydžius. Tai labai aktualu, nes mano laukai yra išsimėtę 50 km atstumu. Svarbu žinoti, kada sėti ir tręšti, kur ir kada purkšta“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė jis.

Anot R.Šlivinsko, naudotis elektronine sistema ir programėle yra labai patogu. Programą įsidiegti, pasak jo, nesunku, tik gal daugiau laiko užtruko, kol išsiaiškino programėlės funkcijas, bet tikrai verta. Jeigu bent kiek dirbi kompiuteriu, greitai viską perprasi. Na, pasimokysi, bet koks patogumas paskui!

Ūkininkas patvirtino, kad naudojasi ir elektroninėmis ŽŪMIS paslaugomis.

Kitiems patartų naudotis

Šiuo metu jau visose srityse siūloma kuo dažniau naudotis elektroninėmis priemonėmis. Ne išimtis ir žemės ūkis. Dabar jau daug kas – ir kontrolė, ir paraiškų pateikimas – vykdoma nuotoliniu būdu, net ūkininkaujama su naujausiomis technologijomis. NMA ir jos paslaugomis besinaudojantis ūkininkas džiaugiasi tokiu progresu.

Elektroninės priemonės kaimo ir ūkininkavimo reikaluose, kaip teigia ūkininkas ir daugelis ekspertų, senokai pralenkė daugelio stereotipais gyvenančių miestiečių vaizdinius. Laikas pamiršti, kad kažkada sukurtas kaimo žmogaus stereotipas, neva jis kažkoks mulkis su vyžomis, jau nebegalioja.
R.Šlivinskas siūlo visiems ūkininkams pamiršti senus duomenų pateikimo NMA būdus.

„Rekomenduoju visiems kitiems ūkininkams be baimės naudotis elektroninėmis paslaugomis. NMA informaciniu portalu naudojuosi nuo pat ūkininkavimo pradžios ir pastebiu tik teigiamas permainas, tobulėjimą. Rekomenduočiau tiek „NMA agro“ programėle, tiek informaciniu portalu bei NMA administruojama parama naudotis visiems. Tai tikrai nebaisu“, – „Valstiečių laikraščiui“ pasakoja žemdirbys Rokas.

Žemės ūkis
Foto: Scanpix

Paslaugos nuolat tobulinamos. „NMA agro“ programėlėje ūkininkai jau kurį laiką gali matyti savo deklaruotų laukų augmenijos sodrumo, augalų streso, natūralių spalvų žemės paviršiaus duomenis su spalvinių reikšmių paaiškinimu, kuriais galima tikslinti tręšimo ir laistymo planus, tiksliau prognozuoti būsimą derliaus kiekį bei jo kokybę. Praėjusiais metais patobulinus programėlę, palydoviniai vaizdai atnaujinami kas 5 dienas (anksčiau buvo atnaujinami kiekvieną mėnesį) ir sudaryta galimybė peržiūrėti istorinius duomenis pasirinkus norimą datą kalendoriuje. Kaip pabrėžia NMA, ūkininkai gali matyti erozijos, šlapynių ir „Natura 2000“ teritorijas, o tai padeda išvengti draudžiamų veiklų šiuose plotuose. Taip pat sudaryta galimybė naudojant programėlę fotografuoti ir pranešti informaciją kitoms institucijoms (Aplinkos ministerijai, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, Valstybinei augalininkystės tarnybai ir VšĮ „Ekoagros“).

Prieš paleidžiant „NMA agro“ programėlę, kuri greitai prigijo ir dabar jau naudojama tūkstančių vartotojų, buvo sudaryta ją testavusių ūkininkų grupė, tad dėl gerų atsiliepimų stebėtis nereikėtų. Kaip nurodoma NMA interneto svetainėje, trumpa naudojimosi mobiliąja programėle instrukcija pateikta programėlėje, kurią galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių, paieškos lauke suvedus „NMA agro“. „NMA agro“ veikia „Android“ ir „iOS“ operacinėse sistemose. Aktyvavus programėlę, telefone turi būti įjungta vietos nustatymo funkcija (GPS) ir duomenų siuntimas mobiliuoju ryšiu (mobilusis internetas). Tada, kaip nurodoma NMA pranešime, pasirenkama reikiama pranešimo forma, tipas ir pateikiama kita prašoma informacija. Informacija apie x ir y fotonuotraukos koordinates ir krypties reikšmė išsaugoma automatiškai tiesiogiai iš vietovės bei negali būti keičiama.

Pandemija, kad ir koks tai būtų blogas reiškinys, paskatino gyventojus dar daugiau dėmesio skirti išmaniosioms sistemoms. Tai turėtų paskatinti ūkininkus žengti koja kojon su pažanga.

Dešinioji skiltis

Paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones 2021 metų priėmimo grafikas

„Parama profesiniam mokymui ir įgūdžių įgijimui“ – gegužės 3 d. – birželio 30 d.

„Tradicinių amatų centrų plėtra“ – balandžio 1 d. – birželio 30 d.

„Miško veisimas“ – kovo 1 d. – gegužės 28 d. ir rugsėjo 10 d. – lapkričio 12 d.

„Pirmą kartą dalyvaujantiems kokybės sistemose“ – nuo balandžio 1 d. iki gruodžio 31 d.

„Meldinės nendrinukės buveinių išsaugojimas“ – vasario 15 d. – kovo 31 d.

„Gaivalinių nelaimių ir katastrofinių įvykių paveikto žemės ūkio gamybos potencialo atkūrimas ir atitinkamos prevencinės veiklos vykdymas“ – kovo 1 d. – balandžio 30 d.

„Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“ – gegužės 3 d. – birželio 30 d.

„Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“ – liepos 1 d. – rugpjūčio 31 d. ir lapkričio 15 d. – gruodžio 28 d.

„Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ bus renkamos kartu su paraiškomis tiesioginėms išmokoms gauti.

„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“. Paraiškos dėl projektinių pasiūlymų bus priimamos kovo 1 d. – gruodžio 31 d., o dėl galimybių studijų – birželio 1 d. ؘ– liepos 30 d.

„Pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimas“ – kovo 1 d. – birželio 30 d. ir rugsėjo 1 d. – gruodžio 31 d.

„Gyvūnų draudimo įmokų kompensavimas“ – vasario 15 d. – gruodžio 31 d.

„VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“ – vasario 15 d. – kovo 15 d.; birželio 15 d. – liepos 15 d.; spalio 15 d. – lapkričio 15 d.

Lietuvos kaimo tinklo narių projektams, skirtiems elektroninėms komunikacijos priemonėms įgyvendinti – kovo 1 d. – kovo 31 d.; liepos 1 d. – liepos 30 d.; lapkričio 3 d. – lapkričio 30 d.