Pienas – sunkiai pakeičiamas

Specialistė tikina, kad pienas yra vienas iš pačių svarbiausių produktų mūsų gyvenimo pradžioje, o iki 4–6 mėnesių – tiesiog būtinas. Tiesa, pirmiausia, vaikas gauna motinos pieną, o karvės į mitybos racioną reikėtų įvesti šiek tiek vėliau.

„Apie karvės pieną sklando daug prieštaringų nuomonių dėl dažnų alergijos reiškinių. Vis dėlto, jeigu vaikas nėra alergiškas, karvės pieną reikėtų duoti nuo vienerių metukų. Vyresniam vaikui pienas taip pat yra vienas iš mitybos raciono paįvairinimo dalykų. Pienas turi daug naudingų maistinių medžiagų – pavyzdžiui, baltymai. Pieno baltymai yra visaverčiai, turintys visas nepakeičiamas aminorūgštis, kurių mūsų organizmas negali pats pasigaminti, todėl jų turime gauti su maistu“, – aiškina J. Parnarauskienė.

Dažnai pienas keičiamas gėrimais, pagamintais iš riešutų ar sėklų, tačiau, pasak gydytojos dietologės, juose trūksta vienos ar kitos aminorūgšties, todėl iš jų gaunami baltymai nėra visaverčiai. Išskyrus sojos produktus, kurie pasižymi pilnavertiškumu.

„Taip pat pienas yra vienas iš pagrindinių kalcio šaltinių. Ne tik dėl gausos, bet ir dėl gero įsisavinimo, kurį lemia baltymų sudėtis, bei optimalus kalcio, fosforo ir magnio santykis piene ir jo produktuose.“, – kalba pašnekovė.

Pasak jos, kalcis ir vitaminas D (kurio taip pat yra piene) yra itin svarbūs, kai prasideda spartus vaikų augimas – tada būtina pasirūpinti, jog atžalų organizme kalcio būtų pakankamai.

„Žinoma, kalcio galima gauti ir iš kitų produktų – tai gali būti augaliniai produktai, tokie kaip špinatai, kopūstai ar kiti, tačiau šituose produktuose yra medžiagos, kurios slopina kalcio įsisavinimą. Tai reiškia, kad ne visą juose esantį kalcį mes įsisaviname“, – sako specialistė Justė Parnarauskienė.

Geriausia vartoti termiškai neapdorotus produktus

Kalbėdama apie pieną, gydytoja dietologė pabrėžia įvairovę – į mitybos racioną reikėtų įtraukti ir kitus pieno produktus.

„Reikėtų rinktis kuo įvairesnius – rauginti, fermentuoti pieno produktai, tokie kaip kefyras, jogurtas, varškė, sūris, savo sudėtyje turi ne tik naudingų maistinių medžiagų, bet ir gerųjų bakterijų, kurių mūsų žarnyne dažnai trūksta“, – pieno produktų naudą primena ji.

Justės Parnarauskienės teigimu, vaikas iki penkerių metų turėtų suvartoti dvi pieno ar jo produktų porcijas, vyresnis nei penkerių – tris pieno ar jo produktų porcijas.

„Vieną porciją sudaro viena stiklinė pieno, viena stiklinė jogurto ar kefyro, apie 30 gramų varškės ar varškės sūrio – tai nėra labai daug. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad per dieną nebūtų geriama tiesiog trys stiklinės pieno – tai turėtų būti ir pienas, ir varškė, ir jogurtas. Būtų puiku, kad šie produktai būtų termiškai neapdoroti – juos apdorojus žūsta gerosios bakterijos“, – pabrėžia specialistė.

Pirkdami alternatyvas, įsitikinkite, ar jos praturtintos kalciu

Tačiau, ką daryti žmonėms, kurie karvės pienui yra alergiški? Gydytojos dietologės teigimu, turint alergiją karvės pienui ir jo produktams, jų šiukštu negalima vartoti.

„Pirmiausia, reikia atskirti du pieno netoleravimo tipus. Vieni žmonės netoleruoja laktozės – pieno cukrus. Jie žarnyne neturi fermento, kuris suskaidytų pieno cukrų. Kiti yra alergiški pieno baltymams. Tada mūsų imuninė sistema reaguoja į pieno baltymus sukeldama įvairias reakcijas. Alergija karvės pienui dažniausiai pasireiškia vaikui dar esant mažam – tai gali būti nuo gimimo iki dviejų ar trijų metukų.

Dažniausiai pats pienas tiek gėrimui, tiek patiekalų gaminimui keičiamas augalinės kilmės gėrimais – pavyzdžiui, sojos, tačiau vaikams šį produktą duoti reikėtų labai atsargiai. Taip pat riešutų pagrindu ar sėklų pagrindu pagaminti gėrimai. Aišku, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jie būtų praturtinti kalciu ir nebūtų pridėtinio cukraus. Varškė ar jogurtas taip pat gali būti sojos pagrindu. Jeigu yra alergija karvės pienui, tai yra nuolat tikrinamas kalcio kiekis kraujyje, stebima, kaip vystosi kaulai ir, jeigu, reikia, naudojami maisto papildai su kalciu“, – apie tai, ką reikėtų daryti karvės pienui alergiškiems žmonėms, pasakoja gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, kartu su Žemės ūkio ministerija, administruoja bei vykdo Europos Sąjungos ugdymo įstaigoms skirtą „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ programą, kuriai įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos finansinė parama. Tyrimai rodo, kad sveikatai palankios mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje, todėl būtent Programoje dalyvaujančių mokyklų bei darželių ikimokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai tiekiami vaisiai ir daržovės bei pieno gaminiai. Svarbiausia, kad programoje keliami griežti reikalavimai. Tiekiami produktai turi būti ekologiški, lietuviški, nacionalinės kokybės. Daugiau apie programą galite sužinoti čia ir čia.