Dainius Dundulis, bendrovės „Rivona“ generalinis direktorius ir prekybos tinklo „Norfa“ vadovas bei savininkas pasakoja, kaip šiomis dienomis keičiasi gyventojų apsipirkimo įpročiai, tam tikros prekės tampa itin paklausiomis ir jas vos spėjama tiekti. Taip pat verslininkas savo prekybos centrus skuba aprūpinti deficitinėmis tapusiomis higienos priemonėmis. Jis akcentuoja, kad maisto ar buities prekių įsigijimas – ne pramoga, o gyvenimiškas būtinumas, todėl apsilankymus parduotuvėje reikia planuotis.

Saugoti ir save, ir kitus

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoja-chirurgė Dovilė Ragažinskaitė taip pat pritaria planiniam, tikslingam ir retam ėjimui į parduotuves. Medikė dalinasi patarimais, kaip, šalyje ir visame pasaulyje siaučiant koronavirusui, apsilankymus prekybos centruose paversti kuo saugesniais.

„Pirmiausia – svarbu laikytis elementarių higienos taisyklių. Prieš ir po apsipirkimų teisingai plaukite rankas (20 sekundžių su šiltu vandeniu ir muilu), rankas dezinfekuokite specialiai tam skirtomis priemonėmis. Į parduotuvę geriausia eiti tik su pirštinėmis, kad būtų kuo mažiau odos kontakto su aplinka (taip sukuriamas barjeras). Jei neturite vienkartinių, tiks ir medžiaginės pirštinės, kurias po apslankymo parduotuvėje išplaukite. Parduotuvėje venkite, o geriausia visai susilaikykite, nuo akių, nosies, burnos lietimo. Esant viešose vietose, būtina „įjungti“ tą padidintą savikontrolę ir neužmiršti, ką galima liesti, o ko geriau ne. Apnuogintomis rankomis geriau nekilnoti vaisių, daržovių, kitų sveriamų produktų.“

Iššūkis – nuspėti pirkėjų pasirinkimus

„Norfa“ vadovas ir savininkas D. Dundulis pastebi, kad gyventojai parduotuvėse lankosi rečiau, tačiau bendras pirkimas yra labai išaugęs: „Galiu drąsiai pasakyti, kad pirkimų srautas iki šiandien yra ženkliai padidėjęs. Prognozuoju, kad netrukus jis turėtų kristi. Kiek tai įmanoma, aišku. Šiandien itin didelius kiekius vežame iš sandėlių. Prekyba viršija net prieš šventinės – Kalėdinės – mastus. Jei kalbant apie konkrečią dieną, tai pats pirkimų pikas buvo šį šeštadienį“.

Dainius Dundulis

Pasak verslininko, didžiausia bėda ne ta, kad produktų pritrūksime apskritai. Maisto prekybos centruose tikrai liks. Tačiau didžiausias iššūkis prekybininkams tas, kad sunku planuotis. „Kai ateina Kalėdos, mes žinome, ką žmonės pirks, kokia produkcija yra prioritetinė, kokie numatomi kiekiai ir pan., šiuo, neeiliniu atveju, mums sunku nuspėti, ką pirks, kiek pirks, tad ir gaunasi tie „prekių pertraukiai“, nes logistinė grandinė atsilieka nuo to, ką žmonės nori įsigyti.“

Mažiau tortų, daugiau – mėsos

„Antrosios pirkimo bangos metu labiausiai pradeda trūkti šviežios mėsos. Įprastai, kai darydavome mėsos akcijas, pavyzdžiui, šviežios kiaulienos, mes tas akcijas planuodavome prieš kokias dvi savaites, sutardavome su kiaulių augintojais dėl kiekių, datų, o ši situacija, koronaviruso plitimo ir pavojaus, yra nesuplanuota, netikėta. Mes tiesiog prašome kiaulių augintojų mus aprūpinti tuo mėsos kiekiu, kurio reikia, skelbiame daug akcijų. Visgi, šiandien dar nesugebame gyventojų aprūpinti pakankamu kiekiu šviežios mėsos. Aš tikiuosi, kad dviejų–trijų dienų bėgyje žmonės pasipildys atsargas ir tam tikrų prekių lentynos nebebus tuščios. Aišku, neišsigąskite – mėsos „Norfose“ rasite kasdien, tačiau tam tikrose, didesnėse, parduotuvėse ją greitai išperka“, – apie išaugusius kai kurių produktų poreikius pasakoja D. Dundulis.

Verslininkas taip pat pastebi, kad šiuo periodu pasikeitė ir kiti pirkėjų įpročiai. „Mūsų parduotuvių asortimentas buvo paruoštas tam įprastam žmonių apsipirkimui, o štai, kartu su neramumais, pasikeitė klientų poreikiai, norai. Atsirado labai svarbi tendencija – „išgyvenimo prekės“. Analogiškai, kai kurių prekių, kurios pirkėjams, galbūt, nėra tokios prioritetinės – pardavimai sumažėjo. Pavyzdžiui, konditerijos skyriuje tortų, pyragų pardavimai krito, nes jie žmogui nėra būtini. Kavos, arbatos poreikis nepakito, nors tai irgi ilgo galiojimo prekės. Pastebėjome, kad per šias dienas mažiau nupirkta pramoninių prekių, alkoholio. Taigi, nėra taip, kad žmonės masiškai perka viską, jie renkasi tai, kas būtiniausia ir su rezervu.“

D. Dundulis sako, kad darbų apimtys išaugusios visiems maisto produktų prekybininkams. Na, pavyzdžiui, internetinės maisto prekių prekybos paslaugą teikiantys prekybos centrai turi pilnus užsakymus vos ne savaitei į priekį: „Iš tikrųjų, internetinė prekyba reikalauja žymiai daugiau žmogiškųjų resursų nei tradicinė prekyba, tad ir šioje srityje šiuo metu savi iššūkiai, o ne tik augimas“.

Į prekybos centrą – tik su pirštinėmis

Parduotuvėse papildomų saugojimosi taisyklių turi laikytis ne tik pirkėjai, tačiau ir parduotuvių darbuotojai. Pasak D. Dundulio, jo vadovaujamuose prekybos centruose personalas laikosi elementarių, dabar jau visiems žinomų, taisyklių: dažnai dezinfekuoja rankas, naudojasi kaukėmis, vienkartinėmis pirštinėmis. „Šiandien vadovams pranešėme, kad kas iš kasininkų pageidauja kaukės, suteikti jiems galimybę ją gauti. Tiesa, nors įmonė savo reikmėms spėjo pasilikti 12 tūkst. kaukių, tačiau, žinant, kad joje dirba virš 3 tūkst. darbuotojų, tai vienam galime duoti vos keturias.“

Gydytoja-chirurgė D. Ragažinskaitė primena, kad kaukės mūsų neapsaugo nuo viruso, jos yra skirtos apsaugoti kitus nuo mūsų. „Kaukes idealu dėtis, jei jus kankina kiti, nežymūs sveikatos sutrikimai, dėl kurių aplinkiniai gali išsigąsti, nemaloniai jaustis. Na, pavyzdžiui, jei nežymiai sloguojate ar turite alergijų, dažnai čiaudite, einant į prekybos centrus užsidėkite kaukę – taip aplinkiniams leisite jaustis saugesniems. Na, o jei sergate – niekur eiti negalima: nei su kauke, nei be jos.“

Dovilė Ragažinskaitė

Laukia didelės apsauginių kaukių siuntos

„Šiomis dienomis tariamės, kad nemaža siunta kaukių iš Kinijos mus turėtų pasiekti jau kitos savaitės pabaigoje. Pirmiausia jomis aprūpinsime savo vitrinų darbuotojus, kurie visgi turi artimą kontaktą su pirkėjais. Taip pat – ir rizikos grupėje esančius mūsų darbuotojus. Aišku, kaukes reikia pasilikti ir atsargai. Šiandien Lietuvoje dar nėra daug sergančių koronavirusu, tačiau, jei ateis ligos pikas, kaukių prireiks daugiau nei šiandien. Jeigu mes kaukių galėtume laisvai nupirkti, mes tikrai netaupytume. Visgi, jei pasiseks, o manau, kad taip ir bus, kitos savaitės pabaigoje kaukių turėsime ne tik savo darbuotojams, tačiau ir „Norfos“ parduotuvių lentynose“, – sako D. Dundulis.

„Norfose“ galima rasti ir dar vieną, kai kurių „deficitine“ vadinamą, prekę – dezinfekcinį rankų skystį. „Dezinfekcinio skysčio mūsų parduotuvėse yra, tačiau, kaip ir su šviežia mėsa, vienose parduotuvėse jį išperka akimirksniu, kitose jis gali užsistovėti ir kelias dienas. Mažesnėse parduotuvėse tas pirkimo išaugimas beveik nesijaučia, kai didžiosiose, esančiose didžiausiuose Lietuvos miestuose, dezinfekavimui skirto skysčio nelieka labai greitai. Bet žmonės randa būdų įsigyti to, ko jiems būtinai reikia. Girdėjau pavyzdį, kad kai Šiauliuose mėsos nebeliko didžiosiose parduotuvėse, žmonės labai greitai atrado, kad šalia šio miesto esančiame miestelyje, nedidelėje „Norfoje“, visko yra, tad greitai ten suvažiavo ir viską išpirko.

Apgalvoti ir suplanuoti apsipirkimai, o ne pramogavimas

Prekybos tinklo „Norfa“ vadovas pritaria sistemingam, suplanuotam ir koncentruotam apsipirkimui. Jo teigimu, ėjimas į parduotuvę – gyvenimiškas būtinumas, o ne pramoga, kuris vyksta ne kasdien įsigyjant po kelis produktus, o perkant ilgesniam laikotarpiui, pavyzdžiui, savaitei. „Aš visada sakiau, kad į parduotuves einama ne pramogauti, o tikslingai apsipirkti. Ir nesvarbu, ar šioje situacijoje, ar kasdienybės ritmui grįžus į įprastas vėžias – laisvą laiką leiskite gamtoje, miškuose, parkuose, o ne prekybos centruose. Tai patarimas visiems laikams.“

D. Dundulis sako, kad kol kas dar netrumpina parduotuvių darbo valandų, tačiau, jei matys poreikį, pastebės, kad vakarais žmonės nebesilanko prekybos centruose, jas taip pat trumpins. „Mes kol kas šio spendimo nepriimam, nes jei pirkėjai vakarais lankosi, jiems toks laikas yra palankus, nenorime visų „suvaryti“ į vieną krūvą. Jei matysime, kad žmonėms to nereikia, darbo valandos trumpės ir „Norfose“.“

Verslininkui pritaria ir medikė, sakanti, kad apsilankymus prekybos centruose reikia planuotis iš anksto ir geriausia rinktis tokį laiką, kai žmonių galimai bus mažiausia: „Kuo minimalesnis kontaktas su aplinkiniais, tuo mažėja ir tikimybė pasigauti virusus. Parduotuvėse stenkitės laikytis bent metro distancijos nuo kitų žmonių. „Neprisiklijuokite“ prie greta stovinčių žmonių eilėje. Prie sveriamų produktų stovėkite eilėse tokiais atstumais, dėl kurių ir jūs, ir aplinkiniai jausis komfortiškai. Jokiais būdais nesigrūskite, kuo mažiau lieskite sveriamus vaisius, daržoves. Jei esate rizikos grupėje, geriau išvis nesilankykite prekybos centruose ir raskite alternatyvų, kaip produktus gauti tiesiai į namus. Čia labai svarbi žmogiškoji empatija – jei turite vyresnio amžiaus (vyresnių nei 60 metų) giminaičių, kaimynų, apsipirkdami sau, surinkite produktų krepšelį ir jiems“, – patarimais dalinasi gydytoja-chirurgė.

Užsakymo nr.: PT_83808797