„Blogą burnos kvapą, dantų ėduonį ir apydančio ligas sukelia apnašos – maisto likučiai ir juose esantys mikroorganizmai. Todėl svarbiausias tikslas – jas pašalinti, valant dantis. Tai daryti rekomenduojama vakare prieš miegą ir dar kartą bet kuriuo kitu dienos metu. Moksliniai tyrimai įrodė, kad tai optimalus kiekis, dažnesnis valymas nedaug pagerina burnos higienos būklę“, – sako gyd. odonotologė.

Dantų šepetėlis, dantų pasta ir tarpdančių siūlas, anot O. Nagreckaitės, yra pagrindinės priemonės reikalingos tinkamai dantų priežiūrai, tačiau nepakanka vien jas turėti – viską lemia dantų valymo įgūdžiai, kuriuos turėtų suformuoti tėvai kartu su gyd. odontologu dar ankstyvoje vaikystėje.

„Dantų valymas turėtų prasidėti nuo pirmojo pieninio danties išdygimo. Žinoma, pirmiausia tai atlieka tėvai. Pirmaisiais gyvenimo metais dantų šepetėlis nėra būtinas, nebent taip patogiau tėvams, dantukus galima valyti sudrėkintu marlės gabalėliu. Vėliau, siekiant užtikrinti gerą vaiko burnos sveikatą, būtina tinkamai pasirinkti higienos priemones“, – teigia specialistė.

Pagrindinės priežiūros taisyklės

Pasak gyd. odontologės, vaikams rekomenduojama naudoti šepetėlius minkštais šereliais, o jo dydis turi atitikti vaiko amžių ir rankos dydį. Daugelis vaikų mėgsta mėgdžioti tėvus ir valytis dantis patys, tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikai nepajėgūs patys gerai išsivalyti dantų. Žinoma, reikia skatinti bei mokyti burnos higienos įgūdžių, tačiau iki 6–7 metų rekomenduojama vaiko dantis valyti (ar pervalyti, jei vaikas jau pats noriai valosi) tėvams.

Tėveliai neturėtų pamiršti ir dantų siūlo, kuriuo būtina pradėti valyti susiformavusius vaikų dantų tarpdančius. Išvalius dantis vaikas turėtų tiesiog išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti. Vakare prieš miegą išvalius dantis nieko nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Suaugusiesiems galioja tie patys principai – kruopštus valymas dantų šepetėliu ir dantų pasta su fluoridais bei tarpdančių valymas siūlu du kartus per dieną. Esant didesniems tarpdančiams, periodontologiniams pacientams rekomenduojami tarpdančių šepetėliai. Taip pat srityse kur sunku pasiekti įprastu šepetėliu, galinių dantų srityse, pacientams, nešiojantiems breketus, visada rekomenduojama įsigyti vieno danties šepetėlį.

Taisyklės vyresniems pacientams išlieka tos pačios, tik jiems svarbu palaikyti gerą bendrą organizmo būklę, stiprinti imunitetą, vartoti visavertį maistą, vengti streso. Jei yra tam tikrų mikroelementų, vitaminų trūkumas, vartoti maisto papildus, gydyti sistemines ligas, nes visa tai taip pat turi įtakos burnos sveikatai ir burnos ligų prevencijai.

Nešiojantiems išimamus protezus pacientams būtina gera jų priežiūra. Protezus reikėtų du kartus per dieną valyti dantų šepetėliu po tekančiu vandeniu, naudoti neabrazyvią dantų pastą, dezinfekuoti specialiomis tabletėmis. Naktį protezus laikyti sausai ir švariai.

Netinkama dantų priežiūra gali sukelti įvairias ligas

Netaisyklinga burnos ertmės priežiūra gali sukelti ne tik uždegiminius procesus ir dantų netekimą, bet ir baigtis mirtimi. Nepalaikant geros burnos sveikatos susiduriama su dantų skausmu, pūlingais uždegimais, veido srities tinimu. Šie uždegiminiai procesai ilgai delsiant ir esant nusilpusiam imunitetui, gali išplisti ir baigtis kraujo užkrėtimu – sepsiu.

„Be to esant tinkamoms sąlygoms – įgimtoms širdies ydoms, širdies vožtuvų pažeidimams, po širdies vožtuvų protezavimo, nusilpus imunitetui, mikroorganizmai kraujotaka nukeliauja iki širdies ir ten gali sukelti vidinio širdies dangalo uždegimą. Šios paminėtos būklės gali baigtis mirtimi“, – pasakoja gyd. odontologė.

Taip pat medikė pažymi, kad gera burnos sveikata ypač svarbi besilaukiančioms moterims, nes esant uždegimui dantenose ir apydančio audiniuose, didesnis uždegimo mediatorių kiekis randamas ir vaisiaus vandenyse bei placentoje. Manoma, kad tai gali lemti priešlaikinį gimdymą. Dėl panašių priežasčių gali gimti ir mažesnio svorio kūdikiai: uždegimo mediatoriai trukdo kraujui patekti į placentą ir sukelia placentos nekrozę, kartu sulėtindami vaisiaus augimą.

Burnos higiena
Foto: Shutterstock

Kaip išsirinkti tinkamas priemones?

Dantų šepetėlis – vienas svarbiausių pasirinkimų, norint turėti sveikus dantis. Kaip jį pasirinkti?

„Aš savo pacientams rekomenduoju dantų šepetėlį su minkštais smailėjančiais šereliais. Svarbiausia žinoti, kada reikėtų keisti dantų šepetėlį. Žinoma, tikslių nustatytų terminų nėra, nes tai gan individualu, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į šerelius. Kai jie deformuojasi, išsiskečia į skirtingas puses – būtina dantų šepetėlį keisti, nes jis efektyviai nebenuvalo apnašų“, – patarimais dalijasi specialistė.

Be viso to, gydytoja pastebi dar vieną tendenciją – pacientai dažnai nežino, kada ir kaip reikia vartoti burnos skalavimo skysčius bei paaiškina esminius jų skirtumas.

„Antibakteriniai burnos skalavimo skysčiai dažniausiai skiriami gyd. odontologų. Jais rekomenduojama skalauti 30 min po dantų valymo taip dažnai ir tiek laiko, kiek nurodė odontologas. Burnos skalavimo skysčiai su fluoridais turi prieškariozinį poveikį ir saugo dantis nuo ėduonies. Rekomenduojama skalauti papildomai dantų apsaugai tarp dantų valymo, pacientams su didele ėduonies atsiradimo rizika. Kiti skalavimo skysčiai bei skalavimo skysčiai su eteriniais aliejais daugiausia suteikia gaivų burnos kvapą. Jais nerekomenduojama skalauti tuoj po dantų valymo, ypač jei naudojate dantų pastą su fluoridais, nes taip tik sumažinamas dantų pastos poveikis, – pasakoja gyd. odontologė Ona Nagreckaitė.

Mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič teigimu, siūlomų burnos higienos priemonių asortimentas iš tiesų labai platus.

Burnos higiena
Foto: Shutterstock

„Vaistinės lentynose galima rasti įvairiausių priemonių – dantų pastos, dantų šepetėlių, skalavimo skysčių, burnos gaiviklių ir gelių. Žinoma, priemonių pasirinkimas labai priklauso nuo to, kokios problemos pirkėją kamuoja. Ar tai kraujuojančios dantenos, ar ėduonis ir susidarę dantų apnašos. Paprastai, esant tokiam nemažam pasirinkimui, klientai turėtų išsakyti problemą vaistininkui, kuris tikrai padės išsirinkti tinkamiausias, kokybiškas ir už labai draugišką kainą“, – sako vaistininkė ir teigia pastebėjusi, kad žmonių sąmoningumas didėja – susirūpinimas savo burnos ertmės sveikata auga.

„Akivaizdžiai pastebime, kad didelė dalis žmonių supranta, jog vien dantų šepetuko ir dantų pastos neužtenka norint pasirūpinti savo dantimis. Vis daugiau klientų teiraujasi tarpdančių šepetėlių ar siūlo, vieno danties šepetėlių. Taip pat, pradedamos skaityti dantų pastos ir skalavimo skysčių sudėtys, kad jų sudėtyje būtų atitinkamas kiekis fluoridų arba, kad jos sudėtis būtų kuo natūralesnė ir tinkama jautrioms dantenoms. Be to, žmonės vis labiau rūpinasi burnos gleivine bei profilaktika nuo gleivinės uždegimo“, – pasakoja vaistininkė.