Ir priešas, ir draugas

M. Drobnienė pasakoja, kad krūties vėžys išsivysto tuomet, kai dėl krūties audinio ląstelėje atsiradusių mutacijų, ši pradeda nevaldomai daugintis, augti ir plisti, taip suformuodama naviką. Pasak jos, daugeliu, ypač agresyvių navikų, tokių, kurie turi išreikštus HER2 receptorius ar yra trejopai neigiamo imunofenotipo (nėra hormonų bei HER2 receptorių raiškos), atvejais chemoterapija yra veiksmingas gydymo būdas. Ji sumažina ligos atsinaujinimo riziką, tačiau tuo pačiu ir turi daug šalutinių poveikių. Jie, neabejotinai, apsunkina pacienčių gyvenimo kokybę.

„Vieni dažniausių chemoterapijos metu atsirandančių šalutinių poveikių yra plaukų slinkimas, nuovargis, pykinimas, viduriavimas, anemija. Praėjus šį gydymo procesą, sveikos ląstelės palaipsniui atsistato, todėl šalutinis poveikis laikui bėgant išnykta. Visgi, chemoterapija gali turėti ir ilgalaikių pasekmių: pasireikšti širdies, kraujodaros bei nervų sistemų sutrikimai“, – teigia gydytoja.

Efektyvesnis gydymas

M. Drobnienės teigimu, šiais laikais krūties vėžio gydymui ir jo prevencijai yra skiriamas labai didelis dėmesys, todėl natūralu, kad tobulėjant medicinai, atsiranda vis daugiau naujų būdų pažinti šią klastingą ligą ir skirti individualizuotą, konkrečiai pacientei efektyviausią, gydymą. Viena tokių naujovių Lietuvoje – genetinis molekulinis arba dar vadinamas prognostinis krūties vėžio tyrimas „Prosigna“, atliekamas pacientėms, kurioms yra diagnozuotas invazinis krūties vėžys su išreikštais hormonų receptoriais.

„Po operacijos, atlikus šį tyrimą ir jam parodžius, kad naviko atsinaujinimo tikimybė yra maža, pacientei gali būti neskiriama chemoterapija, nes užtenka tik hormonoterapijos. Jei tyrimo duomenimis moteris nepatenka į vidutinės ir didelės rizikos grupę, įvertinus ir kitus histologinius, klinikinius prognozinius žymenis, chemoterapija gali būti visiškai nereikalinga“, – įsitikinusi pašnekovė.

Monika Drobnienė
Foto: Organizatorių nuotr.

Tyrimo metu yra nustatoma 50-ies genų raiška, kurie reikšmingi krūties vėžio vystymuisi ir proliferaciniam aktyvumui, o tai gydytojams leidžia kur kas lengviau numatyti atsaką į tolimesnį ligos gydymą.

„Kiekvienas vėžio atvejis yra skirtingas, todėl vienos gydymo formulės nėra. Atlikę genetinį molekulinį tyrimą pacientėms, kurioms jis indikuotinas, galime įvertinti naviko agresyvumą, ligos prognozę ir paskirti tinkamiausią gydymą“, – sako M. Drobnienė.

Krūties vėžys – jokiu būdu ne nuosprendis

Gydytoja sako, kad tam, kad vėžio gydymas būtų lengvesnis, būtina su šia liga pradėti kovoti kuo anksčiau.

„Svarbiausia yra prevencija. Ankstyvoje vėžio stadijoje paprastai nejaučiama jokių simptomų, todėl, nepasitikrinus profilaktiškai, apie ligą net neįtariama. Lietuvoje nemokamai ir kas du metus 50–69 m. moterys gali atlikti rentgeninį krūties tyrimą, kuris leidžia pamatyti ankstyvus, neapčiuopiamo vėžio požymius. Kuo anksčiau krūties vėžys yra diagnozuojamas, tuo lengviau yra jį gydyti, ir tuo daugiau vilties, kad gydymas bus sėkmingas“, – tikina M. Drobnienė. Anksti diagnozavus vėžį, taikant kompleksinį gydymą, didžioji dalis pacienčių pasveiksta.

Meilė sau – tai tinkama ir nuosekli savo sveikatos priežiūra

Daugeliui moterų pirmasis krūties vėžio simptomas – krūtyje atsiradęs gumbelis, todėl, anot chemoterapeutės, pastebėjus tokį pakitimą, nedelsiant būtina kreiptis į gydytojus.

„Nors daugelis krūtyse aptinkamų gumbelių – nepiktybiniai, tačiau būtina patikrinti, ar jie tikrai tokie. Simptomų gali būti ir daugiau, pavyzdžiui: skausmas krūtyje, pasikeitusi jos forma, patinimas, odos bėrimas ar įtrūkimas, išskyros iš spenelio, gumbelis pažastyje. Galima sakyti, kad pamačius bet kokį pakitimą krūtyse, kreiptis į specialistus reikia kuo greičiau“, – pataria gydytoja.

Jei pasitvirtina blogiausias scenarijus, M. Drobnienė rekomenduoja nepulti į paniką, mąstyti racionaliai, nenuleisti rankų ir svarbiausia – tikėti savimi bei gydytojais.

„Išsiaiškinus naviko tipą, stadiją, atlikus tyrimus, paskyrus optimalų gydymą – didelė tikimybė pasveikti. Klausykite gydytojų nurodymų, nors ir nėra lengva – mąstykite pozityviai, nestokokite optimizmo ir nenustokite tikėti, kad ligą pavyks įveikti“, – sako gydytoja.