Už 300 km nuo Vilniaus ir 200 km nuo Kauno įsikūrusi Balstogė jau nuo 2016-ųjų lengvai pasiekiama traukiniu, kuris tiesiogiai kursuoja kiekvieną savaitgalį. Iš Kauno į Balstogę „Rail Baltica“ traukinys šeštadienį išvyksta apie 10 valandą ryto, o atgal galima grįžti sekmadienį popietiniu traukiniu, tad miestui pažinti turime du gerus pusdienius. Bilietas į vieną pusę kainuoja vos 11 eurų, nakvynę dviem šiame mieste galima rasti nuo 20 eurų, o jaunimo nakvynės namuose ir pigiau.

Vienintelis tokios kelionės minusas – ji trunka apie 5 valandas, tačiau nereikia vairuoti gana pavojingais keliais, galvoti kur pastatyti automobilį mieste, kelionės laiką galima skirti maloniam bendravimui, filmų žiūrėjimui ar knygos skaitymui. Skrisdamas lėktuvu į bet kurį pasirinktą miestą, suskaičiavus keliones iki oro uostų ir iš jų, įlaipinimo procedūras, vargu ar sugaišite mažiau laiko.

Centras – 15 minučių nuo stoties

Iš Balstogės traukinių stoties iki Balstogės senamiesčio centro - Turgaus aikštės, vos 15 minučių kelio. Pakeliui dar verta užsukti į įspūdingą Šv. Roko bažnyčią, kurios baltas bokštas iškilęs daugiau kaip 80 metrų. Pati 1946 m. baigta statyti šventovė galbūt nėra tas architektūros šedevras, dėl kurio verta išsukti iš kelio, tačiau ją juosia pastatų kompleksas, ant kurių stogų įrengtas takas - bene vienintelė vieta kur galima pažvelgti į miestą iš aukščiau.

Pats senamiestis nedidelis, bet švarus ir labai jaukus, žavintis įvairiomis skulptūromis ir architektūros elementais. Tikėtina, kad anksčiau jis buvo didesnis ir dar žavesnis, bet Antrojo pasaulinio karo metu buvo sugriauta apie 80 proc. miesto.

Susipažinti su centrine Balstogės gatve ir jame esančiais architektūros paminklais galima per pirmąjį pusdienį. Seniausias pastatas - kažkiek Vilniaus Šv. Onos bažnyčią primenanti tik daug didesnė ir mažiau papuošimų turinti 1626 m. pastatyta Marijos Dangun Žengimo arkikatedra bazilika.

Aido Žiliuko nuotr. Arkikatedra primena Vilniaus Šv. Onos bažnyčią

Balstogė – esperanto Meka

Taip pat akį būtinai patrauks Turgaus aikštės puošmena - Balstogės Rotušė, pastatyta 18 a. viduryje. Dabar joje įkurtas Balstogės Palenkės muziejus bei dailės galerija. Šalia Rotušės įrengtame stende galima susipažinti su siūlomais miesto pažinimo maršrutais. Tai viena nedaugelio vietų, kur rasite informacijos apie lankytinas vietas ne tik lenkų, bet ir anglų kalbomis. Ir esperanto, nes Balstogė yra miestas, kur gimė ir gyveno šią kalbą sukūręs okulistas L. L. Zamenhofas. Su šia kalba susijusių lankytinų vietų mieste daug, čia rasite restoranų, kavinių ir viešbučių, kur galėsite susikalbėti esperanto.

Bene įspūdingiausias miesto pastatas - 1697 metais baigti statyti barokinio stiliaus Branickių rūmai, vietinių gidų vadinami „Šiaurės Versaliu“. Šiuo metu čia įsikūręs Medicinos universitetas ir medicinos muziejus. Jei jus domina tokio tipo ekspozicijos, rekomenduojame iškart susipažinti su ekskursijų grafiku, nes į šį muziejų galite patekti tik su jomis.

Aido Žiliuko nuotr. Branickių rūmai

Atskiro paminėjimo verti Balstogės parkai, kurių mieste net keli ir pagal skelbiamą viešą informaciją jie užima net penktadalį miesto teritorijos.

Žinoma, juose geriausia lankytis šiltuoju metų laiku, tačiau Branickių rūmų barokinis parkas su po visą teritoriją išdėliotomis skulptūromis turėtų sužavėti ir žiemą. Beje, turistai net sekmadienį gali užeiti į Branickių rūmų vidų, apžiūrėti dalį rūmų bei užkopti į antro aukšto balkoną pasigrožėti įspūdingu barokiniu rūmų parku iš viršaus.

Sutemus būtinai nueikite į netoliese įkurtą kunigaikščio Juzefo Poniatovskio parką, kur vasarą veikia šviečiantys fontanai, tačiau jis pakankamai įspūdingas ir visžalių medžių kompozicijomis.

Balstogė gali būti tik startas

Beje, jei planuojate pažintinę kelionę į Balstogę suderinti su praktiška apsipirkimo dalimi, geriau šią veiklą planuokite šeštadienį, nes sekmadieniais prekybos centrai Lenkijoje nedirba. Šalia centro yra įsikūrę keli didesni prekybos centrai, kuriuos iš centro lengva pasiekti pėsčiomis. Tuomet platesnę pažintį su miestu galėsite atidėti sekmadieniui.

Aido Žiliuko nuotr. Balstogės senamiestis – jauki vieta pasivaikščioti ir užkąsti

Užkąsti Balstogėje geriausia kurioje iš centrinėje aikštėje esančių kavinių, siūlančių skonių įvairovę nuo tradicinio Lenkijos virtuvės maisto (dalį patiekalų, pavyzdžiui cepelinus, balandėlius, mes žinome ir kaip lietuviškus), picų iki įvairių Azijos regionų maisto atstovybių. Tinkamai pasirinkus kavinę turėtų nudžiuginti ne tik skonis, bet ir mažesnės nei Vilniaus ar Kauno centre kainos.

Beje, Balstogė gali būti tik pirmoji stotelė ilgesnėje pažintinėje kelionėje traukiniu. Iš šio miesto galima pasiekti Varšuvą, Ščeciną, Gdynę arba Elką. O iš Varšuvos traukiniais galima vykti į Berlyną, Vieną, Prahą ir kitus Europos miestus.

Aido Žiliuko nuotr. Iš Balstogės traukiniu galima tęsti kelionę į kitus miestus.

Baigus įgyvendinti projektą „Rail Baltica“ iš Kauno bus galima lengvai ir greitai pasiekti ne tik Balstogę bei Varšuvą, bet ir Panevėžį, Rygą, Taliną, Helsinkį.

„Rail Baltica“ darbai Kaune

Planuojantiems į Kauną iš Vilniaus vykti traukiniu reikia įsivertinti, kad kelionė truks ilgiau nei anksčiau, nes kol vykdomi rangos darbai, traukiniai iš Vilniaus važiuoja tik iki Palemono, nuo kurio iki geležinkelio stoties teks vykti specialiu autobusu.

Taip yra dėl Kauno mazge vykdomų „Rail Baltica“ statybos darbų, kurių metu nuo Kauno geležinkelio stoties iki Palemono bus nutiestas europinio standarto geležinkelis bei vykdomi kiti „Rail Baltica“ linijos įrengimo darbai, kuriuos ketinama baigti iki 2021 metų vasario pabaigos, nors maršrutas Vilnius-Kaunas turėtų būti atidarytas jau netrukus.

Šiuo metu statomas „Rail Baltica“ geležinkelio ruožas Kaunas – Palemonas yra sudėtinė Kauno geležinkelio mazgo dalis. Kauno geležinkelio mazgas, taip pat apimantis Jiesia-Kaunas, Jiesia-Rokai ir Rokai-Palemonas ruožus, bus vienas moderniausių geležinkelio mazgų per kurį didžioji dalis visų „Rail Baltica“ traukinių.

Ruožas Jiesia-Kaunas baigtas rekonstruoti dar 2015 m. rugpjūtį, o Jiesia-Rokai ruožas – 2018 m. spalį. Šiais metais planuojama pasirašyti sutartį su rangovais ir pradėti atkarpos Rokai-Palemonas rekonstrukcijos darbus. Kauno geležinkelio mazgo ruože Kaunas – Palemonas šiuo metu vykdomi pagrindiniai „Rail Baltica“ geležinkelio tiesimo darbai: šalia 1520 mm pločio vėžės geležinkelio kelio tiesiamas naujas 1435 mm pločio vėžės geležinkelio kelias, įrengiami iešmai kartu su visa kita reikalinga „Rail Baltica“ geležinkelio infrastruktūra.

Už šį turinį atsakingas tik autorius. Europos Sąjunga neatsako už galimą jame pateiktos informacijos naudojimą.