Daugiau nei 30-ies metų patirtį tyrimuose ultragarsu sukaupusi „Gijos Klinikų“ gydytoja-echoskopuotoja Loreta Gružienė pasakoja, kada tikslinga atlikti transkranijinę doplerografiją.

„Transkranijinė – tai reiškia, kad yra tiriamos kaukolės viduje esančios smegenys. Tai saugus ir neinvazinis ultragarsinis tyrimo metodas, kurio metu realiuoju laiku yra registruojami ir įvertinami dinaminiai procesai, vykstantys galvos smegenų arterijose, patologiniuose kraujagyslių dariniuose“, – aiškina medikė.

Gydytoja sako, kad ši procedūra suteikia maksimalią ultragarsinę informaciją apie galvos smegenų kraujagyslių anatomiją, fiziologiją, normos bei patologijos atveju, papildo įprastinius neuroradiologinės diagnostikos metodus, taikomus klinikiniams ir moksliniams tyrinėjimams.

„Atliekant procedūrą yra tiriamos vidurinė, priekinė ir užpakalinė galvos smegenų arterijos, vidinės miego arterijos smegeninė dalis, akies arterijos, slankstelinių arterijų smegeniniai segmentai, pamatinė arterija.

Gijos Klinikų gydytoja echoskopuotoja Loreta Gružienė

Tyrimo metu yra matomi galvos smegenų kraujagyslių spalviniai signalai, todėl galima tiksliau parinkti kraujotakos greičių matavimo kampą, o pačias kraujagysles tampa kur kas lengviau atpažinti ir įvertinti jų būklę – tai padeda išvengti diagnozinių klaidų, be to, koreguojant tyrimo kampą, standartizuojami kraujotakos greičiai“, – pasakoja L. Gružienė.

Kada rekomenduojama pasitikrinti?

Nors įvairūs galvos skausmai ir svaigimas yra vienos dažniausių priežasčių, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytojus tyrimui atlikti, egzistuoja ir daugelis kitų simptomų, kurie gali būti susiję su kraujagyslių ligomis.

„Transkranijinę spalvinę sonografiją rekomenduojama atlikti ne tik pacientams, kurie jaučia galvos svaigimą ir skausmus, bet ir tiems, kurie patiria regėjimo sutrikimus, protarpinius aklumus, akipločio susiaurėjimą, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimus, retkarčiais jaučia silpnumą kojose ir rankose, galūnių tirpimą. Taip pat šis tyrimas rekomenduojamas tiems, kurie pastebi įvairius kalbos sutrikimus, ūžesius galvoje ar ausyse, spengimą“, – sako specialistė.

Gydytoja pasakoja, kad kartais pacientai tyrimą atlieka profilaktiškai, ypač, jeigu šeimoje yra buvę mirčių, susijusių su kraujotakos sutrikimais, kraujo krešėjimu.

Ultragarso tyrimas

„Kai kurios galvos kraujagyslių ligos yra paveldimos, pavyzdžiui, arterinė aneurizma. Todėl dažnai būna, kad žmonės žinodami, jog jų artimieji sirgo tomis ligomis, kreipiasi į mus. Paveldimumas tikrai nėra 100 procentinis, tačiau pasitikrinti visada verta“, – sako L. Gružienė.

Kaip pasiruošti tyrimui ir kodėl jis toks svarbus?

„Tyrimui nereikia jokio specialaus pasiruošimo, tačiau turėtumėte perspėti gydytoją apie vartojamus vaistus, kurie daro įtaką jūsų kraujotakai. Pati tyrimo trukmė priklauso nuo pacientų kaulų storio, kaulų pralaidumo ir kitų individualių veiksnių“, – aiškina gydytoja-echoskopuotoja L. Gružienė.

Medikė teigia, kad ultragarsinis galvos smegenų tyrimas yra viena patogiausių procedūrų šiuolaikinėje medicinoje. „Jis neturi jokios žalos tiriamajam, yra palyginti pigus, visiškai neskausmingas, o rezultatai matomi iš karto. Šį tyrimą galima atlikti ir kūdikiams per momenėlį, nes jis yra visiškai neinvazinis ir nenaudojantis jonizuojančios spinduliuotės“, – pasakoja specialistė.

Atlikta transkranijinė spalvinė sonografija leidžia išsiaiškinti tokias ligas kaip stenozė, įgimta displazija, arterinė aneurizma, trombozė. Taip pat galima nustatyti kraujotakos nepakankamumą tam tikroje smegenų srityje, netiesiogiai išmatuoti smegenų skysčio spaudimą.

Tyrimas padeda:

· nustatyti galvos smegenų arterijų kraujotakai reikšmingus susiaurėjimus ir/ar užsikimšimus;
· surasti kaklo arterijų pakitimus ir įvertinti smegenų kraujotaką;
· įvertinti rezervinę smegenų kraujotaką;
· nustatyti kraujagyslių vystymosi anomalijas ir kt.

Užsakymo nr.: PT_80164899