Darbų eiliškumas – itin svarbus

Kalbant apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimą ir rangos darbų kokybę, reikia nepamiršti aptarti darbų planavimo ir eiliškumo klausimų, kurie padeda renovacijos darbams tvirtą pagrindą. Nes net tai, kas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti smulkmena, pradėjus rangos darbus, vaidina didžiulį vaidmenį.

„Paprastai darbus renovacijos objekte organizuoja ir darbų eiliškumą nustato statybos vadovas, atstovaujantis rangovui. Svarbu pažymėti, kad rangovas taip pat turi suplanuoti, kokios statybos įrangos, kokių medžiagų, kokių specialistų reikės pirmiausia pradedant darbus“, – pasakoja BETA projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyrius specialistas Rimas Kalvaitis.

BETA atstovas pabrėžia, kad tuo rangovo pareigos ir atsakomybės nesibaigia – jis taip pat turi sudaryti darbų atlikimo grafiką. „Sudarant darbų atlikimo grafiką būtina įvertinti klimatines sąlygas, pastolių poreikį, medžiagų tiekimo bei darbo jėgos pritraukimo į objektą galimybes, terminus ir t. t.“, – vardija R. Kalvaitis.

Nuo ko pradėti rangos darbus?

Viena iš pagrindinių rekomendacijų, kuriomis siūlo vadovautis BETA kokybės priežiūros specialistas, – pradėti atnaujinimo darbus nuo stogo apšiltinimo.

„Technologiškai šiltinti namą rekomenduočiau atsižvelgti į du dalykus. Pirmiausia, atlikus stogo renovacijos darbus bus apsisaugota nuo neigiamo kritulių poveikio iš viršaus: nešlaps termoizoliacinės sienų medžiagos, išorės atitvaros bei konstrukcijos. Be to, atlikus stogo renovacijos darbus šiltas oras esantis patalpose ties lubomis niekur nebeišeis, nes nebeliks nesandarumų perdangoje. Šiltas oras yra daug retesnis ir lengvesnis už šaltą, todėl sudaro didesnį slėgį į lubas ir kai jos jau sandarios, šiluma lieka patalpose“, – pasakoja R. Kalvaitis.

Pašnekovas pabrėžia, kad tinkamai apšiltinus viršutinių patalpų atitvaras, galima pereiti prie kitų renovacijos darbų – lauko sienų, langų, durų, pirmo aukšto perdanga (iš rūsio pusės) ar pamatų šiltinimo, nes šiltas oras pradeda sudaryti slėgį į šias atitvaras. „Kai ir šios konstrukcijos yra apšiltintos termoizoliaciniu sluoksniu, šiltas oras užpildo visas patalpas ir lieka jose taip taupydamas į renovaciją investuotus pinigus“, – pastebi R. Kalvaitis.

Apibendrindamas svarbiausius atnaujinimo darbus, BETA atstovas pabrėžia – norint džiaugtis sklandžiais renovacijos darbais ir ilgalaikiu renovacija efektu, pirmiausia reikia apšiltinti tas namo atitvaras, į kurias atsiremia didžiausias patalpose esantis šilto oro slėgis ir kurios apsaugo nuo neigiamo išorės kritulių poveikio.