Dėl biologinių technologijų - geresnė žemė

Ūkininkai ir kiti iš žemės teikiamo derliaus gyvenantys žmonės jau seniai suprato, kad norit gauti, reikia ir duoti – žeme būtina rūpintis ir ją maitinti – tik tuomet bus galima tikėtis adekvačių rezultatų. UAB „Krekenava“ 5500 hektarų žemės plote augina žieminius ir vasarinius kviečius, rapsus, miežius, cukrinius runkelius, pupas, kanapes bei kitą kultūrą, tad ir ten dirbančiųjų rūpestis – užtikrinti, kad visas derlius būtų aukščiausios kokybės. „Negali pasirinkti - gera ar bloga bus žemė, mes galime ją pagerinti, naudodami tam tinkamas technologijas. Taip pat prieš gerus aštuonerius metus perėjome iš ariminės žemdirbystės į neariminę – nors ir kritikuojama, tačiau, mano galva, tai ateities technologija. Sutaupome laiko, pavasarį išsaugome drėgmę, išlyginame žemę bei neapverčiame piktžolių sėklų, tokiu būdu išvengiame jų atvertimo iš gilesnių sluoksnių. Žinoma, pasitelkiame ir biologinius preparatus – siekdami, kad šiaudas kuo greičiau suirtų ir susidarytų humusas“ – aiškina UAB „Krekenava“ generalinis direktorius Vaidas Lebedys.

„Mes, agronomai, dirbame dirvai, o ne tuo metu auginamai sėklai – dirva mums už tai atsilyga kokybišku ir gausiu derliumi. Tačiau, kokias technologijas benaudotume, svarbiausia yra sėjomaina ir šiaudų palikimas žemėje juos susmulkinant, štai tada ir biologiniai preparatai labai praverčia, į kuriuos, tiesą pasakius, labai skeptiškai kurį laiką žiūrėjau, kol pats neįsitikinau jų nauda“ – augalininkystės subtilybėmis dalijosi UAB „Krekenava“ gamybos direktorius Remigijus Kilas.

Sulaukė Seimo narių vizito

Praėjusią savaitę UAB „Krekenava“ savo laukuose sulaukė Seimo Kaimo reikalų komiteto narių vizito. Visi kartu apžiūrėjo laukus, pasidalijo šiandienos aktualijomis, nemažai buvo kalbėta ir apie saugesnius bei sveikatai palankesnius įmonės naudojamus biologinius preparatus, kuriais purškiama žemė. Jie šiaudų irimo procesus, kurie šiaip užtruktų 3 - 4 metus, pagreitina iki vienerių metų. Taip pat nei derlius, nei žemė nenukenčia. „Smagu buvo kalbėtis, nes vyrai apie žemės ūkį supranta, domisi naujovėmis, o tie dalykai aktualūs ir mums“ – po garbių svečių vizito kalbėjo R. Kilas.

Tuo tarpu buvęs žemės ūkio ministras, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Seimo narys Kazys Starkevičius taip pat lankėsi UAB „Krekenava“ laukuose ir jis žadėjo, kad jau artimiausiu metu prie ūkio įmonių bei ūkininkų darbo sąlygų gerinimo prisidės ir vyriausybė: „lankėmės keliuose skirtinguose Lietuvos miestų laukuose, tad būtina pastebėti, jog žemė - visur skirtinga, jos priežūra, maitinimas, savaime suprantama, taip pat skiriasi. Juk pernai buvo drėgnai sėta, o štai dabar sausra užklupo. Nors, turiu pastebėti, jog Krenekavos ūkiuose pastebėjau itin puikiai augančius runkelius, o tai mane ypač džiugina. Akivaizdu, jog čia dirba savo sritį išmanantys specialistai, naudoja dirvožėmio sudėtį pagerinančius biologinius produktus. Dotnuva, Babtai, Aleksandro Stulginskio universitetas – čia mes turime nemažai puikių mokslininkų, kuriuos būtina įtraukti kuriant naujus, dar efektyvesnius ir geresnius biologinius preparatus, taip pat prašyti, kad būtent jie, nepriklausomi mokslininkai, ūkininkams pateiktų rekomendacijas, kaip gerinti dirvą. Čia būtina įsitraukti vyriausybei ir šiuos dalykus finansuoti – svarstydami kitų metų biudžetą stengsimės, kad pinigai, skirti mokslui, atsirastų, nes to reikia visiems mums“ – po vizito ūkiuose sakė Kazys Starkevičius.

UAB „Krekenava“ generalinis direktorius Vaidas Lebedys.
Foto: Organizatorių nuotr.

Verslininkai taip pat jau seniai suprato, jog tik suvienijus pajėgas su mokslu, tikėtini geri ir ilgalaikiai rezultatai – UAB „Krekenava“ ne tik palaiko iniciatyvą dirbti kartu su nepriklausomais mokslininkais, bet ir dalyvauja ASU Karjeros dienose, kuriose supažindina būsimus agronomus su darbo specifika bei suteikia galimybę atlikti praktiką, o vėliau ir įsidarbinti.