„Visuomet rekomenduoju dar prieš kelionę nusimatyti, kokio tipo ir sudėtingumo ji bus. Neretai žmonės pasirenka kažkokį, atrodo, labai gerai skambantį maršrutą arba internete susiranda labiausiai rekomenduojamą, bet neįsivertina savo pasiruošimo lygio. Dažniausiai taip nutinka „pradinukams“, kurie neturi patirties, todėl neteisingai apskaičiuoja laiką, kiek maždaug galėtų trukti pasirinkto maršruto nuėjimas, ir neapskaičiuoja savo jėgų, nepagalvoja, kad gali prireikti papildomos įrangos“, – pastebi R. Širvinskas-Makalius.

Ekspertas pirmą kartą keliaujantiems į aktyvesnę kelionę visuomet rekomenduoja pasitarti su toje vietovėje jau buvusiais pažįstamais arba, jei tokių nėra, leistis į kelionę padedant kelionių organizatoriui.

„Dabar Lietuvoje tokias keliones organizuoja, pavyzdžiui, alpinistai profesionalai ir kalnų mėgėjai, jie renka grupes, kviečia prisijungti. Žinoma, į tokias keliones kviečia ir kelionių organizatoriai bei suteikia visą pradinę informaciją. Net ir tokiai paprastai kelionei, kaip žygiui į Slovakijos Tatrus su palapinėmis, prieš tai organizuojamas vienas arba net du informaciniai susitikimai, kuriuose papasakojama viskas, ko reikės tai kelionei. Taigi pasidomėti ir investuoti laiko prieš vykstant į tokią aktyvesnę kelionę tikrai reikia“, – tikina R. Širvinskas-Makalius.

Keliautojas ragina nepamiršti ir to, kad žygiuose visą susidėtą mantą turėsite nuolat nešti sau ant pečių, o kartais gali prisidėti ir papildomo svorio, kuomet turėsite nešti grupei reikalingus daiktus: palapines, reikmenis valgiui ruošti ar pan.

Pasak R. Širvinsko-Makaliaus, daugelis neretai pervertina savo jėgas, galvodami, kad yra pasiruošę žygiui į kalnus, nes sporto klube ant bėgimo takelio nueina daugybę kilometrų: „Tokie žmonės nepagalvoja, kad reikės lipti į kalną, bus žymiai sudėtingesnės sąlygos, gali būti slidu, gali būti sniego, gali būti milžiniškos orų permainos dėl to reikia pasiruošti įvairiausių drabužių, rengtis keliais sluoksniais ir panašiai. Patariu labai įsiklausyti į tai, ką jums sako kelionės vadovas.“

Į Ameriką lydėjo kompresinės kojinės iš „Sveikatinės"
Foto: Organizatorių nuotr.

Tinkamai pasiruošti reikia ir vykstant į Europos didmiestį

Vykstantiems į didmiesčius ekspertas pataria pirmiausia pasirinkti tinkamą laiką – palankiausia keliauti pavasarį, nes tuo metu lepins šiltas oras ir mažesni turistų srautai. Kiek sudėtingiau keliauti vasarą. Visgi, nepaisant laiko, kuriuo pasirinkta keliauti, labai svarbu tinkamai pasiruošti.

„Važiuodami į tokias keliones žmonės dažniausiai galvoja, kad tai nėra gamta ar kalnai, tad gali apsirengti kasdieniškai. Jie pamiršta tai, kad pažintinės kelionės metu po miestą neretai nueinama mažiausiai po dešimt kilometrų per dieną. Net nejučiomis tiek nueinama nuo vieno lankytino objekto iki kito. Tokiu atveju svarbu, kad tavo kojos jaustųsi gerai, tad avalynė nebūtinai turi būti graži. Visi, aišku, keliaujame su rankiniu bagažu, norime sutaupyti vietos, tai apsiauname gražius batus, kurie mums lyg ir patogūs vaikščiojant trumpus atstumus, bet pamirštame, kad jie gali būti nepatogūs vaikštant ilgus. Aš pats visada pasiimu sportinius batus ir jie labai gražiai susispaudžia rankiniame bagaže, o su jais tikrai patogu vaikščioti lygiu paviršiumi“, – sako ekspertas.

Tiesa, jei vykstama į kalnus ir ketinama dėvėti specialią avalynę, R. Širvinskas-Makalius pabrėžia tokios avalynės pranešiojimo svarbą. „Kalnų batus reikia pranešioti. Jei leidžia pareigos, apie mėnesį galite su jais vaikščioti į darbą, nes jie būna labai kieti, tad vėliau tai virsta labai didele problema ir didžiuliu diskomfortu kelionėje, kuomet negali normaliai jaustis ir mėgautis įspūdžiais, o galvoji tik apie skaudančias kojas.

Neseniai aš atradau ir kompresines kojines. Visada galvodavau, kad jos skirtos tik vyresniems žmonėms arba tiems, kurie jau turi problemų su venomis ar pan., bet sužinojau, kad tai gali būti puiki prevencinė ir profilaktinė priemonė. Buvau įsitikinęs, kad jaunimui tikrai nereikia kažkokių venas tausojančių kojinių, bet aš jas naudojau jau keliose kelionėse ir nuoširdžiai pamėgau. Pirmą kartą jas kiek sunku apsimauti – tai šioks toks iššūkis, bet iš tiesų jos puikus pagalbininkas tiek ilgose kelionėse lėktuvu bei autobusu, tiek ilgai stovint ant kojų.

Kojinės, įsigytos „Sveikatinėje", leido keliauti dar patogiau
Foto: Organizatorių nuotr.

Neseniai buvau JAV, kur vaikščiojome po kanjonus. Vieną dieną mes nuėjome apie 15 km., bet aš nė nepajutau, kad nueita tiek daug. Vakare įsijungiau savo išmaniojo telefono programėlę, kuri rodo, koks atstumas įveiktas, ir radau 15 kilometrų. Pamaniau, kad programėlė blogai skaičiuoja dėl laiko skirtumo, nes taip tiesiog negali būti. Supratau, kad šios kojinės yra mano kelionių pagalbininkas už kurį svarbiau tik patogūs batai“, – šypsosi keliautojas.

Padės daiktų sąrašai

R. Širvinskas neslepia, kad suvokimas apie keliones ateina tik iš patirties. „Rekomenduoju pasižiūrėti įvairiausius kelionių patarimų puslapius, kur rasite daugybę straipsnių su sąrašais, ko nepamiršti įsidėti į tam tikrą kelionę. Aš jau esu susidaręs savo asmeninius sąrašus, ką įsidedu vykdamas į keliones, kur šalta ar karšta. Visuomet prieš kelionę atsidarau telefone tą sąrašą ir dedu pliusus prie įsidėtų daiktų. Taip man gerokai lengviau susikrauti lagaminą ir galiu ramiai važiuoti į oro uostą“, – juokauja ekspertas.

Visgi, R. Širvinskas-Makalius neslepia, kad anksčiau ir pats dažnai į keliones prisikraudavo nereikalingų daiktų, nes šią klaidą daro ne tik pradedantys, bet ir pažengę keliautojai, negalėdami nuvyti minties „o jei prireiks?“.

„Būdavo, kad į aktyvią kelionę pasiimdavau knygų, bet vėliau suprasdavau, kad jų man visai nereikia, nes tai juk nėra „gulinėjimo“ kelionė, kur nieko neveikiu.

Kai keliavau į Filipinus ir nuolat vaikščiojau su keliasdešimties litrų kuprine, grįžęs po kelionės pažiūrėjau, kokius daiktus naudojau, kokių man reikėjo, ir atsidėjau tuos, kurių neprireikė. Tuomet užsirašiau, ko įsidėjau per daug ir į ką turėčiau atkreipti dėmesį. Dabar iš aktyvių kelionių visada išbraukiu knygas ir žurnalus. Visada mokausi iš savo praėjusios kelionės klaidų“, – tikina R. Širvinskas-Makalius.

Dar vienas svarbus patarimas keliautojams – tinkamai susidėti drabužius ir turėti atsarginį jų komplektą. „Jei tai kelionė į kalnus, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad temperatūrų skirtumas gali būti išties didžiulis, tad būtina drabužius sluoksniuoti. Jeigu keliaujama į šiltus kraštus, tai, aišku, daiktų susitaupys, nes nereikės įsidėti šiltesnių drabužių. Galite iš anksto apgalvoti, ką kurią dieną rengsitės, ir tokiu būdu sutaupyti vietos lagamine. Visuomet reikėtų įsidėti papildomų drabužių „atsargai“, jei sušlaptumėte ar pan.“, – pataria ekspertas.