Ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione kompanija „Ruukki” pilnai kontroliuoja visą plieninės stogo dangos gamybos procesą: turi savo metalo liejyklas Suomijoje ir Švedijoje. Kokybiškų plieninių stogo dangų paklausa sparčiai auga, todėl „Ruukki“ įsigijo ir paleido pažangiausias stogo dangų gamybos linijas „Classic“. Naudojant naujus įrengimus labai pagerėjo lakštų geometrijos tikslumas, išvaizda, kokybė. Trumpai tariant – tai, kas prieš metus buvo siūloma tik brangesniuose, aukščiausios kategorijos „Classic NextGen“ produktuose, šiandien tapo „Ruukki“ gaminių standartu:

– geresnė išvaizda, tikslūs matmenys ir geometrija;
– mikroprofiliavimas šalia sraigtų tvirtinimo linijos palengvina montavimą, užtikrina sklandesnį šiluminį judėjimą;
– uždengti valcų galai bei priekinio krašto užlenkimas pagerina vaizdą prie karnizo – stogas atrodo geriau išbaigtas, tvirtesnis, ilgaamžiškesnis;
– papildomas produktas „Classic Economy Plus“ su ekonominei klasei skirtu nauju matiniu padengimu „Ruukki 30 Plus“.

„Ruukki“ gaminių standartas
Foto: Organizatorių nuotr.

Be to, naujieji įrengimai yra kelis kartus našesni, todėl sutrumpėjo ir gaminių tiekimo laikas.

Suomių įmonė šiemet pateiks ir daugiau svarbių naujienų stogų rinkai: pavasarį pristatys matinį polimerinį padengimą „Ruukki 30 Plus“ ekonominės klasės produktams. Išskirtinio, modernaus ar net prabangaus stiliaus mėgėjams vasaros pradžioje bus pasiūlytas ir naujas profilio raštas.

Tvirta ir lengva danga

Plieno lakštai yra tvirti, lengvi ir paprastai apdorojami, tokios dangos montavimas nereikalauja ypatingų stogdengių įgūdžių ar įrankių, tad stogas dengiamas itin sparčiai. Kiekvieno lakšto ilgis apskaičiuojamas ir gamykloje nupjaunamas pagal konkrečios stogo vietos, kur jis bus tvirtinamas, ilgį. Dengiant stogą plienine danga nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių-grebėstų konstrukcijos.

Renovuojant stogą dažniausiai esamos konstrukcijos keisti irgi nereikia – pakanka įvertinti, ar išlaikyta stogo plokštumų geometrija, apžiūrėti ir pakeisti pažeistas medines dalis.

„Ruukki Classic" stogų dangos tinka įvairiems stiliams
Foto: Organizatorių nuotr.

Spalvos ir ilgaamžiškumas

Kokybiškų plieninių lakštų spalva ir estetinis vaizdas pasižymi ilgaamžiškumu. Plieno lakštų ilgaamžiškumą labiausiai lemia viršutinis sluoksnis – polimerinis padengimas. Pavyzdžiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės dangoms suteikiama 30 metų techninių ir 10 metų estetinių savybių garantija, o aukščiausios, t. y. „Ruukki 50 Plus“ dangoms – net 50 metų techninių ir 20 metų estetinių savybių garantija. Plieninių stogo dangų spalvų pasirinkimas platus, tačiau populiaresnės yra natūralios, prie kraštovaizdžio derančios spalvos.

Forma ir raštas

Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilių rašto pasirinkimo galimybės. Čerpių imitacijos profiliai, pvz., „Monterrey FEB Forma“, „Finnera“, „Adamante“, tinka visiems stogams, kurie turi ne mažesnį kaip 14 laipsnių nuolydį. Mažesnio nuolydžio stogams galima rinktis trapecinius „T20“ ar „T45“ profilius (nuo 9 laipsnių), o jei stogo nuolydis minimalus (nuo 7 laipsnių) – reikėtų rinktis itin sandarų falcinį profilį „Classic“. Maksimalus nuolydžio kampas plieninei stogo dangai neribojamas, profiliai „T20“ ar „Classic“ neretai naudojami ir kaip sienų danga.

„Ruukki Adamante" stogo danga
Foto: Organizatorių nuotr.
„Ruukki Monterrey FEB Forma" stogo danga
Foto: Organizatorių nuotr.
Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilių rašto pasirinkimas
Foto: Organizatorių nuotr.

Klaidingi mitai

Dažnai baiminamasi, kad lietui lyjant bus girdimas barbenimas. Specialistai vieningai sutaria, kad jei stogas ar palėpės perdengimas tinkamai apšiltintas, triukšmo name nesigirdės. Dažniausiai šiltinimui naudojamas bent 25 cm mineralinės ar stiklo vatos sluoksnis, kuris puikiai izoliuoja ir garsą.

Žmonės dar mano, kad metalinis stogas vasarą greitai įkaista. Tačiau tai tik mitas, jei stogas apšiltintas ir tarp šilumos izoliacijos bei stogo dangos tvarkingai įrengta oro ventiliacija. Nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas, ją būtina įrengti. Kuo stogo danga labiau įkaista, tuo oras greičiau kyla į viršų ir pasišalina į lauką. Tad įkaitęs oras neužsilaiko, šilumai nėra jokios galimybės įveikti storą apšiltinimo sluoksnį ir patekti į pastato vidų.

Kokybės aritmetika

Renkantis bet kurią stogo dangą nereikėtų atsižvelgti tik į dangos kvadratinio metro kainą. Pirmiausia vertėtų sudaryti visų medžiagų ir darbų sąmatą. Suskaičiuoti reikia viską: medinei konstrukcijai reikalingų medžiagų ir darbų kainą, stogo dangą ir jos dengimo darbų kainą, svarbu įvertinti ir įvairių priedų – lietvamzdžių,latakų, sniego užtvarų, įvairių tvirtinimo detalių ir kt. kainą. Viską susumavę įsitikinsite, kad stogo dangos lakštų kaina sudaro nedidelę visos stogo sąmatos dalį, bet galutinė gera stogo išvaizda, ilgaamžiškumas ir garantijos pasirinkus kokybiškesnę dangą skiriasi akivaizdžiai.

Renkantis bet kurią stogo dangą vertėtų sudaryti medžiagų ir darbų sąmatą.
Foto: Organizatorių nuotr.

Lietaus nuvedimo sistema – visiems stogams

Namas be lietaus nuvedimo sistemos – tarsi žmogus be skėčio per lietų. Statinių, kaip drabužių neišdžiovinsi, tad pradeda gesti įmirkusi pastato apdaila, prarandama šiluma, trumpėja statinių amžius.

Renkantis lietaus nuvedimo sistemą rekomenduojama atsižvelgti į skardos storį, pasidomėti, ar skardos latakai ir lietvamzdžiai nudažyti iš abiejų pusių. Jei lietvamzdžio ar latako vidinis paviršius padengtas tik gruntu – reiškia, kad gaminys netinkamas eksploatuoti lauke. Žiemą, lietvamzdžių ir latakų viduje kaupiantis ledui, tinkamai nepadengtas plienas greitai pažeidžiamas, prasideda korozija – trumpėja lietvamzdžių tarnavimo laikas. Todėl pravartu pasidomėti, kokią garantiją siūlo pardavėjai.

Lietvamzdžių sistemos tinka naujiems ir renovuotiems pastatams
Foto: Organizatorių nuotr.

„Ruukki“ specialistai siūlo pusę amžiaus, o teisingai prižiūrint ir dar ilgiau tarnausiančias lietaus nuvedimo sistemas. Jos gaminamos iš storos, 0,6 mm specialaus plieno skardos, padengtos polimerine danga, ypač atsparia ultravioletiniams spinduliams, rūgštims, mechaniniam poveikiui. Skirtingo skersmens ir spalvų gamą galima pritaikyti įvairiems architektūriniams sprendimams. Šios sistemos tinka ir naujiems, ir renovuojamiems pastatams, nepriklausomai nuo to, ar jie individualūs, ar visuomeniniai, dengti čerpėmis ar kitomis stogų dangomis. „Ruukki“ savo lietaus nuvedimo sistemoms suteikia 20 metų garantiją.

Stogo saugos komponentai – žmogaus ir stogo saugumui

Stogo saugos elementai – tai būtini stogo priedai, užtikrinantys žmogaus saugumą laipiojant ant stogo bei apsaugantys šalia stogo esančius žmones, automobilius, dekoratyvinius kiemo augalus ar kitus daiktus nuo sniego ar ledo nuošliaužų. Populiariausios keturios šių elementų grupės – tai sniego užtvaros, sieninės ir stogo kopėtėlės, horizontalumą užtikrinantys stogo tilteliai, o aukštesniems pastatams – apsauginės tvorelės.

Be to, reikia nepamiršti, kad stogo saugos elementai apsaugo ir patį stogą, lietaus nuvedimo sistemą, ventiliacinius kaminėlius, antenas, saulės kolektorius ar kitus ant stogo esančius daiktus nuo sulankstymo ar sulaužymo, tad stogas su saugos elementais išliks gražus, sandarus ir tarnaus gerokai ilgiau.

Neretai susiduriama su problema, kaip saugiai, patogiai ir neapgadinant stogo dangos pasiekti saulės kolektorius, išvalyti kaminą, sumontuoti anteną, iš lietaus latakų išvalyti lapus.

Stogo saugos elementai, užtikrinantys žmogaus saugumą
Foto: Organizatorių nuotr.

„Ruukki“ siūlo platų spektrą priedų, užtikrinančių saugumą ant stogo. Lietuvoje populiariausios – sieninės ir stogo kopėčios. Tačiau reikėtų žinoti, kad stogams, kurių nuolydis didesnis kaip 7°, privalomi stogo tilteliai. Stogo tilteliai užtikrina takelio iki reikiamos vietos horizontalumą ir tvirtumą. Sniego užtvaros saugo nuo sniego nuošliaužų žmones ar šalia stogo esančius daiktus, automobilius ar kiemo augalus, taip pat kitus stogo komponentus, pavyzdžiui, lietaus sistemą ir kaminėlius – nuo sulankstymo ar sulaužymo. Ant stogo, kurio nuolydis didesnis kaip 7°, o karnizas yra aukščiau kaip 7 m, taip pat visiems aukštesniems nei 10 m pastatams ant stogų privaloma sumontuoti ne mažesnes kaip 0,6 m aukščio atramas (apsaugines tvoreles).

Visi „Ruukki“ siūlomi stogo saugos priedai tinka įvairiausia danga dengtiems individualių namų, kotedžų, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, poilsiaviečių, mokyklų ir kt. paskirties pastatų stogams, nepriklausomai nuo stogo dangos tipo.

Pavasarį, kol statybų sezonas dar neįsibėgėjęs, pirmiesiems patobulintos „Classic“ stogo dangos pirkėjams „Ruukki“ prekybos atstovai planuoja pateikti itin patrauklių pasiūlymų – teiraukitės nuolaidų!

Daugiau patarimų, kaip išsirinkti ir įsigyti stogo medžiagas, stogo ir namo spalvų derinimo įrankį, pilną „Ruukki“ prekybos atstovų kontaktų sąrašą rasite tinklapyje www.ruukkistogas.lt.

„Ruukki Classic NextGen“ danga: