Vilniaus Rotušėje vykusiame renginyje pranešimus skaitė žinomi istorikai, o konferencija baigta žurnalistų ir istorikų diskusija. Prie apskrito stalo savo požiūrį apie tremtį dėstė žurnalistas Rimvydas Valatka, istorikas dr. Tomas Balkelis bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro vadovė Teresė Birutė Burauskaitė.

„Tremties temos aktualumą ilgus metus pavyktų išsaugoti, jei sugebėtume sukurti mitą, kuris sudomintų jaunimą. Ne pats geriausias pavyzdys dėl savo turinio, bet gera iliustracija dėl mito žinomumo yra Pilėnų istorija. Ši istorija jau daug šimtmečių keliauja iš kartos į kartą“, - tokią mintį iškėlė žurnalistas R. Valatka.

Be to, garsus žurnalistas papasakojo savo prisiminimus iš tremties, kurioje vienintelis iš trijų šeimos vaikų yra gimęs. Didžiausią įspūdį visam gyvenimui, R. Valatkai paliko tai, kad jau grįžus į Lietuvą, tėtis jį visiems pristatydavo „sibirioku“, pabrėždamas, jog sūnus gimė tremtyje Sibire.

„Vėliau ir pats visur prisistatydavau gimęs Sibire. Tas „sibiriokas“ man kėlė didelį pasididžiavimą. Jaučiausi esąs geresnis už kitus. „Sibiriokas“ ir yra ta legenda ar mitas, kurį atsimenu visą gyvenimą ir perduodu aplinkiniams“, - sakė R. Valatka.

Habil. dr. Alvydo Nikžentaičio moderuotoje diskusijoje ieškota idėjų ir pasiūlymų kaip tremties klausimu sudominti būsimas kartas ir skaudžią šalies patirtį išlaikyti gyvą ilgus metus. Kaip vienas iš galimų sprendimų įvardintas ir humoras. Apskrito stalo dalyviai vieningai sutarė, kad visi, kurie sugeba į patirtus sunkumus pažiūrėti ironiškai, rodo savo vidinę tvirtybę ir stiprumą. Tinkama to iliustracija, anot dalyvių, galima įvardyti Balio Sruogos romaną „Dievų miškas“.

Konferencijoje pranešimus apie jaunų žmonių iniciatyvas įamžinti partizanus skaitė Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė dr. Aistė Petrauskienė, „Misija Sibiras“ patirtis pristatė ekspedicijų vadovas Arnoldas Fokas. Lietuvių tremtinių religines praktikas apžvelgė Vilniaus universiteto istorijos fakulteto doc. dr. Arūnas Streikus, tyrimus užsienyje apie gulagus pristatė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto prof. Violeta Davoliūtė-Opgenorth.

Vilniaus Rotušėje vykusio renginio metu taip pat įteikti aukščiausi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos apdovanojimai – „Gerumo žvaigždės“. Apdovanojimus įteikė ir sveikinimo kalbą sakė LR Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir renginį organizavusio Socialinių paslaugų priežiūros departamento direktorius Aivydas Keršulis.

Už ilgametį, profesionaliai ir nepriekaištingai atliekamą darbą socialinės apsaugos srityje pagerbti Vilniaus lietuvių namų direktorius Gintautas Rudzinskas, specialiųjų socialinės globos namų „Tremtinių namai“ vyriausioji socialinė darbuotoja Ona Ulozienė bei Socialinių paslaugų priežiūros Socialinių programų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Petronėlė Gudelytė, daug prisidėjusi prie Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą programos kūrimo ir įgyvendinimo.

Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SPPD) surengtame šventiniame renginyje susirinko per 200 Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos ir sąjungos atstovų, Vilniaus lietuvių namų gimnazijos bendruomenė, specialiųjų globos namų „Tremtinių namai“ senjorai.

Pasirodymus surengė Karininkų ramovės choras ,,Aidas“, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių choras ,,Laisvė“, Vilniaus lietuvių namų gimnazijos kolektyvas.

Užsakymo nr.: PT_77228513