Norvegijos Pagalbinių technologijų centro atstovas Bjarte Hjorthaug pastebėjo, jog Lietuvoje suteikiamos techninės pagalbos priemonės žmonėms su negalia atitinka tarptautinius standartus. O žvelgiant į tai, kiek technika panaudojama antrą kartą, netgi lenkia kai kurias išsivysčiusias šalis – panaudojama rečiau nei kitose šalyje.

„Lietuvoje labai gajus noras būtinai turėti naujausią ir dar dažniau būtinai brangiausią techninę įrangą. Tačiau svarbiausia, kad techninės pagalbos priemonės geriausiai atitiktų individualius asmens funkcinius gebėjimus“, - sako TPNC direktorė Ilona Ogurcova.

Konferencijoje ne tik veikė techninės pagalbos priemonių paroda, bet ir vyko praktinis mokomasis seminaras įvairių sričių specialistams. Programa buvo skirta besidomintiems techninės pagalbos priemonių pritaikymu, naujomis technologijomis. Be to, renginyje buvo minima įstaigos 25 metų sukaktis.

Vienas svarbiausių gruodžio 5 d. organizuotos konferencijos tikslų – paskatinti žmones siekti savarankiškumo ir gyvenimo kokybės, nepaisant negalios, amžiaus, fizinių, kultūrinių ar kitokių skirtumų.

Renginio metu vyko paskaitos pažangių technologijų taikymo techninės pagalbos priemonių vartotojams tema, apžvelgti vaikų techninės pagalbos priemonių pritaikymo aspektai.

„Tokių šviečiamųjų renginių žmonėms su negalia labai trūksta. Požiūris į žmones su negalia Lietuvoje dar labai primityvaus lygio. Džiugu, kad bent jau aprūpinimas techninėmis priemonėmis atitinka vakarų šalių lygį“, - teigia Išsėtinės sklerozės asociacijos Vilniaus miesto pirmininkė, įvairių socialinių projektų autorė ir vykdytoja Ana Staševičienė.

Pirmininkė džiaugėsi ir tuo, jog mokymuose ir seminaruose aktyviai dalyvavo visose Lietuvos savivaldybėse veikiančių socialinių paslaugų centrų atstovai. Pasak jos, labai svarbu, kad šie specialistai, kurie yra pirminė konsultacijų grandis žmonėms, susidūrusiems su sunkumais, dar geriau ir greičiau patartų ir padėtų žmonėms vietoje. O esant būtinybei nukreiptų į techninės pagalbos neįgaliesiems centro skyrius.

Renginyje vyko daugybė veiklų, tokių kaip gestų kalbos pamoka „Žodžiai, girdimi širdimi“, organizuota Lietuvos kurčiųjų draugijos. Ar Kauno kolegijos rengtas Lietuvos integruoto sporto asociacijos pristatymas „Kai tu gali ir aš galiu“, kurio metu vyko rungtys neįgaliųjų vežimėliais.

Vieną iš problemų, kad žmonės kreipdamiesi į savivaldybių paslaugų centrus tiksliai žinotų, kokių paslaugų ir priemonių gali tikėtis, ketinama spręsti kitąmet. Planuojama aktyviau informuoti visuomenę bendradarbiaujant su savivaldybių atsakingais darbuotojais.