Prieš pirmąjį galios sumažinimą kai kurių ES šalių spauda sukėlė nemažą triukšmą, ragindami skubėti pirkti kuo galingesnius siurblius, kol šie dar neišnyko. Tačiau įsigilinus į šio proceso esmę tampa aišku, kad šį kartą verslas eina teisingu keliu. Mat naujos technologijos jau leidžia užtikrinti tą pačią valymo kokybę su gerokai mažesnėmis išlaidomis ir žala aplinkai.

Lietuvoje, kaip ir visoje ES, dabar galima įsigyti dulkių siurblių, kurių variklių galia yra iki 1600 W. Nuo rugsėjo 1-osios bus leidžiama išparduoti likučius, o kai jie baigsis – pirkėjai galės rinktis siurblius, kurių didžiausias galingumas bus kone perpus mažesnis – 900 W.

Tai nuoseklios ES politikos veiksmai, siekiant efektyvesnės aplinkosaugos ir tvaraus vystymosi. Gali būti, kad ateityje variklių galingumas dar labiau mažės. Tai iššūkis ir gamintojams, ir vartotojams. Pirmieji diegia naujoves, padedančias išlaikyti valymo efektyvumą. Antrieji turi įsisąmoninti, kad garsiau ūžiantis ir elektrą gausiai naudojantis aparatas nebūtinai sutrauks daugiau nešvarumų nuo grindų ir pakampių.

Nauja gaminių žymėjimo sistema padės pirkėjui geriau suprasti esmines siurblio savybes. Ji panaši į tą, kuri pradėta naudoti prieš 20 metų žymint šaldytuvų ir šaldiklių energinio efektyvumo klases. Dabar šie agregatai naudoja vos trečdalį energijos, kurios reikėdavo anais laikais, ir daugeliui vartotojų tai yra vienas svarbesnių kriterijų, renkantis prekę.

Tas pats ir su televizoriais, kurių energijos efektyvumą pradėta žymėti prieš keletą metų. Net 70 proc. rinkoje esančių televizorių yra aukščiausios energinės klasės produkcija.

Grįžtant prie siurblių reikalų – kaip jau įrodė daugybė gamintojų, viską galima optimizuoti ir patobulinti, kartu mažinant sąnaudas ir triukšmą. Savaime suprantama, permainos neįvyks per kelis mėnesius, tačiau tikimasi gamintojų sąmoningumo ir teigiamos vartotojų reakcijos. Mažesnės elektros sąnaudos reiškia ne tik „malonesnes“ sąskaitas už elektrą. Tai taip pat mažesnis į atmosferą išmetamų kenksmingų medžiagų kiekis, švaresnė aplinka ir sveikesnė planeta.

Lietuvai, kuri jau daugelį metų kovoja dėl energetinės nepriklausomybės nuo rusiškų dujų ir naftos, tai reiškia ir mažą, bet svarbų žingsnį užsibrėžtų tikslų link.

Kaip parodė Europos Komisijos užsakytos ilgametės namų vartojimo įpročių studijos, efektyvesni siurbliai ES teritorijoje gali sutaupyti iki 19 TWh per metus jau nuo 2020-ųjų. Kas tai per dydis? Jį lengviau suprasite sužinoję, kad tokio kiekio energijos pakaktų visai Londono metro sistemai veikti dvidešimt metų.
Ką rinktis?

Pietų Korėjos kompanija „Samsung“, didelę produkcijos dalį parduodanti Europos Sąjungoje, jau keletą metų rengiasi naujai tvarkai. Todėl jos dulkių siurbliai jau dabar atitinka naująją direktyvą. Vienas geriausių šiuo metu rinkoje siūlomų sauso valymo maišelinių modelių – VC07M25L0WC/SB. Jo galingumas – 750W, aparatas yra lengvas, juo nesunku manevruoti, jis pasižymi galingu siurbimu, užtikrinančiu kruopštų kilimų, kilimėlių ir kietų grindų valymą.

Šis modelis jau turi efektyvaus energijos vartojimo sertifikatą. Siurbiant kietas grindis, efektyvumo klasė yra aukščiausia – A.

Nauji reikalavimai

– Vardinė įėjimo galia mažesnė kaip 900 W.

– Metinis suvartojamos energijos kiekis mažesnis kaip 43,0 kW per metus.

– Nustatomi dulkių surinkimo nuo kilimo ir kietosios grindų dangos rodikliai, dulkių išleidimo rodikliai, garso galios lygis, žarnos patvarumo standartai.

– Tvarka nebus taikoma šlapiojo valymo dulkių siurbliams, šlapiojo ir sausojo valymo dulkių siurbliams, baterijomis varomiems dulkių siurbliams, automatiniams dulkių siurbliams (robotams).

– Europos Komisijos direktyva taip pat negalioja pramoniniams dulkių siurbliams arba centrinėms dulkių siurbimo sistemoms, grindų blizgintuvams ir lauko dulkių siurbliams.

Šį ir kitus žurnalo „Elektrolife“ straipsnius galite skaityti ir www.elektrolife.lt