Apie veninio kraujo tėkmės sutrikimus, jų simptomus, ligos profilaktiką ir gydymo būdus kalbamės su kraujagyslių ligų gydytoja doc. dr. Dalia Triponiene.

– Gerbiama gydytoja, ar labai pavojingas lėtinis venų nepakankamumas?

– Lėtinis venų nepakankamumas, dabar dažniau vadinamas lėtine venų liga, atsiranda tada, kai sutrinka kraujo tekėjimas iš kojų širdies link. Kojose susidaro veninio kraujo sąstovis, arba stazė. Liga linkusi progresuoti.

Dažniausi simptomai yra kojų tinimas, niežėjimas, mėšlungis, kojų nuovargis, skausmas, kuris atsiranda stovint ar sėdint. Stebimos išryškėjusios smulkios melsvos spalvos odos venos, išsiplėtusios paviršinės poodžio venos. Jeigu veninio kraujo sąstovis didėja, ilgainiui blauzdos apatinėse dalyse gali atsirasti rudos spalvos dėmės. Dėl sutrikusio aprūpinimo deguonimi šiose vietose oda plonėja. Tai gresiančios trofinės opos požymiai. Opos dažniausiai susidaro vidiniame blauzdos paviršiuje virš kulkšnies. Jos sunkiai ir ilgai gyja. Sulėtėjus kraujotakai paviršinėmis išsiplėtusiomis venomis, jos gali trombuotis. Trombozė sukelia uždegimą – tromboflebitą.

– Kokios priežastys lemia venų nepakankamumą?

– Sergančiųjų lėtine venų liga daugėja. Pirmiausia – dėl nejudraus gyvenimo būdo, kuris jau prognozuojamas vaikystėje, kadangi mokyklose dažnai nėra sporto salių, fizinio lavinimo pamokų, vaikai ne vaikšto į mokyklą ir iš jos, o važiuoja autobusu ar automobiliu, žaidžia kompiuterinius žaidimus. Ilgalaikis sėdimas darbas prie kompiuterių yra vis dažnesnis – tai irgi trikdo kojų veninę kraujotaką. Veninio kraujo sąstovį ypač didina stovimas darbas. Antsvoris, rūkymas irgi sunkina kraujo nutekėjimą širdies link. Visos šios aplinkybės ir genetiniai veiksniai lemia paviršinių venų plėtimąsi, paviršinių giliųjų venų trombozę, o to pasekmė – potrombozinis sindromas. Paviršinių venų išsiplėtimas yra pati dažniausia (71 proc.) lėtinio venų nepakankamumo priežastis. Čia ypač svarbus paveldėjimo veiksnys.

Venų nepakankamumo požymiai gali išryškėti ir nėštumo metu (dažniausiai – antrojo), nes augdamas vaisius ima spausti dubens venas, nėštumo metu sustiprėja hormonų poveikis (venų sienelės darosi puresnės, venų spindis kiek padidėja, vožtuvai tampa nevisiškai sandarūs). Pagimdžius ne visada vožtuvai atgauna savo normalią būseną.

– Ar konservatyviaisiais gydymo metodais galima padėti sergantiems lėtine venų liga?

– Kokį gydymą parinkti – operacinį ar konservatyvųjį, sprendžia kraujagyslių ligų specialistas, ištyręs ligonį. Chirurginė operacija (atvira, lazerinė ar radijo dažnių) patariama, kai išsiplėtusios paviršinės venos sukelia reikšmingą veninio kraujo sąstovį, kai kojos tinsta, gresia trofinė opa arba ji jau yra susidariusi. Tokie simptomai, kaip apsunkusios kojos ar skausmas, taip pat gali būti pagrindas lėtinį venų nepakankamumą gydyti operaciniu būdu. Tačiau apie 30 proc. pacientų gali būti gydomi ir konservatyviai: kompresinėmis kojinėmis arba bintavimu mažo tamprumo bintais, geriamaisiais vaistais ir vietinio poveikio heparino tepalais. Beje, nemažai išsiplėtusių venų operacijų atliekama ir kosmetiniais tikslais.

– Ar tiesa, kad efekto galima tikėtis kojas įtrinant geliu, kurio sudėtyje yra heparino?

– Gydant kraujagyslių ligas labai svarbu turėti vaistą, kuris pagerina odos ir poodžio mikrocirkuliaciją. Mikrocirkuliacijos sutrikimas pasireiškia sulėtėjusia kraujotaka prekapiliaruose ir kapiliaruose. Lėtos kraujotakos priežastis – padidėjęs kraujo klampumas, eritrocitų ir trombocitų agregacija. Mikrocirkuliacijos sutrikimo pasekmė – mikrotrombozė ir audinių išemija.

Reikia rinktis tepalus, kurie nesukelia alergijos, šiek tiek vėsina karštą odą ir gerina odos mikrocirkuliaciją pvz. Lioton 1000. Jame esantis heparinas mažina kraujo krešėjimą, todėl tinka trombozės profilaktikai, be to, mažina kapiliarų sienelių pralaidumą, slopina uždegimą ir mažina skausmą. Šiame gelyje yra didelis kiekis (1000TV/g) heparino, jis gerai prasiskverbia per odą, pasiekia venas supančius audinius ir netgi venų sieneles. Vartojant heparino gelį profilaktiškai reikėtų pakėlus koją švelniai sutepti odos vietas, kuriose jaučiamas skausmas, karštis, tempimas. Procedūrą galima atlikti kelis kartus per dieną. Lioton 1000 gelis gali būti vartojamas su kitais vaistais.

– Ir paskutinis klausimas – kaip būtų galima išvengti ar bent atitolinti lėtinio venų nepakankamumo išsivystymą?

– Lėtinė venų liga yra progresuojanti liga, todėl, įtarus ar ją nustačius, būtinos profilaktikos priemonės. Lėtinio venų nepakankamumo profilaktikos ir gydymo tikslas – mažinti veninį sąstovį.

Pirmiausia – gyvensenos pakeitimas: darbe rasti progą pavaikščioti ar bent sėdint pajudinti pėdas aukštyn-žemyn. Poilsio valandomis reikia ilgesnį laiką pagulėti kojas pakėlus 30 laipsnių kampu, gulint padaryti pratimų, kurie priverstų dirbti blauzdos raumenis. Aukštakulnius batus patartina avėti tik ypatingomis progomis, o apavą rinktis tokį, kuris neribotų pėdos judesių. Reikia stengtis gyventi judrų gyvenimą (plaukioti, važinėti dviračiu, vaikščioti). Pliaže reikia daugiau vaikščioti ir maudytis, o ne gulėti ištisomis valandomis. Reikia būtinai mesti rūkyti. Labai svarbu stengtis sumažinti kūno masę, nes antsvoris skatina lėtinės venų ligos progresavimą.

Dėl veninio sąstovio atsirandančių mikrocirkuliacijos sutrikimų profilaktikai labai svarbus yra heparino gelis. Lioton 1000, kaip jau minėta, nesukelia alergijos, gerai įsigeria į odą ir gerina odos kraujotaką. Kadangi jis dar ir vėsina, pašalina diskomfortą, kurį žmogus jaučia sutrikusios mikrocirkuliacijos srityse. Heparinas mažina kraujo krešėjimą, todėl apsaugo kapiliarus ir smulkiąsias kraujagysles nuo trombozės, kuri gali išsivystyti ilgai sėdint ar stovint. Tai ypač svarbu žmonėms, kurie jau turi lėtinį venų nepakankamumą (išsiplėtusios kojų venos, potrombozinis sindromas, įgimtas vožtuvų nesandarumas ir kt.).

Heparino gelį patariama vartoti visais atvejais, jei kojos patinsta, pradeda jas mausti ar skaudėti, todėl jo reikėtų visada pasiimti į kelionę. Kompresinės kojinės, kaip profilaktikos priemonė, irgi vaidina svarbų vaidmenį. Tik būtų geriau, jei jas parinktų gydytojas.
Profilaktikos priemonės išties gali stabdyti šios ligos vystymąsi ir, kas labai svarbu, užkirsti kelią pavojingoms komplikacijoms.

Kalbėjosi V. Grigaliūnienė

Užsakymo nr.: PT_75406595