Akivaizdu, kad Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos tempai dideli, o daugiabučius atnaujinantys rangovai turi laikytis griežtai nustatytų terminų. Tačiau ar toks energingas namų atnaujinimas nekenkia renovacijos kokybei?

Projekto įgyvendinimui – dveji metai

Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatyme nurodoma, kad daugiabučio renovacijos projektas turėtų būti įgyvendintas per dvejus metus. Per šį laiką daugiabutis turi įveikti visus renovacijos etapus – nuo gyventojų susirinkimo iki renovuoto daugiabučio įvertinimo, dokumento, patvirtinančio baigtą modernizaciją, ir energinio naudingumo sertifikato gavimo. Tiesa, dviejų metų terminą galima ir pratęsti, jeigu iškyla nenumatytų aplinkybių ir renovacija negali būti baigta laiku.

„Nors įstatymuose numatytas projekto užbaigimo terminas yra dveji metai, dauguma daugiabučių visą renovaciją užbaigia greičiau. Kita vertus, kai kada gauname ir prašymų pratęsti dvejų metų terminą. Tarp dažniausių užsitęsusio proceso priežasčių ne rangos darbai, o kitokios problemos – pavyzdžiui, laiku negautas kreditas renovacijai“, – pasakoja Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas.

Darbų terminus nustato patys užsakovai

Kalbėdamas apie rangos darbus, kai name įgyvendinamos numatytos energinio efektyvumo priemonės, pašnekovas atkreipia dėmesį, kad terminai, per kuriuos turi būti baigti šie darbai, nurodyti rangos darbų sutartyje, kuri pasirašoma prieš pradedant modernizaciją.

„Konkrečius terminus, dar skelbdamas konkursą rangos darbams, nurodo pats užsakovas, t.y. projekto administratorius. Apskritai, viena iš esminių šios sutarties sąlygų – termino laikymasis, ir, kaip rodo mūsų patirtis, pasitaiko tik vienetiniai atvejai, kai rangovas nespėja laiku atlikti darbų“, – sako pašnekovas bei pastebi, kad dauguma daugiabučių rangos darbų terminu pasirenka pusę metų arba 9-12 mėnesių.

Gaišina visai ne griežtos sąlygos

Jau daugiau nei dešimtmetį renovacijos darbus atliekančios statybos įmonės vadovas Vitas Stulgė pasakoja, kad rangos sutartyje nurodyti rangos darbų terminai neturi jokio poveikio renovacijos kokybei, o ir skubos nejaučiama.

„Priklausomai nuo daugiabučio dydžio ir pajėgumų, daugiabutį tikrai galima atnaujinti per vasarą – tris mėnesius. Tad terminai tikrai nėra kliūtis kokybiškai ir sklandžiai renovacijai“, – sako pašnekovas bei atskleidžia, kad kur kas daugiau nuogąstavimų rangovams kelia investicinių planų keitimas, kuris gali užtrukti labai ilgai. Taip pat – gyventojai, kurie bendrauja su rangovais ir išsako visus savo skundus bei pastebėjimus ne per administratorių, techninį prižiūrėtoją ar gamybinius susitikimus.

„Pajuokaujame, kad jeigu nebūtų griežtų terminų ir turėtume daug žmonių, prie daugiabučio galėtume su gyventojais gerti arbatą ir apie viską pasikalbėti. Tačiau realybė kitokia: rangovai turi laikytis darbų planų ir atlikti renovaciją kaip įmanoma kokybiškiau ir sklandžiau, o tai reiškia, kad kiekvienas statybininkas negali kalbėtis su visais ir apie viską“, – pasakoja pašnekovas.

Svarbu domėtis darbų vykdymu

Vienas iš geriausių būdų, padedančių gyventojams ir rangovams konstruktyviai bendrauti – darbų planai ir grafikai, kurių stengiasi laikytis abi pusės.

„Darbų grafikai, kurie iškabinami laiptinėse arba kitaip pristatomi gyventojams, nėra vien formalumas. Renovacijos kokybei svarbus darbų nuoseklumas, todėl svarbu, kad statybininkai galėtų patekti į butus ir ten atlikti visus reikalingus darbus, pavyzdžiui, pakeisti radiatorių arba langus“, – pabrėžia BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas E. Petrauskas.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad informuoti gyventojus apie numatomus darbus pirmiausia yra administratoriaus pareiga, reikalaujanti nemažai dėmesio: „Nebūtina sudarinėti darbų grafiko pusmečiui į priekį, tačiau bent porai savaičių – tikrai reikėtų. Pasiteisina praktika, kai iškabinami ir sąrašai, kuriuose nurodoma, į kokį konkrečiai butą ir kada planuoja ateiti statybininkai, tinkuotojai arba santechnikai. Esant reikalui, numatyta laiką galima pakeisti iš anksto ir tuomet išvengti gaišaties, nesklandumų ir konfliktų.“

Užsakymo nr.: PT_75237376