Šie manevrai rengiami JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito autonominėje demokratinėje saloje, išprovokavusio Pekino, kuris Taivaną laiko savo teritorijos dalimi, įniršį.

„Nuo šiandienos 12 val. iki [rugpjūčio] 7 dienos 12 val. vyksta Liaudies išvadavimo armijos svarbios karinės pratybos“, – sakoma socialiniuose tinkluose paskelbto CCTV žinutėje, prie kurios buvo pridėtas Taivano žemėlapis.

Kinija laiko Taivaną neatsiejama savo teritorijos dalimi ir žada kada nors jį susigrąžinti, prireikus – jėga.

N. Pelosi trečiadienį išvyko Taivano po viešnagės, kuri buvo surengta nepaisant griežtų Pekino perspėjimų to nedaryti.

Atstovų Rūmų pirmininkė tapo aukščiausio rango renkama JAV pareigūne, aplankiusia Taivaną per pastaruosius 25 metus. Ji sakė, kad ši kelionė „nedviprasmiškai aiškiai“ pasiuntė žinią, jog Vašingtonas neapleis savo demokratinio sąjungininko.

Pekinas savo ruožtu pažadėjo už tai „nubausti“ ir paskelbė karines pratybas vandenyse aplink Taivaną, kuriuos kerta vieni judriausių pasaulyje laivybos kelių.

Manevrai, prasidėję apie vidurdienį vietos (7 val. Lietuvos) laiku apima „kovinį šaudymą“, nurodė valstybinė žiniasklaida.

„Šioms pratyboms realiomis kovinėmis sąlygomis buvo parinktis šešios didelės teritorijos aplink salą. Šiuo laikotarpiu laivai ir lėktuvai neturėtų patekti į atitinkamus vandenis ir oro erdvę“, – sakoma CCTV pranešime.

Kai kurios iš šių zonų yra vos už 20 km nuo Taivano krantų.

Taivano kariškiai ketvirtadienį sakė, kad salos pajėgos įdėmiai stebi beprecedentes Kinijos karines pratybas aplinkiniuose vandenyse ir yra pasiruošusios potencialiam konfliktui, bet pačios jo nesiekia.

„Nacionalinės gynybos ministerija pabrėžia, kad laikysis principo ruoštis karui, bet jo nesiekti – ir nuostatos neeskaluoti konflikto bei nekelti ginčų“, – sakoma Taibėjaus gynybos ministerijos pranešime.

Pekino valstybinis nacionalistinės pakraipos dienraštis „Global Times“ citavo karybos analitikus, sakiusius, kad šios Kinijos pratybos yra „beprecedenčio“ masto ir kad per jas bus pirmąkart paleista raketų, praskriesiančių virš Taivano.

„Tai pirmasis kartas, kai PLA (Kinijos kariuomenė) surengs toliašaudės artilerijos šaudymą“ Taivano sąsiauryje, pažymėjo laikraštis.

Naujienų agentūros AFP reporteriai matė iš šalimais esančių karinių objektų išlekiančius sviedinius, baltų dūmų pliūpsnius ir garsius trenksmus.

„Pasiruošimai tikriems kovos veiksmams“

Didžiojo septyneto (G-7) šalys pratybas pasmerkė ir pabrėžė, kad „nėra jokio pateisinimo naudotis vizitu kaip dingstimi agresyviai karinei veiklai Taivano sąsiauryje“.

Taivano jūrų ir uostų biuras trečiadienį perspėjo laivus aplenkti akvatorijas, kuriose vyks Kinijos pratybos.

Taibėjaus vyriausybė pažymėjo, kad manevrai sutrikdys skrydžius 18-a tarptautinių maršrutų, kertančių Taivano prižiūrimą skrydžių informacijos regioną (FIR).

Honkongo oro bendrovė „Cathay Pacific“ pranešė nurodžiusi savo lėktuvams „vengti skristi per nustatytas oro erdvės zonas aplink Taivano regioną“.

Šie manevrai vyksta vandenyse, kuriuos kerta vieni judriausių laivybos maršrutų. Be kita ko, šiais keliais gabenami pasaulio ekonomikai gyvybiškai svarbūs puslaidininkiai ir elektroninė įranga, gaminama Rytų Azijos pramonės centruose.

Pekinas teigė, kad šios pratybos yra „būtinos ir teisingos“. Anot jo, kaltė dėl eskalavimo tenka Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms.

„Esant dabartinei priešpriešai dėl Pelosi vizito Taivane provokatorės yra Jungtinės Valstijos, o Kinija yra auka“, – trečiadienį per įprastą spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.

Vienas šaltinis Kinijos kariuomenėje sakė AFP, kad pratybos bus rengiamos kaip „pasiruošimas tikriems kovos veiksmams“.

„Jeigu įvyktų sąmoningas Taivano pajėgų sąlytis su PLA arba jos atsitiktinai iššautų, PLA imsis griežtų atsakomųjų veiksmų, ir už visas pasekmes bus atsakinga Taivano pusė“, – pridūrė šaltinis.

ASEAN ministrai: įtampa dėl Taivano gali įžiebti „atvirų konfliktų“

Pietryčių Azijos šalių užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį perspėjo, kad didėjanti priešprieša dėl Taivano gali įžiebti „atvirų konfliktų“, Kinijai pradėjus didelio masto karines pratybas prie šios salos krantų.

Šie manevrai rengiami JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito autonominėje demokratinėje saloje, išprovokavusio Pekino, kuris Taivaną laiko savo teritorijos dalimi, įniršį.

Pnom Penyje susitikę 10 narių turinčios Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) ministrai savo bendrame pareiškime perspėjo susilaikyti nuo „provokuojamų veiksmų“. Anot jų, susiklosčiusi padėtis „gali destabilizuoti regioną ir galiausiai vesti prie apsiskaičiavimo, rimtos konfrontacijos, atvirų konfliktų ir nenuspėjamų padarinių tarp didžiųjų galybių“.

Pekinas sako, kad kada nors susigrąžins Taivaną, prireikus – jėga.

N. Pelosi tapus aukščiausio rango renkama JAV pareigūne, aplankiusia salą per pastaruosius 25 metus, Kinija pažadėjo už tai „nubausti“ ir paskelbė surengsianti pratybas, ketvirtadienį vidurdienį (7 val. Lietuvos laiku) prasidėjusias keliose zonose aplink Taivaną.

Į Pnom Penį derybų su ASEAN atvykęs Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pasmerkė Kinijos atsaką.

„Nėra jokio pateisinimo naudoti vizitą kaip pretekstą agresyviai karinei veiklai Taivano sąsiauryje. Kitų šalių įstatymų leidėjams normalu ir įprasta keliauti į užsienį“, – per „Twitter“ parašė jis.

Kambodžos užsienio reikalų viceministras Kung Phoakas, ASEAN atstovas, ragino abi puses stabilizuoti padėtį.

„Tikimės, kad įvyks deeskalavimas... ir į Taivano sąsiaurį grįš normali padėtis“, – jis sakė žurnalistams.

Dalis ASEAN narių, pavyzdžiui, Mianmaras, Kambodža ir Laosas, palaiko glaudžius santykius su Kinija, bet kitos baiminasi vis labiau kategoriškų Pekino veiksmų tarptautinėje arenoje.

Kita vertus, nė viena šio bloko šalis oficialiai nepripažįsta Taivano ir nėra nusiteikusi paremti Taibėjaus, tęsiantis jo priešpriešai su žemynine Kinija.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją