Tiek skrydžio duomenų registratorius, tiek pokalbių pilotų kabinoje įrašymo įrenginys nustojo veikti praėjus 24 minutėms nuo lėktuvo pakilimo skristi iš Šarm aš Šeicho kurorto į Sankt Peterburgą. Laineriui sudužus Sinajaus pusiasalyje, žuvo visi 224 lėktuve buvę žmonės.

Kairas ir Maskva iš pradžių neigė džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) pareiškimą, kad lainerį sunaikino jo nariai, bet gausėjant įrodymų apie ataką kelios šalys patarė savo piliečiams nevykti į Šarm aš Šeichą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį taip pat nurodė sustabdyti visus skrydžius į šį Raudonosios jūros kurortą. Toks sprendimas tapo nauju smūgiu sunkius laikus išgyvenančiam Egipto turizmo sektoriui.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė naujienų agentūroms, kad tai nereiškia, jog Rusija patikėjo, kad katastrofos, kuri pagal aukų skaičių yra didžiausia per Rusijos aviacijos istoriją, priežastis buvo išpuolis. Jis pridūrė, kad tyrimas tęsiamas.

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministras nurodė, kad Rusijos ekspertai paėmė mėginių iš sudužusio lėktuvo ir dabar juos tiria, ieškodami kokių nors sprogmenų pėdsakų.

Tačiau tyrimui artimi šaltiniai sakė naujienų agentūrai AFP, kad juodųjų dėžių duomenys „tvirtai palaiko“ prielaidą, kad lainerį sunaikino bombos sprogimas.

Kitas tam tyrimui artimas asmuo Paryžiuje sakė, kad lėktuvo katastrofa buvo „ūmi, staigi“. „Viskas buvo normalu per skrydį, absoliučiai normalu – ir staiga nebebuvo nieko“, – aiškino jis.

Egipto aviacijos ministras Hossamas Kamalas ir Egipto vadovaujamos tyrėjų grupės vadovas ketina surengti savo pirmąją spaudos konferenciją šeštadienį 15 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku, nors vyriausybė perspėjo, kad jis gali būti atidėtas.

Egiptas kaltina užsienio valstybes nesidalinus žvalgybine informacija

Egipto užsienio reikalų ministras Samehas Shoukry apkaltino užsienio valstybes neatsiliepus į Egipto raginimus stiprinti bendradarbiavimą kovoje prieš terorizmą ir nesidalinus žvalgybine informacija apie praėjusią savaitę Sinajaus pusiasalyje nukritusį Rusijos keleivinį lėktuvą, praneša "Reuters".

Aviakatastrofos priežastis turėtų paaiškėti po tyrimo. Nepaisant to, kad tyrimas dar vyksta, kelios šalys jau dabar atšaukė skrydžius į Sinajaus pusiasalyje esantį Šarm aš Šeicho kurortą, teigdamos, kad iš jo skridęs lėktuvas sudužo dėl bombos sprogimo.

"Mūsų girdėta informacija nebuvo išsamiai pasidalinta su Egipto saugumo institucijoms. Mes tikėjomės gauti techninę informaciją", - spaudos konferencijos metu sakė Egipto užsienio reikalų ministras.

Rugpjūtį vos išvengė Britanijos laineris

Viena Egipto karinių pajėgų raketa, paleista per pratybas rugpjūtį, praskriejo vos už 300 metrų nuo Britanijos lainerio, kuris artėjo prie oro uosto Raudonosios jūros kurorte Šarm aš Šeiche, šeštadienį pranešė britų laikraščiai.

Anot Britanijos pareigūnų, tai nebuvo „tyčinė ataka“, įvykusi rugpjūčio 23 dieną, kai raketa pralėkė netoli oro bendrovės „Thomson Airways“ lėktuvo, skridusio iš Londono ir gabenusio 189 keleivius.

Praėjusį šeštadienį, praėjus maždaug dviem mėnesiams po šio incidento, iš to paties kurorto turistus skraidinęs Rusijos lėktuvas sudužo Sinajaus pusiasalyje, žuvo visi 224 jame buvę žmonės.

Britanijos susisiekimo departamento (DfT) atstovas, komentuodamas rugpjūtį įvykusį pavojingą prasilenkimą su raketa, sakė: „Tuo metu ištyrėme incidentą, apie kurį buvo pranešta, ir padarėme išvadą, kad tai nebuvo tyčinė ataką ir kad tai veikiausiai buvo susiję su įprastomis Egipto kariuomenės pratybomis tame regione tuo metu.“

Bulvarinis dienraštis „Daily Mail“ nurodė, kad „Thomson Airways“ lainerio pilotas manevru išvengė raketos smūgio ir saugiai nutupdė lėktuvą. Turistams apie tai nebuvo pranešta.

„Pilotas buvo kabinoje ir pamatė raketą, artėjančią prie lėktuvo. Jis nurodė pasukti lėktuvą į kairę, kad išvengtų raketos, kuri buvo už maždaug 1 000 pėdų (300 metrų), – laikraštis citavo vieną neįvardytą šaltinį. – Kitas „Thomson“ lėktuvas taip pat skrido į (Šarm aš Šeichą) tuo pačiu metu ir matė tą raketą.“

„Įgula buvo informuota, kad raketa buvo paleista per Egipto kariuomenės pratybas, bet tai, kas įvyko sukėlė daug baimės. Dėl to incidento bendrovės darbuotojai nustėro“, – pridūrė šaltinis.

Vienas „Thomson Airways“ atstovas sakė, kad bendrovė „gali patvirtinti įvykį, apie kurį pranešė reiso TOM 476 įgula rugpjūčio 23 dieną.“

„Nusileidus Šarm aš Šeiche buvo atliktas pirminis įvertinimas, ir apie tą įvykį buvo nedelsiant pranešta Jungtinės Karalystės DfT pagal nustatytą protokolą, – aiškino jis. – DfT atliko nuodugnų tyrimą kartu su kitais Jungtinės Karalystės vyriausybės ekspertais.“

„Išnagrinėjusi šio incidento detales, tyrimo komisija padarė išvadą, kad priežasčių nerimauti nėra ir kad saugu tęsti mūsų skrydžių į Šarm aš Šeichą programą“, – pridūrė „Thomson“ atstovas.

Britanija trečiadienį sustabdė skrydžius į Šarm aš Šeichą, kilus įtarimų, kad Rusijos lėktuvo katastrofos priežastis galėjo būti džihadistų padėta bomba. Maskva tokį patį sprendimą priėmė penktadienį.

Šarm aš Šeichas yra populiarus tarp Britanijos ir Rusijos turistų. Šiame kurorte paprastai nuolat ilsisi apie 20 tūkst. Britanijos piliečių.

Maskva šeštadienį pranešė, kad Egipte tebėra beveik 80 tūkst. Rusijos piliečių, bet jų neketinama skubiai evakuoti – turistai galės grįžti numatytu laiku.

Tuo tarpu „Thomson Airways“ dabar skraidina į tėvynę britus, norinčius sugrįžti namo po Rusijos lainerio katastrofos. Pirmasis toks lėktuvas parskrido į Britaniją penktadienį.

Rusija siunčia lėktuvus į Egiptą, kad turistai galėtų grįžti namo

Sankt Peterburgo į Egiptą išskrido trys pirmieji lėktuvai, kurie turistus parskraidins atgal į Rusiją. Apie tai naujienų agentūrai TASS pranešė Sankt Peterburgo savivaldybės turizmo plėtojimo komiteto atstovė spaudai Galina Gromova.

"Pirmieji trys lėktuvai naktį išskrido į Egiptą, vienas jų per Antaliją. Buvo sukurta darbo grupė, atsakinga už turistų grįžimą. Užtikrintas glaudus bendradarbiavimas su visomis kelionių agentūromis", - sakė G. Gromova.

Rusijos turizmo paslaugų asociacijos vertinimu, į Egipto kurortus ilsėtis buvo išvykę apie 10 tūkst. turistų vien iš Sankt Peterburgo. Jų atostogos turėjo tęstis nuo spalio 23 iki lapkričio 6 d. įskaitytinai. Paskutinieji lėktuvai su turistais į Hurgadą ir Šarm aš Šeichą išskrido penktadienio rytą. Šeštadienį turėję įvykti skrydžiai į Egiptą buvo atšaukti.

Prastas saugumas

Egipto prezidento Abdel Fattaho al Sisi biuras nurodė, kad valstybės vadovas telefonu kalbėjosi su V.Putinu ir kad jiedu susitarė glaudžiau koordinuoti veiksmus, kad būtų geriau užtikrinamas „Rusijos lėktuvų saugumas“.

Didėjant tarptautinės bendruomenės susirūpinimui, Europos oro bendrovės ruošėsi pargabenti namo tūkstančius turistų iš Raudonosios jūros kurorto, virtusio Egipto turizmo sektoriaus brangakmeniu.

Danija penktadienį tapo dar viena Europos šalimi, perspėjusia savo piliečius nevykti į Šarm aš Šeichą. Anksčiau tokius perspėjimus paskelbė Prancūzija, Belgija, Didžioji Britanija ir kitos šalys, o kai kurios oro bendrovės dėl visa pikta uždraudė keleiviams vežtis registruoto bagažo.

JAV taip pat pareiškė sustiprinsiančios saugumo patikras reisuose iš kai kurių oro uostų Artimuosiuose Rytuose.

Šarm aš Šeiche tvyrojo sumaištis, kai tūkstančiai sunerimusių ir įpykusių britų, kurie tikėjosi parskristi namo, buvo išsiųsti atgal į savo viešbučius, Egiptui užblokavus kai kuriuos kitus repatriacijos skrydžius.

„Manau, daugybei žmonių iškils klausimas, ar verta kada nors vėl vykti į Egiptą“, – sakė į Londoną parskridusi 34 metų Emma Turner, gyvenanti pietryčių Anglijoje.

Penktadienį aštuoniais reisais į Britaniją grąžinta apie 1,4 tūkst. turistų, kai buvo atšaukti skrydžių apribojimai, bet keleiviams buvo leista pasiimti tik salone telpantį bagažą.

H.Kamalas sakė, kad penktadienį buvo planuoti 29 reisai, bet išskrido tik aštuoni lėktuvai, nes oro uostas neįstengė susitvarkyti su didžiuliu palikto bagažo kiekiu.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ citavo nacionalinės oro bendrovės „Aeroflot“ atstovą, kuris sakė, kad penktadienį bus pasiųstas lėktuvas, turintis išskraidinti Šarm aš Šeiche įstrigusius rusus.

Smūgis turizmui

IS pareiškė sunaikinusi keleivinį lainerį, keršydama už Rusijos aviacijos smūgius Sirijoje, bet nepaaiškino, kaip ta ataka buvo įvykdyta.

Jeigu tikrai tai buvo „Islamo valstybės“ išpuolis, šis atvejis būtų pirmasis kai džihadistai, kontroliuojantys dideles teritorijas Sirijoje ir Irake, nusitaikė į keleivinį lėktuvą.

JAV prezidentas Barackas Obama pažymėjo, kad Vašingtonas „rimtai“ svarsto prielaidą, kad lėktuve buvo padėta bomba, o Britanijos premjeras Davidas Cameronas sakė žurnalistams, kad „labiau tikėtina“, jog katastrofos priežastis buvo „teroristų bomba“.

Egiptas sugriežtino saugumo priemones savo oro uostuose, kad „suteiktų pasitikėjimo Britanijos vyriausybei, bet tai nereiškia, kad mes sutinkame su kokiu nors (katastrofos) scenarijumi“, sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas Abu Zeidas.

Šis incidentas gali smarkiai pakenkti Egipto turizmo sektoriui, kuris dar nėra atsigavęs po 2011 metais įvykusios Arabų pavasario revoliucijos sumaišties.

Šarm aš Šeichas, kadaise buvęs atokus Raudonosios jūros paplūdimys, išaugo į Egipto turizmo sektoriaus brangakmenį. Dešimtys šio kurorto prabangių viešbučių ir verdantis naktinis gyvenimas pritraukdavo daug turistų iš viso pasaulio.

Kelerius metus iki 2011-aisiais įvykusio liaudies sukilimo, per kurį buvo nuverstas ilgametis prezidentas Hosni Mubarakas, Šarm aš Šeichą per metus aplankydavo vidutiniškai 3–4 mln. turistų.