Strateginių pajėgų štabo viršininkas admirolas Cecilis Haney ir kiti Pentagono vadai pripažįsta, kad šios ginkluotųjų pajėgų dalies kovinis potencialias tebėra didelis, o pareiškimas, kad Amerikos branduolinis arsenalas yra „saugus, patikimas ir veiksmingas“, išlieka oficialia mantra.

Vis dėlto jie argumentuoja, kad atėjo laikas modernizuoti tas pajėgas arba rizikuoti, kad sumažės jų atgrasomojo poveikio įtikinamumas.

Kongrese dar tik prasideda debatai dėl šimtų milijardų dolerių vertės planų sukurti ir išlaikyti naujos kartos bombonešius, povandeninius laivus bei sausumoje dislokuojamas tarpžemynines balistines raketas.

Kritikai sako, kad viso branduolinio arsenalo modernizacija Amerikai yra neįperkama ir nebūtina.

Šiems debatams poveikį daro ne vien suvokiama būtinybė pakeisti visus pasenusius ginklus, bet ir nerimas dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų bei susirūpinimas dėl Rusijos veiksmų, kuriuos gynybos sekretorius Ashtonas Carteris vadina branduolinių ginklų žvanginimu.

Gynybos sekretoriaus pavaduotojas Robertas Workas sakė, kad Pentagonui 2021–2035 metais reikės išleisti po maždaug 18 mln. dolerių per metus, siekiant modernizuoti visas tris JAV branduolinės triados grandis – sistemas, suteikiančias galimybę paleisti branduolinius užtaisus iš sausumos, jūros ir oro.

„Mums reikia jas pakeisti, – pažymėjo R. Workas. – Nebegalime to atidėlioti.“

Tačiau kyla pavojus, kad milžiniškos sumos, reikalingos šiam projektui finansuoti, bus apkarpytos, nes aukštesnis prioritetas bus suteiktas nebranduolinės, konvencinės ginkluotės programoms. Be to, R. Worko įvardytos sumos neapima milijardų dolerių, kurių reikėtų modernizuoti patiems branduoliniams užtaisams.

„Modernizuoti dabar – tai ne pasirinkimas, o būtinybė“, - sakė C.Haney. Šį interviu jis davė penktadienį, praėjus kelioms valandoms po to, kai stebėjo, kaip atliekamas neužtaisytos tarpžemyninės balistinės raketos „Minuteman 3“ bandomasis paleidimas iš Vanderbergo karinių oro pajėgų bazės Kalifornijoje.

Cecilis Haney

Raketos „Minuteman“, kurios yra nuolat laikomos parengtos paleisti, į ginkluotę buvo priimtos 1970-aisiais, bet tuo metu planuota, kad jos bus naudojamos ne ilgiau negu 10 metų.

C. Haney sakė, kad JAV branduolinių užtaisų arsenalas šiuo metu yra seniausias, koks kada nors yra buvęs.

„Turime suvokti, kad negalime visko amžinai pratęti“, – pažymėjo admirolas, pridūręs, kad JAV karinis laivynas planuoja pakeisti savo pasenusius „Ohio“ klasės atominius povandeninius laivus, apginkluotus balistinėmis branduolinėmis raketomis.

Karinės oro pajėgos irgi ketina sukurti naują branduolinius ginklus galintį nešti bombonešį, kurie pakeistų dabartinius strateginius bombonešius B-52, priimtus į ginkluotę 1955 metais.

Rusijos veiksnys

R. Workas sakė, kad Pentagonas atidžiai stebi, kaip Rusija atnaujina savo branduolinį arsenalą – be kita ko, kurdama naujas tarpžemynines balistines raketas (ICBM). Tačiau jis pridūrė, kad Maskvos veiksmai nelemia JAV sprendimų, kada turėtų būti pradėtos modernizuoti Amerikos branduolinės pajėgos ir koks turėtų būti tos programos mastas.

Vis dėlto kai kurie analitikai sako, kad JAV ir Rusija pradeda naujas ginklavimosi varžybas.

„Neramina, kaip greitai tiek Jungtinės Valstijos, tiek Rusija slysta atgal į šaltąjį karą – tiek savo retorika, tiek veiksmais“, – pabrėžė nepriklausomas branduolinės politikos analitikas ir knygų autorius Stephenas Schwartzas.

„Blogiausia, kad tiek Jungtinės Valstijos, tiek Rusija dabar naudojasi viena kitos branduolinėmis programomis ir karine veikla, kad pateisintų ir pagrįstų savus veiksmu“, – pridūrė jis.

C. Haney ir R. Workas ketvirtadienio vakarą stebėjo, kaip „Minuteman 3“ paleidžiama per jau antrąjį tokį bandymą šiais metais. R. Workas penktadienį sakė, kad bandymas buvo sėkmingas ir kad raketos paskutinė pakopa nukrito numatytoje vietoje – jūriniame raketų bandymų poligone Ramiojo vandenyno pietuose netoli Kvadžaleino atolo Maršalo salose.

Pasak R. Worko, tai buvo jau aštuntas sėkmingas „Minuteman“ bandomasis paleidimas iš eilės. Tai reiškia, kad vėliausias nesėkmingas šio tipo raketos bandymas buvo 2013 metų gruodį, remiantis Karinių oro pajėgų pateikiamu bandymų kalendoriumi.