Kinija siekia vaizduoti save kaip neutralią Ukrainos konflikto šalį, nepaisant tvirtų ryšių su Rusija, ir nepasmerkė Maskvos invazijos.

„Ukrainos valdžia ir jos globėjai Vakaruose jau parodė, kad sugeba sužlugdyti bet kokias taikos iniciatyvas“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Maskva pabrėžė „Kinijos pusės pasirengimą dėti pastangas pradėti derybų procesą“.

Pekinas pasiūlė miglotą politinį konflikto sprendimą, kuriame raginama palaikyti dialogą ir gerbti visų šalių teritorinį suverenumą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad „mūsų požiūris ir Kinijos paskelbto dokumento nuostatos iš esmės sutampa“.

Ji apkaltino Kyjivą atmetus „bet kokias protingas iniciatyvas, kuriomis siekiama politinio ir diplomatinio susitarimo“. „Galimas sutikimas derėtis grindžiamas ultimatumais su akivaizdžiai nerealiais reikalavimais“, – teigė ministerija.

Kinija po Xi Jinpingo ir V. Zelenskio pokalbio pranešė, kad į Ukrainą nusiųs specialųjį atstovą „krizei“ sureguliuoti.

„Kinija išsiųs specialųjį vyriausybės atstovą Eurazijos reikalams į Ukrainą ir kitas valstybes, siekdama gilesnio bendravimo su visomis šalimis dėl krizės Ukrainoje sureguliavimo politiniu būdu“, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

Ji pabrėžė, kad Kinija yra aiškiai ir nuosekliai pasiruošusi vystyti dvišalius santykius bei strateginę partnerystę su Ukraina. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė pakartojo Xi Jinpingo žodžius, kad, „kalbant apie Ukrainos krizę, Kinija visada stovi taikos pusėje, o pagrindinės pozicijos esmę sudaro pagalba rengiant taikos derybas“.

„Kinija nesukūrė Ukrainos krizės ir nėra krizės šalis. Kaip nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė ir atsakinga didelė šalis, Kinija nesėdės sudėjusi rankų, nepils alyvos į ugnį ir tuo labiau nesinaudos situacija savo naudai“, – pareiškė Hua Chunying.

CNN praneša, kad Kinijos specialiajai delegacijai „Ukrainos krizei“ spręsti vadovaus buvęs Kinijos ambasadorius Rusijoje Li Hui. Kaip pažymėjo žurnalistas Christianas Shepherdas, Li Hui netgi turi Vladimiro Putino įteiktą „Draugystės ordiną“.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį pirmą kartą nuo karo pradžios telefonu kalbėjosi su V. Zelenskiu, pranešė Pekinas ir Kyjivas.

„Turėjau ilgą ir prasmingą pokalbį telefonu su prezidentu Xi Jinpingu“, – tviteryje pranešė V. Zelenskis. „Tikiu, kad šis pokalbis, taip pat Ukrainos ambasadoriaus Kinijoje paskyrimas suteiks galingą postūmį mūsų dvišalių santykių plėtrai“, – rašė jis.

V. Zelenskio atstovas spaudai Sergejus Nykyforovas feisbuke pranešė, kad abiejų vadovų pokalbis truko „beveik valandą“.

Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV pranešė, kad per pokalbį Xi pasakė V. Zelenskiui, jog „pokalbiai ir derybos“ yra „vienintelis kelias“ užbaigti karą.

„Kalbant apie Ukrainos krizę, Kinija visada buvo taikos pusėje ir jos pagrindinė pozicija yra skatinti taikos derybas“, – pasak CCTV, kalbėjo Xi.

Pagal CCTV paskelbtą pokalbio išklotinę, Xi sakė, kad Kinija „nei stebės gaisrą iš šalies, nei pils alyvą į ugnį, jau nekalbant apie pasinaudojimą krize siekiant pasipelnyti“.

„Spręsdamos branduolinį klausimą, visos susijusios šalys turėtų išlikti ramios ir santūrios, iš tiesų sutelkti dėmesį į savo ir visos žmonijos ateitį bei likimą ir bendrai valdyti bei kontroliuoti krizę“, – sakė Xi.

Pekinas teigia, kad konflikte yra neutralus, o Xi niekada nepasmerkė Rusijos invazijos. O V. Zelenskis ne kartą yra sakęs, kad būtų atviras deryboms su Kinijos vadovu Xi.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)