Savo balsą svarbiuose rinkimuose, kuriuose Kremlius pirmą kartą leidžia dalyvauti griežtam prezidento Vladimiro Putino kritikui, Rusijos sostinės gyventojai galės nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro (nuo 7 val. iki 19 val. Lietuvos laiku) atiduoti vienoje iš 3 411 rinkimų apylinkių.

Maskviečiai merą rinks pirmą kartą per 10 metų, nes V.Putinas buvo panaikinęs regioninius rinkimus, o paskui, po didelių protestų pries jo valdymą, kurie vyko 2011-ųjų žiemą, juos grąžino.

A. Navalnas jau balsavo Maskvos mero rinkimuose

Į Maskvos merus kandidatuojantis charizmatiškas Rusijos protestų lyderis Aleksejus Navalnas kartu su šeima pabalsavo 1488-ojoje rinkimų apylinkėje sostinės pietryčių rajone.

Kaip pranešė „Interfax“ korespondentas, sekmadienį rytą opozicionierius kartu su žmona ir dviem vaikais atvyko į rinkimų apylinkę, įsikūrusią vienoje Liublino gatvės mokykloje.

Tinklaraštininkas A.Navalnas, siekiantis mesti iššūkį Kremliaus remiamam Rusijos sostinės vadovui Sergejui Sobianinui, užpildė balsalapį, kurį po to į balsadėžę įmėtė jo 12 metų dukra Darja.

Nesutaikomas Kremliaus kritikas išreiškė viltį, kad per rinkimus nebus pažeidimų.

„Labai norėčiau pamatyti, kaip žmonės pagaliau pareiškia savo valią ir išsirenka tokį merą, kokio nori“, - sakė A.Navalnas, kuris grasino protestais, jei pareigūnai klastos rinkimų rezultatus.

Kiek pabendravęs su spauda kandidatas paliko rinkimų apylinkę, paaiškinęs, kad jo štabas turi daug darbo ir kad jiems reikia stebėti rinkimų eigą.

Daug paprastų maskviečių sako, kad balsuos už A.Navalną, net jei kai kas ir turi abejonių dėl jo griežtos antiimigracinės retorikos.

„Jis įkūnija kovą su korupcija, garbingumą, protestą prieš režimą, - atidavęs savo balsą sakė 28 metų Ivanas Volkovas. – Nesu tikras, kad jis laimės, bet kiekvienas balsas jo naudai paspartins politinių permainų atėjimą“.

A.Navalno, kuris išgarsėjo demaskuodamas elito korupciją ir pažadėjo pasiųsti į kalėjimą V.Putiną ir jo sąjungininkus, jei vieną dieną bus išrinktas prezidentu, dalyvavimas sukuria pirmą per daug metų tikrą konkurenciją Rusijos rinkimuose, nors dabartinis Maskvos meras, kaip manoma, turėtų užsitikrinti perrinkimą jau pirmajame rate.

Be A.Navalno ir S.Sobianino, rinkimuose dalyvauja dar keturi kandidatai, bet parama daugumai jų nėra reikšminga.

Iš viso - šeši kandidatai

A.Navalno dalyvavimas sukuria pirmą per daug metų tikrą konkurenciją Rusijos rinkimuose, nors dabartinis Maskvos meras Sergejus Sobianinas, kaip manoma, turėtų užsitikrinti perrinkimą jau pirmajame rate.

Be A.Navalno ir S.Sobianino, rinkimuose dalyvauja dar keturi kandidatai: komunistų kandidatas Ivanas Melnikas, partijos „Teisingoji Rusija“ pirmininkas Nikolajus Levičevas, „Jabloko“ lyderis Sergejus Mitrochinas ir Rusijos liberalų demokratų partijos (RLDP) atstovas Michailas Degtiariovas, bet parama daugumai jų nėra reikšminga.

Nepaisant jų nuomonių skirtumų, dauguma kandidatų svarbia kampanijos tema iškėlė imigracijos politikos griežtinimą ir žadėjo apvalyti miestą nuo dešimčių tūkstančių darbuotojų migrantų, atvykusių iš buvusios sovietinės centrinės Azijos.

Daugelis stebėtojų šiuos rinkimus 12 mln. gyventojų turinčiame mieste laiko balsavimu dėl pasitikėjimo V.Putino „valdžios vertikale“, turtingoje sostinėje didėjant nusivylimui jau 13 metų trunkančiu jo valdymu ir pakibus ekonominių problemų perspektyvai.

„Maskvos mero rinkimai yra daug daugiau nei vien Maskvos mero rinkimai“, - sakė Carnegie (Karnegio) Maskvos centro politologė Lilija Ševcova.
„Šie rinkimai turėtų parodyti mums, koks yra Putino populiarumas Maskvoje, tad mero rinkimai virsta svarbiu politiniu faktoriumi“, - sakė ji.

Pagrindinė intriga yra ne ta, kiek balsų bus atiduota už dabartinį merą, o ta, kas nutiks jo pagrindiniam varžovui A.Navalnui, kuris rinkimų kampanijoje dalyvavo jau gavęs penkerių metų kalėjimo bausmę dėl, pasak jo, suklastotų kaltinimų.

Sekmadienį rusai taip pat renka virtinės kitų miestų tarybų narius ir merus. Tarp šių miestų yra Urale esantis Jekaterinburgas, kur su Kremliaus remiamu kandidatu irgi varžosi vienas opozicijos aktyvistas.

Daugelis stebėtojų šiuos rinkimus 12 mln. gyventojų turinčiame pagrindiniame Rusijos mieste laiko balsavimu dėl pasitikėjimo V.Putino „valdžios vertikale“, turtingoje sostinėje didėjant nusivylimui jau 13 metų trunkančiu jo valdymu ir pakibus ekonominių problemų perspektyvai.
„Maskvos mero rinkimai yra daug daugiau nei vien Maskvos mero rinkimai“, - sakė Carnegie (Karnegio) Maskvos centro politologė Lilija Ševcova.
„Šie rinkimai turėtų parodyti mums, koks yra Putino populiarumas Maskvoje, tad mero rinkimai virsta svarbiu politiniu faktoriumi“, - sakė ji.

Intriga: kas nutiks dabartinio Maskvos mero varžovui

Pagrindinė intriga yra ne ta, kiek balsų bus atiduota už dabartinį merą, o ta, kas nutiks jo pagrindiniam varžovui A.Navalnui, kuris rinkimų kampanijoje dalyvavo jau gavęs penkerių metų kalėjimo bausmę dėl, pasak jo, suklastotų kaltinimų.

Prasidedant rinkimų kampanijai A.Navalnas buvo nuteistas penkeriems metams kolonijoje už sukčiavimą ir areštuotas teismo salėje.
Kitą dieną jis buvo netikėtai paleistas, kol bus išnagrinėta jo apeliacija dėl bausmės. Šis precedento neturintis žingsnis, kaip sako stebėtojai, parodė, jog Kremlius nežino, kaip elgtis su A.Navalnu.

Vos kelios dienos prieš rinkimus V.Putinas interviu televizijai sukritikavo A.Navalno pajėgumus būti meru ir tvirtino, jog kur tik pasirodo šis opozicijos lyderis, "iš paskos eina kažkokios problemos".

V.Putinas, kuris itin retai kalba apie 37 metų A.Navalną, regis, labai stengėsi neminėti A.Navalno vardo ir vietoje to vadino jį „tuo ponu“.
A.Navalnas surengė kampaniją, kurią daugelis vadina pirmąja vakarietiško stiliaus politine kampanija Rusijoje, - jis surengė daugybę susitikimų su paprastais maskviečiais ir žadėjo valyti miestą nuo korupcijos.

Jis mobilizavo tūkstančius savanorių ir surinko daugiau kaip 100 mln. rublių (3 mln. dolerių) aukų, užsitikrino viešą dešimčių verslininkų paramą, nusamdė garsų ekonomistą Sergejų Gurijevą, kuris šiemet pabėgo iš Rusijos dėl valdžios daromo spaudimo, kad šis parašytų jo ekonominę programą.

55 metų S.Sobianino, uždaro Kremliaus funkcionieriaus, kampanija buvo visiškai kitokia.

Jis atsisakė dalyvauti televizijos debatuose ir davė nedaug interviu, vietoje to skirdamas savo energiją sostinės tvarkymui prieš rinkimus.
Jis anksčiau dirbo Kremliaus administracijos vadovu ir naftos turtingo Tiumenės regiono gubernatoriumi. Į dabartinį savo postą jis buvo paskirtas 2010 metais, kai ankstesnis Maskvos meras Jurijus Lužkovas pateko valdžios nemalonėn.

S.Sobianinas turėtų užsitikrinti pergalę jau pirmajame rate, o A.Navalnas tikriausiai liks antroje vietoje su maždaug 18 proc. balsų, nurodo nepriklausomas visuomenės tyrimų Levados centras.

A.Navalnas tvirtina, kad valdžia planuoja klastoti sekmadienio rinkimus, ir daugelis tikisi, kad jo šalininkai po rinkimų išeis į gatves.

Analitikai sako, kad A.Navalno ateitis priklauso nuo jo pasirodymo šiuose rinkimuose ir po jų vyksiančių protestų masto.

„Neatmetu (galimybės), kad jo kalėjimo bausmė gali būti pakeista lygtine bausme“, - sakė politikos analitikas Dmitrijus Orlovas, kuris konsultuoja prezidento administraciją.