Jie gyrė šį pasiekimą kaip dar svarbų žingsnį pastangose išardyti tos ekstremistų grupuotės finansavimo tinklą.

Džihadistų „iždininkas“ Abu Salehas buvo nukautas lapkričio pabaigoje, JAV kariuomenės atstovas Steve'as Warrenas sakė per vaizdo konferenciją Bagdade, pridūręs, kad jis buvo „vienas ir aukščiausio rango ir labiausiai patyrusių narių“ IS nusikalstamoje finansų sistemoje.

„Abu Salehas buvo jau trečias finansų tinklo narys, kurį mes nukovėme“ per pastarąjį laikotarpį, pažymėjo S.Warrenas, aiškindamas, kad šis veikėjas vykdė į finansų ministro panašias pareigas savo grupuotėje, užgrobusioje dideles teritorijas Irake ir Sirijoje per žiaurų puolimą, kurį lydėjo masinės belaisvių egzekucijos ir priverstiniai atvertimai į islamą.

Abu Salehas buvo nukautas kartu su dviem savo padėjėjais per JAV vadovaujamos koalicijos kampaniją, kurios tikslas – sunaikinti ekstremistų finansų infrastruktūrą, savo „Twitter“ žinutėje rašo Brettas McGurkas , Vašingtono pasiuntinys kovos su IS reikalams.

Tikrasis to veikėjo vardas – Muwaffaqas Mustafa Muhammadas al Karmushas, o JAV valstybės departamento paskelbtame įtariamų teroristų sąraše jis įvardijamas kaip 42 metų irakietis.

„Jo ir jo pirmtakų nužudymas eliminuoja žinias ir talentą, reikalingą šios organizacijos finansų koordinavimui“, – aiškino S.Warrenas ir pridūrė, kad du kiti IS lėšų rinkimų tinklų pareigūnai taip pat buvo nukauti per koalicijos oro pajėgų smūgius Irake lapkričio pabaigoje.
Jie buvo įvardyti kaip Abu Mariamas, „Islamo valstybės“ vadovybės įsakymų vykdytojas ir svarbus šios grupuotės vykdomo turto prievartavimo tinklo veikėjas, taip pat Abu Waqmanas al Tunisas, kuris, anot S.Warreno, koordinavo IS žmonių, ginklų ir informacijos logistiką.

Abu Mariamas JAV Valstybės departamento sąraše įvardijamas kaip 32 metų tunisietis Mouniras Ben Dhaou Ben Brahimas Ben Helalas.

Jungtinės Valstijos įvardijo, kas perka teroristų naftą

Teroristinė organizacija „Islamo valstybė“ kiekvieną mėnesį iš naftos kontrabandos užsidirba apie 40 mln. dolerių (36,5 mln. Eur), o daugiausia šio juodojo aukso įsigyja Sirijos prezidento Basharo al Assado valdantysis režimas. Dalis naftos keliauja ir į Turkiją. Tokius duomenis pateikia Jungtinių Valstijų finansų departamento vadovo pavaduotojas kovai su terorizmu ir finansinei žvalgybai Adamas Szubinas, skelbia „Reuters“.

Ketvirtadienį A. Szubinas skaitė pranešimą Karališkajame tarptautinių santykių institute Londone. Jis pasakojo apie „Islamo valstybės“ teroristų finansus.

A.Szubinas pareiškė, kad „Islamo valstybė“ „labai daug naftos parduoda B. al Assado režimui“, dalis „per sieną keliauja į Turkiją“, dalis „nusėda“ „kurdų regionuose“. Anot pareigūno, teroristai Sirijos prezidento režimui naftos parduoda žymiai daugiau nei turkams. Kalbėdamas apie konfliktą Sirijoje,
A. Szubinas pabrėžė: „Dvi konfliktuojančios pusės bando sunaikinti viena kitą, tačiau tuo pačiu vysto prekybą, kurios apimtys sudaro milijonus dolerių“.

Jungtinių Valstijų finansų departamento atstovas apibūdino veiksmingesnę, vertinant Amerikos požiūriu, „Islamo valstybės“ finansinės bazės griovimo strategiją: išgaunama nafta keliauja įvairiomis kryptimis, tad reikia stengtis ne užkirsti kelią naftos pardavimui, o smogti naftos infrastruktūrai, ją sunaikinti.

Be to, JAV pareigūnas tikisi, kad Turkija šiuo klausimu imsis aktyvių veiksmų: „Mes tikimės, kad turkai padarys daugiau (tam, kad būtų užkirstas kelias naftos kontrabandai). Šios sienos saugumo stiprinimas (Turkijos sienos su Sirija ir Iraku) atneštų žymiai didesnių dividendų“.

A.Szubinas taip pat sakė, kad per visą gyvavimo istoriją „Islamo valstybė“ iš bankų pagrobė ir iš naftos kontrabandos Sirijoje ir Irake užsidirbo iki 1,5 mlrd. dolerių (1,37 mlrd. Eur). Iš šios sumos pajamos už naftą sudaro apie 500 mln. dolerių (456 mln. Eur), o iš bankų pasisavintų lėšos siekia nuo pusės iki milijardo dolerių, informuoja naujienų agentūra ITAR-TASS.