„Būkite tikri, kad šios iniciatyvos, jeigu jų imsis mūsų partneriai europiečiai, neliks be atsako. Reakcija tikrai bus adekvati ir labai jautriai paveiks mūsų partnerius europiečius“, – kalbėjo V. Makejus.

Jį cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Mums atrodo, kad mes stengėmės adekvačiai reaguoti į tuos iššūkius, su kuriais susidūrė ir susiduria Baltarusija“, – sakė ministras.

Pasak jo, Baltarusija niekada nebuvo suinteresuota sankcijų politika.

„Mes visada sakėme, kad sankcijos – nėra būdas tarptautinių santykių realizavimui, – pareiškė V. Makejus. – Tačiau jeigu jau tie, kurie inicijuoja tokius dalykus, nori eiti šiuo keliu, tai, žinoma, mes būsime priversti reaguoti. Ir šiandien posėdyje buvo apsvarstyta (ir iš esmės palaikyta) visa virtinė priemonių, kurių gali imtis Baltarusija tuo atveju, jeigu mūsų partneriai priims sprendimą griežtinti šias sankcijas – pereiti nuo individualių sankcijų prie ekonominių, ką ragina daryti kai kurie Baltarusijos valdžios oponentai.“

„Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) išvakarėse pranešė, kad ES ketvirtadienį gali pritarti naujoms sankcijoms Baltarusijai.

Vis tik vienas diplomatinis šaltinis pareiškė naujienų agentūrai „Interfax“, kad ši konferencija nebus oficialus ES Tarybos susitikimas – taigi, ministrai negalės priimti teisiškai įpareigojančio sprendimo.

„Diskusijų metu ministrai gali kelti bet kokius klausimus. Gali būti, kad ministrai pasieks politinį susitarimą dėl tokio paketo priėmimo“, – pažymėjo šaltinis, bet pabrėžė, kad sankcijų klausimas net nėra įtrauktas į susitikimo darbotvarkę.

Anksčiau Briuselis „nežmonišku ir gėdingu Baltarusijos pareigūnų veiksmų rezultatu“ pavadino civiliniais drabužiais apsirengusių saugumo pajėgų narių kankinto aktyvisto Ramano Bandarenkos žūtį Minske.

Briuselis priminė, kad Bendrija jau taiko sankcijas 55 baltarusių pareigūnams, kuriuos laiko atsakingais už bendrapiliečių persekiojimą. ES taip pat pagrasino įvesti Minskui papildomas baudžiamąsias priemones, jei represijos tęsis.

Tuo metu Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pirmadienį nurodė, kad Baltarusijos režimo pareigūnų, kuriems yra taikomos ES sankcijos, sąrašas turėtų pailgėti iki daugiau kaip 200 pavardžių.

Baltarusiją jau ketvirtą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

ES: užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį gali svarstyti naujas priemones Baltarusijai

Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį per neformalią vaizdo konferenciją aptars padėtį Baltarusijoje ir gali svarstyti naujas sankcijas, sakė ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano.

„Viskas įmanoma, jei bus visų Europos Sąjungos valstybių narių sutarimas. Nenoriu užbėgti už akių ministrų diskusijų rezultatams ar turiniui. Reikia palaukti diskusijų, ES valstybių narių vertinimų dėl padėties Baltarusijoje, taip pat pasiūlymų“, – antradienį spaudos konferencijoje Briuselyje sakė P. Stano.

Jo buvo paklausta, kaip toli ES pasirengusi eiti vykdydama sankcijų Baltarusijai politiką ir ar bus įvestos ekonominės sankcijos. Bendrija jau taiko sankcijas 55 baltarusių pareigūnams, kuriuos laiko atsakingais už bendrapiliečių persekiojimą. Tarp jų yra ir prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

P. Stano atsakė, kad ketvirtadienį vyksiančios diskusijos „taip pat yra skirtos galimiems pasiūlymams, ir nebūtinai visada aptarinėjami iš anksto parengti pasiūlymai: gali būti aptarinėjamos kūrybiškos, naujos priemonės, jei bus sutarimas“.

„Reikia palaukti ministrų diskusijų. Kaip ir sakiau, viskas įmanoma, jei yra 27 ES valstybių narių sutarimas“, – pridūrė jis.

Anot P. Stano, ES pozicija dėl Baltarusijos visiškai aiški.

„Mes nepripažįstame pono Lukašenkos, kaip valstybės vadovo, legitimumo. ES ir Baltarusijos dialogas oficialiu lygiu buvo nutrauktas jau seniai, reaguojant į neleistinus valstybės valdžios veiksmus“, – kalbėjo jis.

ES diplomatijos vadovo atstovas pranešė, kad Bendrija apribojo kontaktus su Baltarusija iki ekspertų lygio.

Ankstesniam bendradarbiavimui pagal Rytų partnerystės programą atkurti būtina, kad Baltarusijos valdžia nutrauktų represijas prieš savo šalies gyventojus ir reaguotų į jų reikalavimus, nurodė jis.

„Dialogas [su Baltarusija] per peržiūrėtas ir pažemintas iki ekspertų lygio ", – sakė P. Stano.

Jis pridūrė, kad ES ketina toliau palaikyti baltarusius ir pilietines organizacijas.

„Po dviejų dienų užsienio reikalų ministrai aptars tai [per vaizdo konferenciją], įskaitant galimą baudžiamųjų priemonių išplėtimą“, – nurodė J. Borrellio atstovas.