„Nemanome, jog, atsižvelgiant į faktą, kokios ginklo paleidimo sistemos panaudotos, pasitelkiant raketas, atakas galėjo vykdyti opozicinės jėgos. Padarėme išvadą, jog jas atliko Sirijos valdantysis režimas“, - „NewsHour“ kalbėjo B. Obama.

„Jeigu taip ir buvo, būtinos tarptautinės pasekmės“, - pridūrė JAV prezidentas.

Dėl smūgio dar neapsisprendė

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį sakė dar nesantis apsisprendęs, ar atakuoti Siriją, tačiau bet kokie Amerikos veiksmai būtų perspėjimas, jog Damasko režimui „nevertėtų“ dar kartą panaudoti cheminius ginklus.

B.Obama pareiškė, kad jo vyriausybė padarė išvadą, jog prezidento Basharo al Assado režimas atsakingas už praeitą savaitę įvykdytą šiurpią ataką prieš civilius Damasko priemiesčiuose, per kurią žuvo šimtai žmonių.

Tačiau jis pasiuntė aiškią žinią, jog tikisi, kad JAV baudžiamieji smūgiai būtų riboto masto ir kad jie nebus mėginimas pakreipti pusiausvyrą tarp B.al Assado pajėgų ir sukilėlių, įsitraukusių į jau ilgiau nei dvejus metus vykstantį kruviną pilietinį karą.

„Aš nepriėmiau sprendimo“, – B.Obama sakė televizijos PBS laidai „NewsHour“, kai buvo paklaustas, kiek jis yra priartėjęs prie įsakymo panaudoti JAV karinę jėgą prieš Siriją.

Tačiau B.Obama sakė padaręs išvadą, kad „tiesioginis karinis įsitraukimas, įsikišimas į pilietinį karą Sirijoje, nepagerintų padėties vietoje“.

Atsižvelgiant į šią viziją, kad JAV kariniai veiksmai toje šalyje būtų riboti, B.Obama buvo paklaustas, kaip būtų galima strategiškai pagrįsti Amerikos smūgį, kuriuo veikiausiai taptų sparnuotųjų raketų atakos iš Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų antvandeninių arba povandeninių laivų.

Prezidentas atsakė, kad po tokio smūgio Sirijos vyriausybė „būtų gavusi gana stiprų signalą, kad jai verčiau to nedaryti dar kartą“.

Britanija žada laukti JT inspektorių tyrimo rezultatų paskelbimo

Didžioji Britanija nesiims karinių veiksmų prieš Sirijos režimą, kol Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai pateiks įrodymų apie chemines atakas, sakoma trečiadienį paskeltame vyriausybės pasiūlyme, dėl kurio balsuos parlamentas.

Įstatymų leidėjai balsuos dėl Britanijos atsako į tas numanomas atakas ketvirtadienį, tačiau dėl bet kokių karinių veiksmų bus reikalingas papildomas balsavimas parlamento Bendruomenių Rūmuose, gavus JT ekspertų išvadas, sakoma pasiūlyme.

JT Saugumo Taryba, kurioje Jungtinė Karalystė turi nuolatinės narės teises, turėtų būti nedelsiant informuota, kai tik patikrinimai Sirijoje bus baigti, o tuomet turėtų būti dedamos „visos pastangos“ užsitikrinti Saugumo Tarybos rezoliuciją, pagrindžiančią karinius veiksmus, rašoma vyriausybės dokumente.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba privalo turėti galimybę nedelsiant apsvarstyti tą informaciją, ir turėtų būti dedamos visos pastangos užtikrinti Saugumo Tarybos rezoliucijai, palaikančiai karinius veiksmus, prieš imantis bet kokių tokių veiksmų, – pabrėžiama pasiūlyme. – Prieš bet kokį tiesioginį įsitraukimą vyks tolesnis balsavimas Bendruomenių Rūmuose.“