„Noriu paprašyti išbraukti pirmąjį darbotvarkės klausimą dėl Seimo nutarimo dėl laikinosios komisijos išvados, kadangi EPK dar nėra pateikusi savo išvados ir vakar gautas papildomas skundas dėl procedūrų, dėl statuto pažeidimo“, – ketvirtadienį Seimo seniūnų sueigoje kalbėjo Mišrios grupės atstovė Rita Tamašūnienė.

Kaip Eltą informavo EPK pirmininkė Aušrinė Norkienė, naujas skundas dėl galimo procedūros pažeidimo gautas trečiadienį vakare.

„Prašau šiandieną nesvarstyti šio klausimo. Ateinantį antradienį turėsime EPK posėdį ir manau, kad priimsime išvadas. Nereikia niekur skubėti ir padarykime taip, kaip reikia“, – sueigoje sakė A. Norkienė.

Opozicijos siūlymui nebuvo pritarta

Nors R. Tamašūnienės idėją palaikė opozicija ir liberalas Andrius Bagdonas, visgi 9 balsavus už, prieš – 11, tokiam siūlymui nebuvo pritarta.

Seimo vicepirmininko Jurgio Razmos teigimu, diskutuoti svarstymo stadijoje bus galima ir negavus EPK išvadų. Pasak parlamentaro, jos bus svarbios priėmimo metu.

„EPK išvados svarbios yra priėmimo stadijoje, o diskutuoti dėl pateiktos komisijos informacijos tikrai galime ir siūlau palikti darbotvarkėje“, – kalbėjo J. Razma.

Prieš savaitę parlamentas VSD pranešėjo komisijos išvadoms pritarė po pateikimo, tačiau netrukus dalis opozicijai priklausančių parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), prašant išsiaiškinti, ar parlamentinio tyrimo komisija veikė teisėtai.

Su įslaptinta parlamentinio informacija, žymima grifu „Slaptai“, gali susipažinti 82 Seimo nariai, turintys atitinkamus leidimus. Visgi, iki pirmojo balsavimo su įslaptintais dokumentais buvo susipažinę tik 16 Seimo komisijos veikloje nedalyvavusių parlamentarų.

Išvadose yra teikiami siūlymai, susiję su atliktu parlamentiniu tyrimu. Seimas raginamas svarstyti dėl Žvalgybos kontrolierių įstatymo pakeitimų, suteikiant ombudsmenui teises ir pareigą atlikti kriminalinę žvalgybą atliekančių institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą. Taip pat siūloma stiprinti VSD ir STT parlamentinę kontrolę, peržiūrėti parlamentinės kontrolės teisinė reglamentavimą, jog institucijos Seimui privalėtų pateikti visą reikalingą informaciją. Tarp rekomendacijų – ir raginimai užtikrinti Seimo vaidmenį skiriant ir atleidžiant VSD ir STT vadovus, jų pavaduotojus.

Į parlamentinio tyrimo išvadas sureagavo ir šalies vadovas Gitanas Nausėda. Prezidentūros teigimu, tai „desperatiškas bandymas paveikti prezidento rinkimų rezultatus“ ir kartu mėginimas „diskredituoti valstybę ir jos konstitucinius principus“. Daukanto aikštė tikina, kad Seimo laikinoji komisija yra politizuota, o pateiktos išvados nukreiptos ne tik prieš prezidentą, bet ir daugelį valstybės institucijų.

Visgi, Seimo koridoriuose kalbama apie galimą Prezidentūros spaudimą parlamentarams, skatinant išvadų nepalaikyti.

Čmilytė-Nielsen: VSD pranešėjo komisijos išvadų priėmimas turėtų vykti po pirmojo prezidento rinkimų turo

Seimo pirmininkė mano, jog parlamentas turėtų priimti galutinį sprendimą dėl vadinamosios pranešėjo Tomo Gailiaus komisijos išvadų tik po pirmojo prezidento rinkimų turo. Anot liberalės, taip būtų išvengta regimybės, jog parlamentinis tyrimas yra pasitelkiamas rinkiminei kovai.

„Man atrodo, jog išvadų priėmimas, jeigu šiandien bus sėkmingai praeitas svarstymas, galėtų būti jau po pirmojo prezidento rinkimų turo – tam, kad niekam nekiltų kažkokių abejonių, jog čia yra rinkiminės kovos dalis. Mes, liberalai, toje kovoje nedalyvaujame, todėl manome, kad reikėtų maksimaliai depolitizuoti šį klausimą“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Ji taip pat viliasi, jog iki išvadų priėmimo bus išspręsti skundai dėl komisijos darbo – Seimo Etikos ir procedūrų komisija, jau pradėjusi vieną tyrimą, sulaukė dar vieno kreipimosi šiuo klausimu.

„Šiandieną turime svarstymą ir tikiuosi, kad etikos komisija, suprasdama visą klausimo svarbą, kitą savaitę pateikas savo išvadą. Matyt, ne dėl visų epizodų, ne dėl naujausio skundo“, – aiškino Seimo vadovė.

„Bet reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog pirmas skundas dėl galimų procedūrinių pažeidimų buvo gautas iš Generalinės prokuratūros likus porai valandų iki išvadų pateikimo. Man iki galo nėra aišku, kodėl buvo laukiama taip ilgai, jeigu buvo matomi procedūriniai pažeidimai. Tai irgi šiek tiek kvepia tokiu mėginimu stabdyti procesą“, – abejonėmis dalijosi ji.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją