Policijos departamento atstovė Revita Janavičiūtė „Delfi“ teigė, kad siekiant išvengti provokacijų ir užkardyti galimus vandalizmo atvejus šalies policijos policijos pareigūnai vykdys sustiprintą patruliavimą prie karių kapinių.

Viešosiose erdvėse bus stiprinama viešosios tvarkos priežiūra. Bus papildomai stebimi paminklai, skverai, tiltai ir kiti objektai. Bus stebima situacija dėl draudžiamų simbolių demonstravimo.

Vilniuje, nepaisant to, kad paminklai sovietų kariams yra nuversti, paprastai tą dieną lankytojai su gėlėmis eina į Antakalnio kapines. Nešti gėlių nėra draudžiama, bet policija budriau stebės aplinką, kad užtikrintų viešąją tvarką ir rimtį.

„Kiekvienais metais Vilniaus apskr. VPK policijos pareigūnai gegužės 9-ąją dirba Antakalnio kapinėse užtikrindami viešąją tvarką ir rimtį. Šiemet ne išimtis. Policijos pajėgos (tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti pareigūnai) patruliuos ir fiksuos galimus pažeidimus, stebės atvykusius dalyvius, kad būtų išvengta galimų provokacijų, užkirstas kelias administraciniams nusižengimams dėl draudžiamų simbolių demonstravimo“, – teigė policijos atstovė.

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat šiuo metu neturi indikacijų dėl planuojamų susirinkimų, minint Pergalės dieną.

„ Prašymų išduoti leidimą susirinkimui taip pat nesame gavę. Jei gautume informacijos apie planuojamą susibūrimą be išduoto leidimo, informaciją perduotume policijos pareigūnams“, – teigė savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas.

Klaipėdoje pareigūnai irgi bus budrūs

Nuotraukos iš Klaipėdos gegužės 9-osios minėjimo

Klaipėdoje paprastai ta vieta, kur Gegužės 9-ąją žmonės nešdavo gėles, rinkdavosi, būdavo Skulptūrų parkas. Prieš kelerius metus ten irgi buvo demontuoti sovietiniai paminklai.

„Bus budinčių pareigūnų kaip ir kiekvieną dieną, kurie taip pat tą dieną pravažiuos, patikrins tas vietas, kuriose Gegužės 9-ąją galimai galėtų rinktis asmenys. Gėlių padėti arba susitikti tikrai yra nedraudžiama, svarbu, kad tie susitikimai būtų taikūs ir nepažeistų viešosios tvarkos“, – teigė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Andromeda Grauslienė.

Pasak atstovės, Klaipėdos apskrities vyriausiojo komisariato Viešosios tvarkos tarnybos pareigūnai kol kas nėra gavę jokių pranešimų ar prašymų dėl leidimo organizuoti kažkokius renginius ar piketus. Pareigūnai, stebintys socialinę erdvę, taip pat kol kas nepastebėjo, kad tądien būtų organizuojami didesnio masto susibūrimai.

Kaune ramu

Kaune kol kas irgi ramu. Šiame mieste nėra buvę kažkokių ypatingų neramumų Gegužės 9-ąją.

Miesto policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė teigė, kad kol kas jie neturi duomenų apie tai, kad kažkas išskirtinio galėtų įvykti šiemet.

VSD perspėjimas

Valstybės saugumo departamentas (VSD) perspėjo, kad artėjant gegužės 9-ajai neatmestinos provokacijos

„Pastaruoju metu su Kremliaus režimu susiję subjektai prieš Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes aktyviai vykdo psichologines-informacines operacijas, kurios apima ir kinetinius veiksmus, kai tikslingai daromi įvairaus pobūdžio teisės aktų pažeidimai.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) atkreipia dėmesį, kad šios operacijos pasižymi agresyvumu, siekiant paveikti visuomenes, jas įbauginti, kelti paniką ir trikdyti valstybės institucijų darbą“, – teigiama VSD feisbuke išplatintame pranešime.

Lietuvos žvalgyba pažymi, kad informacinių-psichologinių atakų kampanijos įprastai remiasi įvykiais, kurie tuo metu yra aktualūs atakuojamose šalyse, o naratyvams kurti naudojamos visuomenei svarbios temos ir reikšmingos istorinės datos.

„ Pernai antisovietiniam pasipriešinimui atminti skirti paminklai Baltijos šalyse tikslingai išniekinti gegužės 9 d. išvakarėse, kai Rusijoje švenčiama vadinamoji „pergalės diena“. Žvalgybos vertinimu, artimiausioje perspektyvoje panašaus pobūdžio išpuolių ar provokacijų tikimybė prieš įvairius objektus Lietuvoje išlieka padidėjusi“, – teigiama įraše.

VSD dar kartą atkreipia dėmesį, kad priešiškos tarnybos siekia įvairiais būdais verbuoti Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojus, kuriuos vėliau galėtų išnaudoti tokioms provokacijoms ar išpuoliams vykdyti. Vis dažniau tam pasitelkiami socialiniai tinklai, kuriuose nuolat atsiranda skelbimai, skelbiantys, kad ieškoma asmenų, sutiksiančių už tam tikrą mokestį šnipinėti, pavyzdžiui, fotografuoti strateginės svarbos infrastruktūrą ar karinius objektus ir rinkti duomenis apie asmenis, vykdyti sabotažo ar vandalizmo aktus.

Socialiniuose tinkluose pamačius skelbimus, kuriuose siūlomas finansinis atlygis už vandalizmo aktų ir kitų teisės aktų pažeidimų vykdymą Lietuvoje, raginame nedelsiant apie tai pranešti VSD.