Antradienį užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Bendrijų reikalų tarybos (BRT) posėdyje Liuksemburge, kurio metu svarstytas pasirengimas spalio 20-21 dienomis vyksiančiai Europos Vadovų Tarybai (EVT), taip pat aptarti ES instituciniai ir ateities klausimai, teigiama pranešime.

„Esame lūžio taške, kai Rusija plečia agresiją Ukrainoje, artėjant žiemai kėsinasi į Ukrainos strateginę infrastruktūrą, o visam pasauliui grasina branduoliniu ginklu, todėl Ukrainai kaip niekada anksčiau svarbi ES ir jos valstybių narių parama, pirmiausiai karinė ir finansinė“, – teigė viceministrė. Ji taip pat paragino užkirsti kelią sankcijų apėjimui ir jas toliau stiprinti tiek Rusijos, tiek Baltarusijos režimams.

Pasak J. Neliupšienės, privalo būti sukurtas Specialusis tribunolas Rusijos agresijos nusikaltimui ir nusikaltimams prieš žmoniją tirti. Įvertinę Rusijos atsakomybę, turėtume teisinių priežasčių panaudoti įšaldytas Rusijos lėšas Ukrainos atstatymui.

Viceministrė posėdžio metu taip pat pabrėžė, kad ES turėtų įvertinti Kinijos laikyseną dėl karo Ukrainoje ir tai turėtų poveikio visos ES ir Kinijos ateities santykiams.

Kaip teigiama pranešime, BRT posėdžiu metu didelis dėmesys taip pat skirtas priemonėms apriboti Lietuvoje ir Europoje kylančias energijos kainas. „Artėjant žiemai, reikalingos skubios europinės priemonės dėl dujų kainų lubų ir ES lygmens kompensacinis mechanizmas. Tikimės europiniu solidarumu paremto sprendimo, kuris prisidėtų prie sklandaus ES vidaus rinkos veikimo“, – sakė J. Neliupšienė.

Anot URM, tarybos susitikime taip pat buvo keičiamasi nuomonėmis dėl EP pasiūlymo sušaukti Konventą ES Sutartims peržiūrėti. Lietuvos požiūriu, ES susiduriant su saugumo, energetikos ir ekonominiais iššūkiais, reikėtų susilaikyti nuo institucinių ginčų ir susitelkti į konkrečių, piliečiams rūpimų problemų sprendimą, visų pirma, tose srityse, kuriose galime pasiekti konsensusą ir sustiprinti ES vienybę.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją