Parlamentaras tikslinosi, kaip ministrė pirmininkė vertina

„Mūsų prezidento patarėja užsienio politikai ponia A. Skaisgirytė prezidento institucijos vardu jau antra diena bando teigti, kad viskas Lietuvoje gražu tampa tik dėl prezidento. O jei rimčiau, kad iš esmės prezidento aiškaus pokalbio dėka buvo suvaldyta migrantų krizė. Nors vidaus reikalų ministrė ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas labai aiškiai paneigė tai. Dar daugiau, NSGK pirmininkas teigia, kad Prezidentūra ragino neskubėti priimti sprendimo dėl nelegalių migrantų apgręžimo politikos“, – klausimą uždavė M. Maldeikis.

Kartu dar pažymėdamas, jog tai buvo vienas esminių sprendimų, padėjusių atremti šią hibridinę agresiją.

Politikas I. Šimonytės klausė „kiek svarbus buvo prezidento institucijos indėlis ir vaidmuo, suvaldant šią hibridinę Lukašenkos agresiją“.

Ministrė pirmininkė teigė, jog jai nesinori leistis į „polemikas su ponia Skaisgiryte“.

„Man turbūt nesinorėtų leistis į polemikas su ponia Skaisgiryte, nežinau, ar tai kur veda. Galiu taip pasakyti, esu dėkinga Ekscelencijai prezidentui už tai, ką jis padarė telkdamas politines partijas, esančias Seime. Ir organizuodamas susitikimą, kuriame buvo aptartos svarbios priemonės ir įstatymo projektai, kuriuos Seimas priėmė rugpjūčio 10 dieną. Taip pat už tuos skambučius, kontaktus, kurie buvo su kitų valstybių, aktualių šiame procese vadovais“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

„Na, o dėl neįleidimo, apgręžimo taktikos, reikėtų suprasti,kad nėra kažkokio Hario Poterio, kuris atsistojęs gali pamosuoti burtų lazdele ir staiga visi žmonės apsigręžia nuo sienos. Turi būti sutelktos pajėgos, tam reikėjo pasitelkti ir kariuomenės dalyvavimą, tai yra ilga siena, fizinė apsauga reikalauja nemažų pastangų. Reikėjo tikrai pasitelkti partnerius iš kitų valstybių“, – Seime kalbėjo premjerė I. Šimonytė.

Ministrė pirmininkė kalbėjo, jog užsienio reikalų ministras, vidaus reikalų ministrė ir „visi padarėme daug, kad tos paramos ir fizinės paramos atsirastų kaip įmanoma greičiau ir kaip įmanoma daugiau“.

„Kad sprendimai galėtų būti įgyvendinti ir jie būtų paaiškinti EŽTT jurisprudencijai ir precendentais, kurie yra pasitaikę kitose valstybėse. Taip turbūt galėčiau diplomatiškai šituos komentarus“, – Seimo salėje Vyriausybės valandoje teigė I. Šimonytė.

Ingrida Šimonytė

Savo žodžių neišsižada

Kritikos dėl savo pasisakymo apie Vyriausybės darbą nelegalių migrantų krizės metu iš premjerės I. Šimonytės ir valdančiųjų sulaukusi prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė savo žodžių neišsižada. Priešingai, šalies vadovo Gitano Nausėdos patarėja stebisi vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pareiškimu, kad Prezidentūra esą nori pasišildyti Vyriausybės, kovojančios su migrantų krize, šlovės spinduliuose.

„Tikrai keista buvo girdėti, kad Prezidentūra nori šlovę nuo Vyriausybės nuimti ar kažkaip šlovės spinduliuose šildytis. Apie kokią šlovę kalbame, kai krizė dar nėra išspręsta?“ – interviu LRT radijui stebėjosi A. Skaisgirytė ir toliau tikino, kad Vyriausybė nelegalių migrantų srautus per Lietuvos – Baltarusijos pasienį suvaldė pavėlavusi.

„Šiuo momentu mums pavyko šią krizę suvaldyti, ir tai yra gerai. Kad buvo per vėlai pradėta daryti – tai yra akivaizdu, ir to įrodymas yra 4 tūkst. nelegalių migrantų, kurie yra šiuo metu Lietuvoje“, – sakė patarėja.

„Teigti, kad yra (Vyriausybės pasiekta – ELTA) šlovė jokiu būdu nebūtų galima“, – akcentavo ji.

A. Skaisgirytė tikino, kad savaitės pradžioje pačios pažymėtas prezidento indėlis raginimais ir pokalbiais su Vyriausybe prisidėti prie nelegalių migrantų krizės valdymo nėra iš piršto laužtas.

„Prezidentas ragino Vyriausybę ir konkrečiai Vidaus reikalų ministeriją aktyviau spręsti krizę nuo pat pradžios: birželio pradžioje, berods, jis šiuo klausimu pirmą kartą susitiko su ministre Bilotaite. Vėliau įvyko net dvi Valstybės gynimo tarybos, kuriose buvo svarstomas nelegalios migracijos klausimas: viena vyko birželį, kita – liepos mėnesį. Ir tik rugpjūčio pradžioje gimė operacijos vadovės sprendimas dėl to, kad nelegalių migrantų reikia neįleisti į Lietuvos teritoriją. Vėlgi du mėnesiai buvo gana chaotiško tvarkymosi“, – aiškino S. Skaisgirytė.

Be to, tikino ji, prezidentas klausimą kėlė europiniu mastu.

„Prezidentas šį klausimą dar gegužės mėnesį kėlė ES vadovams. Jau tada buvo aišku, kad susiduriame su reiškiniu, kuris turi rūpėti visai ES. Tai, kas nuo jo priklauso tarptautinėje plotmėje, jis jau darė“, – teigė patarėja, pažymėdama, kad Valstybės gynimo tarybą prezidentas sušaukė, matydamas, kad reikalai šalies viduje užklupusios krizės atžvilgiu nėra tvarkomi gerai.

„Kai prezidentas matė, kad, deja, nevyksta reikalai, tai ir sušaukė Valstybės gynimo tarybą, kaip instrumentą duoti postūmį tolimesniems veiksmams. Tai pasiteisino, nes reikalai pradėjo judėti“, – sakė A. Skaisgirytė.

Galiausiai patarėja nepriėmė kritikos dėl to, kad pats prezidentas nelegalių migrantų krizės pradžioje, apžvalgininkų požiūriu, neskubėjo sušaukti VGT.

„Tam, kad būtų pradėta valdyti krizė, nebūtina laukti Valstybės gynimo tarybos“, – akcentavo A. Skaisgirytė.

ELTA primena, kad valdančiųjų ir premjerės kritikos susilaukė šią savaitę išsakyta A. Skaisgirytės replika dėl nelegalių migrantų krizės valdymo. Kalbėdama „Žinių radijui“ patarėja teigė, kad tik po pokalbio su prezidentu iki tol prastai besitvarkiusi Vyriausybė ėmėsi ryžtingų sprendimų suvaldant migrantų krizę.

„Jeigu pačioje pradžioje matėme, kad sekasi tvarkytis gana prastai, tai maždaug po mėnesio situacija pagerėjo, kai po sušauktos Valstybės gynimo tarybos ir aiškaus prezidento pokalbio su premjere, vidaus reikalų ministre ir kitais ministrais buvo imtasi ryžtingų priemonių“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė prezidento vyriausioji patarėja.

Prezidento vyriausiosios patarėjos pasisakymą dėl Vyriausybės darbo nelegalių migrantų krizės metu antradienį sukritikavo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. A. Skaisgirytės poziciją, esą Vyriausybė ryžtingų veiksmų suvaldant nelegalių migrantų krizę ėmėsi tik po sušauktos Valstybės gynimo tarybos (VGT) ir aiškaus pokalbio su šalies vadovu, A. Bilotaitė įvertino kaip norą „pasišildyti kitų pasiektoje šlovėje“.

Kiek anksčiau premjerė Ingrida Šimonytė taip pat kritiškai sureagavo į šį pasisakymą.

„Bandau prisiminti tą „aiškų pokalbį“. Gal be reikalo tikiuosi, kad kiti politikai, o ypač jų vardu kalbantieji, irgi vertina savo nuopelnus su tinkamu saiku. Bet norėčiau vis dar tikėtis“, – feisbuke antradienį rašė premjerė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (127)