Delfi jau rašė, kad maždaug 5 val. ryte prasidėjusi tiesioginė transliacija truko apie 8 minutes, jos metu 1983 m. gimęs vyras žalojo save. Ją stebėję žmonės ragino kuo greičiau kviesti pagalbą.

Tačiau policija ir prokuratūra ryte išplatintuose pranešimuose rašė, kad apie tokią transliaciją sužinojo tik gavę Singapūro Interpolo nacionalinio biuro pranešimą, tai įvyko 5 val. 30 min.

Tačiau kaip Delfi sužinojo Bendrajame pagalbos centre, informaciją pareigūnus pasiekė anksčiau – 5 val. 04 min. numeriu 112 paskambinęs žmogus pranešė, kad transliacijos metu žmogus save žaloja.

Paklaustas, kaip buvo reaguota į šį pranešimą, Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis sakė, kad policija ėmėsi priemonių nustatyti asmenį ir jo gyvenamąją vietą, vėliau tai ir buvo padaryta.

„Susisiekus su pranešėju, jis teigė, kad matė transliaciją, kurios metu žmogus žalojo save peiliu, nesuprato, ar tai tikra, tačiau nusprendė pranešti policijai. Kur tai vyksta jis nežinojo, bet pasak jo, tikėtina, kad tai gali būti žiūrovų apgaulė, siekiant sulaukti kuo daugiau like“, – informavo R. Matonis.

Nustačius žmogaus asmenybę ir išsiaiškinus, kad jo registruota gyvenamoji vieta Prienuose, ten išvyko Alytaus vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, bet jo ten rasti nepavyko.

Vėliau išsiaiškinta, kad jis gali būti apsistojęs Kaune. Ši informacija maždaug 10 val. perduoda Kauno teisėsaugai, tai padaryta praėjus 5 valandoms nuo transliacijos pradžios.

Šio miesto policininkams nuvykus ten ir išlaužus buto duris, viduje rastas negyvas vyras su mažiausiai 10 durtinių žaizdų įvairiose kūno vietose.

„Pirminės Teismo medicinos eksperto išvados patvirtina savižudybės versiją. Ant vyro kūno rasti daugybiniai, pasikartojantys, panašios krypties sužalojimai. Savigynos požymių nebuvo rasta“, – pranešė prokuratūra. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai 8 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277 II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi profesionalūs konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per 36val.
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/ Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems Rašyti el. paštu: laukiam@artimiems.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Visa papildoma informacija – puslapyje www.krizesiveikimas.lt. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.

Stabdyti sudėtinga

Prieš pat savižudybę vyras feisbuke parašė keletą žinučių apie planus tai padaryti. Dabar po šiais įrašais komentuoja šimtai žmonių, dalis jų reiškia užuojautą, tačiau nemažai jų dalinasi įrašu, siuntinėdami jį privačiomis žinutėmis.

Beje, tai – jau antras atvejis, kai lietuvis transliuoja savo savižudybę tiesiogiai. 2019 m. vienoje populiarioje feisbuko grupėje tą padarė Vokietijoje gyvenantis Lietuvis. Nors transliacija buvo iškart pašalinta, jos įrašu imta masiškai dalintis.

Reiškinys, kai savižudybės transliuojamos tiesiogiai, egzistuoja visame pasaulyje.

Delfi paklausė IT saugumo eksperto Mariaus Pareščiaus, ką galima padaryti norint sustabdyti tiek tokias tiesiogines transliaciją, tiek ir jų įrašų plitimą.

„Problemos čia yra dvi: pirma, reikia surasti žmogų ir pabandyti sustabdyti savižudybę. Antra: sustabdyti turinio platinimą.

Šiuo atveju, pranešimas gautas iš Singapūro, jis yra šalia Kinijos, todėl gali būti, kad jie turi gerus įrankius, galbūt pats tiktokas atiduoda informaciją apie tokius pastebėtus dalykus“, – svarstė pašnekovas.

Pasak pašnekovo, tokie dalykai vyksta ir stabdyti juos sudėtinga, bet vienas realus variantas egzistuoja – tai galimybė turėti tiesioginio ir greito ryšio kanalą su pasauliniais interneto gigantais.

„Bėda ta, kad mes negalime operatyviai reaguoti. Didžiosios platformos, tokios kaip „Google“, „Facebook“, „Instagram“ turi operatyvaus reagavimo instrumentus. Pavyzdžiui, įmanomas tiesioginis kontaktas su skambučių centru feisbuke, kuris skirtas mūsų spec. tarnyboms ir reakcija iš feisbuko po pranešimo turėtų būti momentinė.

Šis įrankis labiau skirtas, kai kalbame apie dezinformaciją, netikras naujienas, bet šis instrumentas gali būti naudojamas ir tokių situacijų valdymui. Bet mūsų tarnybos tokio kontakto neturi, kiek žinau, apie tai šiuo metu diskutuojama“, – pasakojo M. Pareščius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)