„Prielaidos bet kurios ugdymo programos kokybei – ugdymo programų įgyvendinimui tinkamai pasirengę mokytojai. Jei neturime kompetentingų mokytojų gyvenimo įgūdžių programai įgyvendinti, reikėtų vėlinti šios programos startą ir investuoti į mokytojų rengimą“, – teigiama Eltai perduotame Prezidentūros komentare.

Šalies vadovas pabrėžia, kad mokyklinės ugdymo programos neturėtų tapti politikavimo objektu. Visgi, jei gyvenimo įgūdžių programos turinys kelia abejonių, jį turėtų įvertinti ir koreguoti specialistai.

„Mokyklinės bendrojo ugdymo programos neturi tapti politikavimo objektu. Jei ugdymo programos turinys kelia abejonių, vertinti ir koreguoti turinį turi atitinkamos srities specialistai, į šį procesą įtraukiant ir švietimo bei tėvų bendruomenes“, – sakoma komentare.

„Taip pat reikia įsiklausyti ir į specialistų argumentus – prievartos ir lytinių nusikaltimų prieš vaikus statistika primena, kad į prevenciją ir ugdymą investuojama nepakankamai“, – priduriama komentare.

Praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose imta dalintis netikru dokumentu, kuriame buvo rašoma, kad naujojoje gyvenimo įgūdžių pamokoje moksleiviai bus mokomi lytiškumo „pagal LGBT ideologijos standartus“. Tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) iškart pranešė, kad socialinėje erdvėje plintantis dokumentas neturi nieko bendro su tikruoju programos turiniu.

Savo ruožtu Širvintų merė Živilė Pinskuvienė praėjusią savaitę pareiškė, kad, gavus daugybę nerimaujančių tėvų laiškų, nuspręsta, jog rajono mokyklose vaikai nebus mokomi apie lytinius santykius tarp tos pačios lyties asmenų.

Tuo metu advokatas Ignas Vėgėlė TV3 televizijai rugsėjo pradžioje teigė, kad gyvenimo įgūdžių pamokoje septintokai neva turės mokytis, kaip „pasigaminti kontraceptines priemones oraliniam seksui“. Ministerija sako, kad moksleiviams paruoštoje mokymosi programoje tokio punkto nėra.

ELTA primena, kad nuo šio rugsėjo šalies mokyklose atsiranda nauja pamoka socialinėms-emocinėms kompetencijoms ugdyti. Naujas dalykas įvedamas 5 ir 7 klasėse – po vieną pamoką per savaitę, o 9 klasėje – po 1 pamoką per dvi savaites. Palaipsniui nuo 1 iki 10 klasės šiam dalykui bus skiriama po 1 savaitinę pamoką. Dalykas nebus vertinamas pažymiais.

Kaip anksčiau skelbė ministerija, programoje išskirtos keturios pasiekimų sritys: „Savęs pažinimas, kėlimas ir siekimas asmeninių tobulėjimo tikslų“, „Tarpusavio santykių kūrimas ir mokymasis bendradarbiauti“, „Atsakingas elgesys ir pasekmių įvertinimas“, „Asmens, bendruomenės gerovės kūrimas, sveikatos stiprinimas ir saugojimas“.

Programoje įgūdžiai ir gebėjimai ugdomi palaipsniui, kartojant kasmet, pridedant kiekvienam įgūdžio ar gebėjimo mokymuisi ir tobulinimui po vieną plėtojantį, įgūdį įtvirtinantį žingsnį ar skirtingą kontekstą.

Jakštas tikina, kad pedagogai buvo apmokyti gyvenimo įgūdžių pamokoms: toliau bus ruošiami universitetuose


Politikams nerimaujant dėl gyvenimo įgūdžių programos įgyvendinimo, švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas tikina, kad pedagogai, kurie ves naująsias pamokas, buvo apmokyti dar praėjusiais metais. Anot jo, nuo spalio mėnesio prie mokytojų ruošimo gyvenimo įgūdžių pamokoms prisidės ir Vilniaus bei Vytauto Didžiojo universitetai.

„Mokytojai kėlė kompetencijas ir kvalifikacijas šioje vietoje, kai startavo gyvenimo įgūdžių programos rengimas ir kai ji buvo parengta. Praėjusiais metais buvo aibė konferencijų, konsultacijų mokytojams, kaip pereiti prie tokios programos. Nes nėra taip, kad ji visiškai nauja“, – Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje kalbėjo G. Jakštas.

„Toliau kompetencijų kėlimas bus vykdomas per universitetų parengtas programas. Programa Vytauto Didžiojo universiteto yra patvirtinta, o (mokytojų – ELTA) rengimas startuos spalio 6 dieną“, – pridūrė ministras.

Jam antrino švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius, pridurdamas, kad mokytojas, kuris nesijaučia galintis išdėstyti tam tikrų dalykų, gali pasikviesti specialistus.
„Mokytojas gali iš išorės pasikviesti specialistus, jeigu jaučiasi ir mato tuos, kurie už jį galėtų geriau tą darbą padaryti. Yra atviri visi keliai, sudėti visi saugikliai, yra paruošta medžiaga mokytojams, taigi, mokytojai yra gana saugioje pozicijoje“, – tikino R. Skaudžius.

G. Jakšto teigimu, rugsėjį startavusi gyvenimo įgūdžių programa nėra visiškai nauja, o sudaryta iš anksčiau kitose pamokose mokytų dalykų.

„Nėra taip, kad ši programa yra nauja, ji buvo integruota į kitus dalykus. Kas yra padaryta naujai – tai, ką mokiniai mokėsi integruotai kituose dalykuose, yra surinkta į vieną programą ir truputį papildyta, atnaujinta, pateikta medžiaga“, – posėdyje sakė ministras.

Vis dėlto, Švietimo ir mokslo komiteto nariai nebuvo linkę sutikti su G. Jakštu. Anot parlamentaro Eugenijaus Jovaišos, gyvenimo įgūdžių programa yra parengta naujai ir reikalauja iš mokytojų naujų žinių.

„Turinio požiūriu ten yra gausybė naujovių. Gerbiamas ministre, tai nėra programėlė, kuri sudaryta iš buvusių dalykų, tai yra kokybiškai nauja programa, reikalaujanti kokybiškai naujų žinių“, – pabrėžė Seimo narys.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją