„Paskutinių kelių dienų įvykiai turėjo mus išmokyti, kad nereikia planuoti kaip reikia keisti Rusijoje vyraujantį režimą, nes rusai yra visiškai pajėgūs tai padaryti patys. Ką turime padaryti, tai nesiblaškyti. Šie įvykiai gali pasikartoti, bet mums reikia sutelkti dėmesį į Ukrainą ir iš tikrųjų padvigubinti pagalbą, ypač kai kalbama apie finansinę paramą ir aprūpinimą karine įranga. Taip pat kai kalbame apie jų priėmimą į ES ir NATO“, – pirmadienį Liuksemburge vykstančioje Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje žurnalistams teigė G. Landsbergis.

Ministras tikino, kad remiantis istoriniais faktais, toks Rusijos vidinis nestabilumas parodo, kad ji nebegali kontroliuoti karo situacijos. Tad, anot jo, reikia sutelkti kaip galima daugiau pagreičio Ukrainos kariniams veiksmams.

„Rusija yra apžiojusi per daug, o jei pažvelgsite į istoriją, kai Rusija įsitraukia į išorinį karą, kuriame ji neišlaiko kontrolės, tai atneša politinius neramumus. Paimkite 1905 m. Rusijos pralaimėtą karą, paimkite 1978 m. įsiveržimą į Afganistaną. Ir buvo panašių istorijos momentų, kai Rusija per daug apžiojo ir prasidėjo problemos ir nestabilumai Maskvoje ir aš manau, kad dabar matome kažką panašaus“, – aiškino jis.

„Tai suteiks Ukrainai pagreitį, bet vėlgi, jei mes ją palaikysime ir jei nesiblaškysime, tai gali suteikti jiems dar daugiau pagreičio. Reiškia, kad priešo kariškiai, kurie abejoja kariniais veiksmais, tai darytų dar intensyviau, bei suabejotų operacijos, kurioje dalyvauja, logiškumu“, – sakė jis.

„Mums jau kelis dešimtmečius buvo sakoma, kad galima kalbėtis su Rusija, vėliau – jog galima nuspėti jos veiksmus. Bet mes visada sakydavome, kad Rusija yra nenuspėjama ir tai yra didžiausia problema. Mūsų sąjungininkai taip pat sakydavo, kad Rusijai reikia laiko surinkti karines pajėgas, kad galėtų vykdyti pavojingus veiksmus NATO pasienyje. Bet dabar matome, kaip greitai viskas gali nutikti – kariniam vienetui prireikė pusės dienos, kad atsidurtų 200 km nuo Maskvos. Dabar pagalvokite, kaip lengvai jie galėtų kirsti Baltarusiją“, – pirmadienį prieš prasidedant ES Užsienio reikalų tarybai teigė G. Landsbergis.

Anot ministro, šiuo metu ypač svarbu kurti konkrečius gynybinius planus ir sustiprinti rytines, su Rusija ir Baltarusija sienas turinčias, NATO nares.

„Taigi dabar labai stipriai prašome savo sąjungininkų itin rimtai žiūrėti į mūsų situaciją, atsižvelgti į viską, kas vyksta Rusijoje, ir pateikti labai konkrečius planus, kaip sustiprinti rytines šalis, turinčias sieną su Rusija ir Baltarusija“, – teigė jis.

ELTA primena, kad Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas penktadienį pareiškė ketinąs nuversti Rusijos karinę vadovybę. Jo pajėgoms sparčiai judant link Maskvos ir užėmus Rostovą prie Dono bei Voronežą, šeštadienio vakarą pranešta, kad J. Prigožinas nutarė atsitraukti.

Maskva nurodo, kad kaltinimai „Wagner“ vadui ginkluoto sukilimo prieš Rusijos karinę vadovybę organizavimu bus panaikinti, o pats J. Prigožinas pasitrauks į Baltarusiją.

Gegužės pabaigoje Baltarusijos gynybos ministras Viktoras Chreninas ir Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pasirašė dokumentus, sudarančius sąlygas Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimui Baltarusijos teritorijoje.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją