"Puikiai žinome, jog abi šios politinės jėgos - tai vieno asmens politinės partijos, o sprendimas jungtis - tai pirmiausia lyderių partijų nariams iš viršaus nuleista iniciatyva, kuriai šių partijų nariai nusprendė aklai nepaklusti", - teigia Seimo narys J. Razma.

Kita vertus, Darbo partijos pozicijos pasikeitimas gali būti susijęs ir su skandalingąja byla. J. Razma pažymi, jog susikūrus naujai Darbo (leiboristų) partijai, pasikeitė tuometės Darbo partijos juridinio asmens kodas.

"V. Uspaskicho tikslas pasiektas - pavyko išvengti partijai grėsusios baudžiamosios atsakomybės. O kai tos grėsmės neliko, tai ir nebėra didelių paskatų jungtis su "tvarkiečiais", - teigia J. Razma. - Keista, kad R. Paksas nevykusį derybų su Darbo partija laikotarpį vertina kaip "partijos išsigryninimą". Susiklosčiusi situacija yra labiau panaši į partijos Tvarka ir Teisingumas pralaimėjimą, kuris gali reikšti ir kai ką daugiau - šios politinės jėgos pabaigos pradžią".

Pasak parlamentaro, tikėtina, kad pakirstas lyderio autoritetas, susilpnėjusi partinė struktūra, "trečiojo brolio" vieta valdančiojoje koalicijoje ilgainiui partijai Tvarka ir teisingumas gresia išstūmimu iš Lietuvos politinio žemėlapio.

"Esant dabartinei situacijai, R. Paksas galutinai prarado ir svertus derybų procese, ir apsunkino galimybes vėl varžytis dėl Lietuvos Respublikos Prezidento posto", - pažymi Seimo narys J. Razma.

Jo nuomone, besiklostanti padėtis ilgainiui gali komplikuoti ir Vyriausybės darbą. Anot TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojo, nors iš pirmo žvilgsnio situacija palanki socialdemokratams, ši Darbo partijos ir partijos Tvarka ir teisingumas santykių krizė gali komplikuoti Vyriausybės darbą, nes partijos dar įnirtingiau kovos dėl savo vietos po saule.

"Jau dabar Seime regime vis daugiau valdančiųjų partijų atstovų iniciatyvų, neatitinkančių Vyriausybės pozicijos, galinčių daryti esminį poveikį viešiesiems finansams. Artėjant savivaldos ir Europos Parlamento rinkimams nuolat besiblaškančiam Ministrui Pirmininkui sukontroliuoti situaciją gali būti dar sudėtingiau", - prognozuoja J. Razma.

Anot jo, kita vertus, dabartinė situacija - tai galimybė tiems partijos Tvarka ir teisingumas nariams ir rėmėjams, kurie nuoširdžiai vadovaujasi krikščioniškomis ir tautinėmis vertybėmis, atsinaujinti, savo gretose rasti naujų lyderių ir taip ištrūkti iš populistinių partijų bloko. Politiko nuomone, tai leistų sustiprinti dešinįjį politinį spektrą ir netgi telktis į bendrą darbą su kitomis dešiniosiomis politinėmis jėgomis.

"Neabejojame, kad partijos Tvarka ir teisingumas rėmėjų gretose yra nuoširdžiai krikščioniškas ir tautines vertybes puoselėjančių narių, kurių tikrai negali tenkinti partijos vieta Lietuvos politinėje sistemoje ir dabartinė partijos raidos perspektyva", - teigia J. Razma.

ELTA primena, kad trečiadienio vakarą partija Tvarka ir teisingumas sustabdė derybas su Darbo partija dėl jungimosi. Pasak partijos lyderio R. Pakso, pagrindinės priežastys, dėl kurių sustabdytos derybos, yra nepasiekti rezultatai, grafiko ir nuostatų nesilaikymas.

Jis pažymėjo iš "darbiečių" nematąs noro, koks buvo derybų pradžioje, bandoma keisti iš pradžių suformuotas nuostatas. R. Pakso teigimu, balandžio 27 d. turėjo būti jungiamasis partijų kongresas ir įkurta nauja partija su nauja programa, siūlymais, kaip spręsti valstybės problemas.

Informacija apie dviejų politinių partijų - Darbo bei Tvarkos ir teisingumo - galimą jungimąsi viešojoje erdvėje pasirodė vasario 18-ąją.

Vasario 24-ąją įvyko abiejų partijų prezidiumų ir tarybų posėdžiai, per kuriuos pritarta jungimuisi.

Balandžio pabaigoje Darbo partija susijungė su Leiboristų partija.