„D. Britanijos Premjeras jau kalbėjo telefonu su būsimuoju Komisijos pirmininku (žinoma, jei jo kandidatūrai pritars Europos Parlamentas), Davidas Cameronas jau pasveikino Jeaną-Claude'ą Junckerį surinkus reikiamą balsų skaičių. Manau, kad telefoniniame pokalbyje buvo aptarti klausimai, kurie D. Britanijai yra labai jautrūs", - antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė.

Jovita Neliupšienė
„Kol kas apie kažkokius juoduosius, tamsiuosius scenarijus, manau, ne laikas šnekėti“, - pabrėžė Prezidentūros atstovė.

Kaip jau skelbta, britų premjerui Davidui Cameronui neužkirtus kelio buvusio Liuksemburgo ministro pirmininko J. Junckerio paskyrimui Europos Komisijos vadovu, kyla grėsmė, kad nesustiprinus ES ir Londono tarpusavio bendradarbiavimo, šalis gali iš Europos bendrijos pasitraukti.

Analitikai mano, kad sėkmingai užsitikrinęs norimas ES reformas, kurios leistų dalį sprendžiamosios galios grąžinti Didžiajai Britanijai, premjeras šalį regiono viduje išlaikytų. Tačiau „be tinkamos pagalbos po tokio D. Camerono autoriteto sutriuškinimo grėsmė, kad Didžioji Britanija iš ES pasitrauks, labai pakyla“, - kalba Londone įsikūrusios analitikų kontoros "Open Europe" vadovas Matsas Perssonas.

Analitikai teigia, kad tai, kaip klostysis tolimesni įvykiai, priklausys nuo liepos 16 d. vyksiančio viršūnių susitikimo, kurio metu bus sprendžiama, kam atiteks kiti vadovų postai ES. Jeigu Didžiajai Britanijai pavyktų gauti Europos vadovų tarybos (EVT) prezidento pareigas, kurias šiuo metu eina Hermanas van Rompuy, situacija galėtų gerokai pasikeisti.

Dar penktadienį D. Cameronas pabrėžė nusiteikęs dėl Didžiosios Britanijos būvimo ES nare ir būtinų regionui reformų kovoti iki galo.