„Pasiūlymas tikrai turi argumentų, logikos nemažai. Juolab kad Vilniuje neturime tokios gatvės. Šiuo atveju, kaip alternatyva tikrai gali būti svarstoma“, – Eltai teigė V. Benkunskas.

„Tvirtinti, kad tai yra vienintelis galimas variantas ir jis tikrai bus patvirtintas – dar anksti“, – pridurė jis.

ELTA primena, kad šią savaitę Desovietizacijos komisijai įpareigojus Vilniaus savivaldybę keisti Liudo Giros gatvės pavadinimą, sostinės socialdemokratai kreipėsi į miesto merą Valdą Benkunską. Jie ragina šią gatvę bei joje esančią to paties pavadinimo viešojo transporto stotelę pervadinti Nepriklausomybės Akto signataro bei vieno ryškiausių tarpukario socialdemokratų Stepono Kairio vardu.

Jų teigimu, suteikus L. Giros gatvei signataro vardą, būtų įprasmintas Lietuvos valstybingumui ir Vilniaus miestui nuveikusio S. Kairio atminimas.

„Kai turime tokį priimtą sprendimą, atsiranda ir galimybė pagaliau tinkamai pagerbti išties didelius ir prasmingus darbus Lietuvai nuveikusio Stepono Kairio atminimą. Deja, bet tenka konstatuoti, kad ši istorinė asmenybė iki šiol Vilniuje nebuvo deramai pagerbta“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Socialdemokratų frakcijos seniūnas Povilas Pinelis.

Neatmestina, kad gatvių pavadinimai bus pakeisti


Pirmadienį Desovietizacijos komisijai nurodžius, kad Petro Cvirkos aikštės ir Liudo Giros gatvės pavadinimai propaguoja totalitarinį režimą, Vilniaus miesto meras V. Benkunskas neatmeta galimybės, kad objektai gali būti pervadinti.

„Mūsų Istorinės atminties komisija trečiadienį ketina šį klausimą svarstyti. Žinau, kad mes turime kelias gatves, kurios yra tapusios diskusijų objektais: L. Giros gatvė, Rusų gatvė. Matyt, kad šiame geopolitiniame kontekste yra reikalinga peržiūrėti dar sovietmečiu suteiktų gatvių pavadinimus ir neatmestinas variantas, kad tie pavadinimai gali būti pakeisti“, – Eltai teigė V. Benkunskas.

Vilniaus miesto mero teigimu, apie gatvių pavadinimų keitimą reikia kalbėti su jose gyvenančiais žmonėmis. Pasak jo, pagrindo šioms diskusijoms yra.

„Aš matyčiau prasmę diskutuoti ir su gyventojais šnekėti, galbūt inicijuoti apklausas. Nebūtinai reikia lėkti skubiai priimti sprendimus, bet diskusijai ir vietos ir laiko kontekstas yra atsiradęs“, – sakė V. Benkunskas.

Savivaldybė naujus pavadinimus sostinės L. Giros gatvei siūlys vasarį

Sostinėje esančios L. Giros gatvės pavadinimų variantai bus teikiami vasarį, teigia Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė.

„Tikrai pervadinsime, nes komisija išaiškino, tai savivaldybė laikysis galiojančių įstatymų ir judėsime su tuo pervadinimu. Tik dėl būsimo pavadinimo tarsimės su gyventojais jiems siūlydami galimus variantus, tai juos siūlysime kitą posėdį vasario mėnesį“, – Eltai teigė K. Šeraitė-Gogelienė.

„Dėl P. Cvirkos skvero galvosime, ką daryti, nes neturime kol kas matymo, kas jame bus ir kaip jis atrodys. Turbūt norėtųsi ir pavadinimą sieti su jau atnaujintu skveru“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad pirmadienį posėdžiavusi Desovietizacijos komisija nusprendė, jog Vilniuje esančios Petro Cvirkos aikštė ir Liudo Giros gatvė propaguoja totalitarinį režimą bei turi būti pervadintos.

Nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)