Laukia sudėtingas laikotarpis

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis teigia, kad G. Nausėdos laukia ne tik profesiniai, bet ir asmeniniai iššūkiai. „Visų pirma, jam reikia įsisavinti visas institucijos funkcijas, jos yra sudėtingos. Ir atsakomybės, ir teisiniai aspektai. Visa tai užgrius ir jis turės gana sudėtingą laikotarpį įsisavinat visas savo funkcijas, galimybes, ribas savo veiklos“, – teigė L. Bielinis.

Iššūkiai, anot profesoriaus, laukia ir formuojant prezidentinę komandą. „Kaip tos prezidentinės komandos formuojamos? Kai aiškus veiklos tikslas, tuomet prie to strateginio tikslo pritaikomi arba atrandami tą tikslą realizuojantys arba padedantys realizuoti žmonės. Kadangi jis savo tikslus yra įvardijęs rinkiminėje kampanijoje, tai dabar jam uždavinys – surasti tokius padėjėjus ir patarėjus, kurie galėtų padėti jam efektingai ir maksimaliai greitai realizuoti tuos tikslus. Tai nėra paprasta“, – tvirtino L. Bielinis.

Dar vienas iššūkis – asmeninio gyvenimo pokyčiai. „Iš tos būsenos, kai jis buvo privatus asmuo, jis tampa tokiu asmeniu, kuris visuomet yra žmonių dėmesio centre. Jis visiškai praranda savo privatų gyvenimą. 24 valandas per parą kiekvieną dieną jis bus matomas, stebimas, kontroliuojamas ir kritikuojamas, – teigė L. Bielinis. – Tai bus psichologiškai sunku ir jam, ir jo šeimai.“

L. Bielinio teigimu, prie dėmesio reikės prisitaikyti ir tai priimti kaip neišvengiamą būseną visai šeimai.

Lauras Bielinis
Kai aiškus veiklos tikslas, tuomet prie to strateginio tikslo pritaikomi arba atrandami tą tikslą realizuojantys arba padedantys realizuoti žmonės. Kadangi jis savo tikslus yra įvardijęs rinkiminėje kampanijoje, tai dabar jam uždavinys – surasti tokius padėjėjus ir patarėjus, kurie galėtų padėti jam efektingai ir maksimaliai greitai realizuoti tuos tikslus.

Santykiai su kitomis valdžios struktūromis, institucijomis ir atskirais politikais – dar vienas G. Nausėdos laukiantis iššūkis. „Labai svarbu suderinti santykį su Seimu, Seimo frakcijomis, frakcijų lyderiais, Vyriausybe, jos vadovu ir ministrais, su įvairiais kitais aukštais valdininkais teisėsaugoje, saugumo srityje ir taip toliau. Tai ilgas susipažinimų ir pokalbių etapas“, – vardijo profesorius.

O bene ryškiausia ir sudėtingiausia laukianti funkcija – prisistatymas pasauliui. „Dabar jį užplūs sveikinimai iš viso pasaulio, iš įvairių kaimyninių ir tolimų šalių prezidentų bei parlamentų. Vėliau, po inauguracijos, prasidės kelionės į Europos Sąjungos struktūras, į kažkokius pasaulinius kongresus, į asmeninius susitikimus, – kalbėjo L. Bielinis. – Tai sudėtinga funkcija.“

Pokyčiai užklups jau dabar, dar iki inauguracijos

G. Nausėda prezidentiniuose rinkimuose pergalę pelnė vėlyvą gegužės 26-osios vakarą. Ir nors inauguracija vyks dar tik liepos 12-ąją, anot L. Bielinio, pokyčiai inauguracijos nelauks.

„Jau nuo vakar prie jo namų stovi apsauga, – tvirtino profesorius. – Ji stovi tam, kad kiek įmanoma labiau būtų apsaugotas privatus gyvenimas.“

Lauras Bielinis

Privatumas, anot profesoriaus, G. Nausėdos ir jo šeimos gyvenime turėtų būti pamirštas.

L. Bielinis teigė, kad laukiantys pokyčiai nebus lengvi. „Nė vienam žmogui nėra lengva staiga pajusti, kad tu gyveni ne sau, kad bet koks tavo judesys tampa visiems žinomas ir komentuojamas. – kalbėjo L. Bielinis. – Manau, niekam tai nėra lengva. Tik gal vieni atviriau tai demonstruoja, o kiti mažiau. Bet stresas neišvengiamas.“

To viešumo, apie kurį kalba L. Bielinis, norėtų išvengti dvi jau suaugusios Nausėdų dukros. Ar joms pavyks? „Ko gero, joms nepavyks. Žinoma, jos bandys ignoruoti, bet kasdien jas atakuos tiek vietinė, tiek užsienio žiniasklaida, – kalbėjo L. Bielinis. – Galbūt su laiku, gal nuo įvykių gausos dėmesys joms bus mažesnis, bet dėmesio joms bus.“

Lauras Bielinis
Nė vienam žmogui nėra lengva staiga pajusti, kad tu gyveni ne sau, kad bet koks tavo judesys tampa visiems žinomas ir komentuojamas.

Apie naujus iššūkius kalbantis L. Bielinis teigė, kad tam pasiruošti greičiausiai neįmanoma. „Mintyse, matyt, jis žinojo, kad jo laukia, bet pasiruošti tam tiesiog nebuvo fizinių galimybių nes tuo metu buvo visai kiti uždaviniai. Rinkimai, kova, susitikimai su visuomene – tai irgi pakankamai didelis ir energiją eikvojantis iššūkis, – tvirtino VDU profesorius. – Teoriškai jis žinojo, kas jo laukia, bet pasiruošti tam tikrai neturėjo kada.“

Gali atsirasti naudos siekiančių grupių

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos garbės pirmininkas, profesorius Vytautas Landsbergis DELFI teigė, kad viena iš problemų, kuri užguls G. Nausėdos pečius – aplink gali atsirasti naudos siekiančių grupių.

Grupės, anot prof. V. Landsbergio, gali siekti įtakos. „Visokiausių gali būti grupių: iš politikos, iš teisės, iš verslo, – kalbėjo profesorius. – Linkiu jam ištvermės, nes taip bus. Grupės visada nori turėti įtakos, konstatuoti, kad padėtis kontroliuojama.“

Vytautas Landsbergis

Prof. V. Landsbergio teigimu, už naudos siekiančių grupių gali stovėti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio asmenys.

„Linkiu jam susidoroti, – linkėjimą siuntė profesorius. – Linkiu susidoroti su tais iššūkiais.“

Turi nepamiršti pildyti pažadus

1998–2002 metais prezidento Valdo Adamkaus patarėjo pareigas ėjęs Darius Kuolys teigė, kad visi asmeniniai iššūkiai neturėtų rūpėti rinkėjams. Jo teigimu, dabar svarbiausia, kad naujai išrinktas prezidentas nepamirštų savo rinkiminės programos.

„Svarbu nepamiršti rinkimų programos ir įsipareigojimų, – teigė D. Kuolys. – Dabar reikia rimtos darbinės programos, kuri būtų grindžiama rinkimų programa ir turėtų visus taktinius žingsnius, kad tie pažadai bus ištesėti. Tai svarbu naujai išrinktam prezidentui – nenumoti ranka į visuomeninę sutartį, kuri vakar buvo pasiekta.“

D. Kuolys pabrėžė, kad prezidento rinkimai yra visuomeninė sutartis. „Mes, kaip politinė bendruomenė, sudarėme sutartį su išrinktuoju prezidentu. Delegavome savo pasitikėjimo balsus. Dabar ta sutartis turi įgyti labai konkretų pavidalą. Turėdamas pasitikėjimo kreditą, mums prezidentas turi parodyti, kaip įgyvendins tą moralinę ir socialinę sutartį su piliečiais“, – tvirtino D. Kuolys.

Darius Kuolys
Mes, kaip politinė bendruomenė, sudarėme sutartį su išrinktuoju prezidentu. Delegavome savo pasitikėjimo balsus. Dabar ta sutartis turi įgyti labai konkretų pavidalą. Turėdamas pasitikėjimo kreditą, mums prezidentas turi parodyti, kaip įgyvendins tą moralinę ir socialinę sutartį su piliečiais.

Asmeninio gyvenimo pokyčius D. Kuolys vadino smulkmena ir teigė, kad tai neturėtų dominti ir visuomenės. „Būtų labai blogai, jei visas visuomenės dėmesys būtų nukreiptas į prezidento šuniuką, į pirmąją ponią ir jos garderobus. Mes užmirštume tą socialinę sutartį, kurią sudarėme su prezidentu. Manau, kad tai yra esmė. O Dalios Grybauskaitės atžvilgiu ta sutartis iš karto buvo užmiršta, mes buvome verčiami žavėtis prezidentės intonacijomis, laikysena, kertamomis pušimis, būdo kietumu ir taip toliau, – kalbėjo D. Kuolys. – Būtų puiku, jei visuomenė darytųsi brandesnė, kaip prezidentė sakė po pirmojo rinkimų turo. Brandesnė ir reiklesnė.“

Darius Kuolys

Prezidento V. Adamkaus patarėju dirbęs D. Kuolys teigė, kad šis prezidentas nepamiršo savo pareigų. „Prezidentas Valdas Adamkus per pirmuosius rinkimus žadėjo Lietuvą vesti į Vakarų pasaulį. Jei peržvelgtumėte pirmąją jo kadenciją, jis nuosekliai tai darė. Pirmoji Aukščiausioji Taryba, dirbusi 1990 metais, ir jos lyderiai, Vytautas Landsbergis, kiti Sąjūdžio žmonės, žadėjo atkurti Nepriklausomą valstybę. Sėkmingiau ar mažiau sėkmingai, bet tai padarė. Ir visuomenė būtų reikli, todėl dabar labai svarbu, kad visuomenė klaustų išrinktojo prezidento, kokiais būdais, kokiu laikotarpiu jis kurs gerovės valstybę“, – teigė pašnekovas.

Daug dalykų priklausys nuo komandos

Prezidentės Dalios Grybauskaitės komandoje dirbęs Linas Balsys tvirtino, kad kiekvienam prezidentui pirmas iššūkis – suformuoti komandą.

„Tai buitinė problema, kaip prezidentas turi susitvarkyti visą savo veiklą. Iš tikrųjų patarėjų komanda yra pats pirmiausias dalykas, o toliau lieka patarėjų komandos darbas, – kalbėjo L. Balsys. – Mano nuomone, labai svarbu, kaip šalies vadovas organizuos savo komandos darbą, kokius jis turės patarėjus, kaip jie veiks.“

Darius Kuolys
Ir visuomenė būtų reikli, todėl dabar labai svarbu, kad visuomenė klaustų išrinktojo prezidento, kokiais būdais, kokiu laikotarpiu jis kurs gerovės valstybę.

L. Balsys pridūrė, kad D. Grybauskaitės patarėjų komandą sudaro apie keturiasdešimt asmenų, tačiau jų skaičius ar paskyrimas vyresniaisiais patarėjais niekur nėra reglamentuotas.

„Jei nuspręstų turėti vadinamąjį vidaus politikos patarėją ar patarėją ryšiams su Seimu ar su kitomis valdžios institucijomis, tam patarėjui būtų keliama labai didelė užduotis, kaip jis dirbs Seime, kokiu būdu gaus informaciją, kaip ta informacija pateks pas prezidentą, kaip jie ją aptars, kaip išanalizuos. Tokie dalykai yra labai svarbūs, nors nematomi viešumoje“, – kalbėjo L. Balsys.

Jo teigimu, Prezidentas taip pat turi bendrauti su politikais, tačiau jam turi padėti ir patarėjai. „Pats prezidentas, aišku, taip pat bendrauja su politikais, bet visa esmė yra tame, kad patarėjai yra Prezidentūroje ir bendrauja su politikais, su Seimo patarėjais, analizuoja įstatymo projektus, kuriuos prezidentas teikia ar vetuoja, ar šiaip nori žinoti, kas vyksta Seime, kokie procesai, kokie įstatymai būtinai reikia turėti vieną ar kelis žmones, kurie tuo domėtųsi“, – kalbėjo L. Balsys.

Linas Balsys

Patarėjų komandą L. Balsys vadino pirminiais iššūkiais. Tiesa, šiame iššūkyje yra ir daugiau detalių. „Nė kiek neabejoju, kad vienas iš iššūkių, kuris bus šiomis dienomis ar šiais mėnesiais formuojant komandą, bus tas, kad prezidentui reikės atskirti labai daug žmonių, kurie bandys prilįsti, prieiti, prisišlieti, įsisiūlyti, – tvirtino L. Balsys. – Būna toks sunkus periodas, nes tas srautas būna didžiulis.“

Prezidentė gali rūpintis ir senąja komanda

D. Grybauskaitė susitikimo su G. Nausėda metu pasiūlė jam ir savo komandos pagalbą. L. Balsys teigia, kad toks pasiūlymas nėra netikėtas.

„Kiekvieno prezidento komanda, kuri lieka, būna suinteresuota gauti naują darbą ar jį pratęsti, jei jiems priimtinas naujas vadovas kai politinė asmenybė. Jie gali ir norėti pasilikti, jiems gali būti pasiūlyta. Pavyzdžiui, kai Grybauskaitė atėjo į pirmąją kadenciją, jai taip pat buvo pasiūlyti keli patarėjai iš Adamkaus komandos. Ir jie pasiliko, – kalbėjo L. Balsys. – Galimi tokie dalykai.“

L. Balsys skaičiuoja, kad D. Grybauskaitės komandoje yra kelios dešimtys patarėjų. „Jie turbūt visi ieškosi darbo, todėl nenustebčiau, jei Grybauskaitė nori jais pasirūpinti ir nori pasiūlyti naujam prezidentui. Tai išrinktojo prezidento dalykas, ar jam tie žmonės patiks“, – tvirtino L. Balsys.

Jis taip pat pastebėjo, kad iš V. Adamkaus valstybės vairą perėmusi D. Grybauskaitė nebuvo linkusi su juo daug bendrauti. Dabartinis jos bendravimas su G. Nausėda, anot L. Balsio, yra artimesnis.

Psichologiškai ruoštis turėjo jau kandidatuodamas

L. Balsys asmeninių gyvenimo iššūkių nevadina esmine problema, kuri laukia naujojo prezidento. Jo teigimu, kandidatuojantis asmuo tam turi pasiruošti dar kandidatavimo pradžioje.

„Nuspręsdamas kandidatuoti ir eidamas per kampaniją jis psichologiškai ruošiasi tam viešumui. Ir gauna to viešumo labai daug, – teigė pašnekovas. – Nemanau, kad tai šokiruojantis dalykas.“

Vis dėlto, kai kurių pokyčių tikrai bus. Vienas jų – kraustymasis į Turniškes. „Manau, kad reikia kraustytis į Turniškes, nes tos visos kalbos kandidatų, kad jie norėtų likti savo namuose... Visi prezidentai visame pasaulyje kraustosi į rezidencijas“, – kalbėjo L. Balsys.

Jo nuomone, už gyvenamosios vietos pakeitimą ir asmeninio gyvenimo iššūkius daug svarbiau galimas pasipriešinimas iš kitų valdžios institucijų. „Gali būti ir pritarimas, visaip gali būti, bet prasidės santykiai su politikais, parlamentu, reikės įgyvendinti deklaruojamas nuostatas, kad bus moderatorius ir taikytojas. Čia didesnis iššūkis, kaip tai reikės padaryti“, – tvirtino L. Balsys.